Технологія вирощування картоплі

Технологія вирощування картоплі на присадибних ділянках практично не відрізняється від її промислового культивування на великих площах. Відмінність полягає у використанні на дачних ділянках переважно ручної праці. Що, безумовно, є мінусом, оскільки значно збільшує трудовитрати. Однак на невеликих площах картоплі можна приділити більш пильну увагу, забезпечити ретельніший догляд. І отримати в підсумку значно кращі результати.

Основні прийоми, які використовуються при вирощуванні картоплі: розпушування ґрунту, підгортання рослин, поливи та підживлення, а також боротьба з бур’янами, шкідниками та хворобами.

Технологія вирощування картоплі

Традиційна технологія вирощування картоплі

Для запобігання утворенню ґрунтової кірки, а також з метою знищення однорічних бур’янів, перше розпушування проводять через тиждень після посадки, до появи сходів картоплі. У цей час проростки бур’янів знаходяться у фазі ниточки та легко знищуються боронуванням. Крім того, пухкий пересохлий верхній шар ґрунту служить своєрідною мульчою, запобігаючи втраті вологи з глибших горизонтів.

Після появи сходів картоплі, проводять прополювання бур’янів у міжряддях. У цей період, для кращого росту надземної маси і коренів, можна підживити рослини азотом і фосфором в дозі N20 P20 (на 10м2).

При досягненні пагонами картоплі висоти 15-20 см, проводять підгортання (окучування) рослин. Цей прийом дозволяє збільшити кількість підземних пагонів – столонів. А отже, позитивно вплинути на врожай. Підгортання проводять за допомогою сап, мотик або спеціальних окучників (ручних або навісних до мотоблоків). Як правило, підгортають весь ряд, роблячи гребінь. Але іноді, особливо при великій відстані рослин у ряду, кожен кущ підгортають окремо.

Підгортання картоплі
Підгортання картоплі

Підгортання проводять обов’язково вологою після дощу або поливу землею. У такому разі створюються оптимальні умови для відростання додаткових коренів, столонів, покращується живлення рослин. Сухий ґрунт не дає потрібного ефекту, а скоріш негативно впливає на рослини.

Надалі, міжряддя картоплі підтримують у пухкому, чистому від бур’янів стані.

Як поливати картоплю

Картопля помірно вибаглива до вологості ґрунту. Максимальна потреба у воді виникає у фазу цвітіння, утворення та активного росту бульб. Тому в цей період бажано провести 3-5 поливів значними нормами (до 40 л/м2) один раз на тиждень. Після того, як волога вбереться або на наступний після поливу день, ґрунт у міжряддях розпушують. Коли пагони картоплі припинять ріст, ляжуть на землю, а нижнє листя пожовкне і почне підсихати, що свідчить про дозрівання бульб – поливи слід обмежити або припинити зовсім. Надлишок вологи в цей період може призвести до розтріскування бульб, ураження їх хворобами, поганої лежкості.

Поливати картоплю краще по поверхні ґрунту. Якщо проводили підгортання – міжряддя підходять для цієї мети дуже добре. Вони є своєрідними каналами для поливної води. Ідеальним способом поливу є краплинне зрошення. У такому разі і вода витрачається ощадливо, і відсутні різкі коливання вологості ґрунту. Щоб уникнути спалахів небезпечних грибкових захворювань картоплі, поливи дощуванням застосовувати не рекомендується.

Підживлення картоплі під час вегетації

Протягом вегетації здійснюють 2-3 підживлення картоплі: після сходів, до та після цвітіння. З мінеральних добрив застосовують добре розчинні спеціальні суміші. Або готують їх самі, розчиняючи в 10 л води по 10 г аміачної селітри та сульфату калію , а також 20-30 г суперфосфату. Суперфосфат важко розчиняється у воді та швидко осідає. Тому розчин при внесенні постійно помішують. Перелічені добрива можна замінити нітроамофоскою (30-40 г на 10 л води). Отриманим розчином підживлюють кущі картоплі на 10 м2 площі ділянки.

Підживлення можна здійснювати і сухими мінеральними добривами: їх рівномірно розкидають по площі, потім проводять полив. А після того, як волога вбирається – розпушують міжряддя.

Після цвітіння азот виключають зі складу розчину. Підживлення проводять тільки фосфор-і калій-вмісними добривами.

Для підживлення придатні також добрива органічного походження. У сухому вигляді їх не використовують, а готують настій: 2 кг гною (або 1 літрову банку сухого курячого посліду) кілька днів настоюють у відрі води. Потім додають 0,5 л золи. Отриманим розчином поливають 10 м2 картоплі.

Для підвищення ефективності добрив після їх внесення проводять полив.

Хороший ефект дають позакореневі підживлення – обприскування рослин сумішшю макро- та мікроелементів. Для цього використовують спеціальні суміші, які у широкому асортименті представлені у продажу. Позакореневі підживлення проводять раз на 10-14 днів. Їх можна поєднувати з обробками рослин пестицидами.

Технологія вирощування картоплі без підгортання

У деяких випадках можливе і навіть рекомендується вирощування картоплі без підгортання. Таку технологію краще застосовувати в посушливих регіонах – формування гребенів при нестачі опадів або за відсутності поливу призводить до пересушування землі. Також без підгортання можна вирощувати картоплю пізніх термінів висадки.

Технологія вирощування картоплі без підгортання
Вирощування картоплі без підгортання

Можливо, урожай у цьому випадку і буде дещо нижчим. Але знизяться і витрати праці. В усьому іншому, вирощування картоплі без підгортання немає істотних відмінностей від традиційної технології.

За рівною грядкою, без гребенів та борозен, зручніше доглядати, пересуватися по ній та застосовувати гербіциди. Рекомендуємо, хоча б у якості експерименту, на частині ділянки спробувати не підгортати рослини. Можливо, такий спосіб виявиться кращим, ніж традиційна технологія вирощування картоплі.