Вибір ділянки для вирощування малини

Вибір ділянки для вирощування малини в першу чергу повинен враховувати такі фактори: освітленість, механічний склад та родючість ґрунту, його вологозабезпеченість.

Освітленість ділянки

Незважаючи на те, що малина походить із густих лісів і витримує сильне затінення, найбільша продуктивність можлива лише на добре освітлених ділянках. Пов’язано це з особливостями плодоношення малини. Нагадаємо, що врожай малини формується на бічних гілочках, що виростають із бруньок. Останні, у свою чергу, закладаються у пазухах листя. Повністю сформовані бруньки є запорукою хорошого врожаю наступного року.

Надмірне затінення призводить до витягування рослин. Це означає, що на одиницю довжини пагону утворюється менше бруньок. В тіні листки передчасно обпадають. Бруньки у їхніх пазухах формуються не повністю або не закладаються зовсім.

У тіні малина буде чудово почуватися, добре рости. Проте на пристойний урожай за таких умов розраховувати не доводиться.

Хороша ділянка під малинник має бути добре освітлена сонцем. Але допускається невелике (кілька годин протягом дня) затінення.

Вибір ділянки для вирощування малини
Малина має бути добре освітлена сонцем

Ґрунтові умови

Малина віддає перевагу слабокислим, легким за механічним складом, родючим ґрунтам. Однак цілком придатні і інші ґрунти: кислі чи карбонатні, піщані чи суглинисті. Хоча при цьому малина може дещо знижувати врожайність, стійкість до зовнішніх факторів та довговічність кущів. Уникнути цього можна при проведенні якісної попередньої підготовки ділянки: внесенні добрив, покращенні структури ґрунту, корекції його кислотності.

Малина потребує вологи. Ця залежність зростає з віком плантації. Коренева система старих кущів залягає неглибоко і страждає навіть від невеликих посушливих періодів. Вибір ділянки для вирощування малини повинен враховувати вологозабезпеченість ґрунту та можливість поливу.

Коріння малини зосереджено в горизонті 30-40 см і зазвичай не проникає на велику глибину. Тому культура витримує неглибоке залягання ґрунтових вод. Проте малина не переносить затоплення. Ділянки, що підтоплюються талими водами або рясним опадами, для вирощування малини непридатні. Вони потребують поліпшення – підсипання ґрунту, дренажу, влаштування гряд.

Додаткові критерії вибору ділянки для малини

Крім основних факторів, що впливають на ріст та плодоношення культури, вибір ділянки для вирощування малини має враховувати зручність догляду за плантацією у майбутньому.

Часто під малину відводять вузьку смугу по краю ділянки. При цьому кущі висаджують майже впритул до паркану. Догляд за таким ягідником у майбутньому буде утруднений через розростання малини вшир. Краще виділіть під малину смугу шириною 2,5 – 3,0 метра. Саджанці малини висаджуйте посередині цієї смуги, відступивши 1,5 м від паркану. Це дозволить вільно пересуватись з обох боків ряду, збирати врожай, здійснювати догляд за рослинами, а також використовувати малу механізацію для обробітку ґрунту.

Вибір ділянки для вирощування малини
За малиною, висадженою впритул до паркану, важко доглядати

Вкрай небажано розміщувати малинник у міжряддях саду. Вже через кілька років таке сусідство стане на заваді і для плодових дерев, і для малини. Але на 1-2 рік після висадки малини в її міжряддях цілком можна вирощувати ранні овочі: редис, салат та іншу зелень.

Звичайна малина цвіте пізно і не ризикує потрапити під заморозки. Проте ремонтантні сорти плодоносять до осені. Раптовий ранній заморозок може передчасно знищити врожай. Тому ділянку з ремонтантною малиною бажано розмістити з південного боку від будівель або щільного живоплоту з високорослих рослин. Це дозволить захистити ягідник від північного вітру та приморозків.

Малину не розміщують відразу після пасльонових (картоплі, томатів) або суниці. Ці культури часто страждають від фузаріозу, вертицильозу і можуть передати ці хвороби малині. Ідеально висаджувати малину після чорного пару або сидератів. Це дозволить знизити кількість бур’янів, збудників хвороб, ґрунтових шкідників, збагатить ґрунт легкодоступними елементами живлення.

Чорний (або чистий) пар – це утримання ділянки на протязі року (або більше) вільною від рослинності. Для цього восени або рано навесні проводять глибоку оранку. Потім землю на ділянці періодично рихлять, підтримуючи її в чистому від бур’янів розпушеному стані.

Як визначити розміри ділянки під малину?

За мінімального рівня агротехніки врожайність малини становить 1-2 кг з куща або погонного метра ряду. Ретельний догляд, вирощування сортової малини дозволяє збирати вищі урожаї – до 3-4 кг ягід з куща (або метра). Сім’ї з чотирьох чоловік цілком вистачить від 5 кг малини для свіжого вживання до 10 кг – для переробки та заморозки.

Тобто 5-10 метрів рядка малини з запасом задовольняють потреби звичайної родини. Враховуючи півтораметрові смуги, які необхідно відступити з боків ряду, така ділянка матиме ширину 3 метри. Якщо малину вирощувати в кілька рядів з міжряддями 2 метри, то ширина такої ділянки дорівнює сумі 1,5 метра з лівого краю + 2 м × кількість міжрядь + 1,5 м з правого краю.

Наприклад, ділянка з трьома рядами малини (тобто з двома міжряддями) матиме ширину 7 метрів (1,5 м + (2 м × 2 міжряддя) + 1,5 м).

Довжина ділянки визначатиметься довжиною ряду. Також потрібно додати по метру з кожного кінця ряду. Довжина ділянки з п’ятиметровим рядом малини складатиме 7 метрів; із десятиметровим – 12 метрів.

Визначивши довжину та ширину ділянки, можна підрахувати його площу. Це дає можливість визначити необхідну кількість посадкового матеріалу, потребу в органічних та мінеральних добривах.

Середня площа плодоносного малинника в аматорському саду – від 20 до 40 м2 . Для швидкого розмноження цінних сортів та отримання посадкового матеріалу можна виділити окрему ділянку. Її називають по-різному: розсадник, шкілка, маточник. Розсадник можна розміщувати у півтіні. А його площа може становити 10-20% від площі продуктивної плантації малини.