Сорт або гібрид огірка. Як зробити правильний вибір?

Важливим фактором успішного вирощування огірка є правильний вибір сорту. У цій статті ми розглянемо широкий асортимент насіння огірка, представлений у роздрібній торгівлі. Ми навчимося в ньому орієнтуватися та самостійно вибирати оптимальний сорт або гібрид огірка, залежно від конкретних умов вирощування та призначення продукції.

Що обрати, сорт або гібрид огірка?

Огірок – одна з культур, де переваги гібридів виявляються найпомітніше. Гібриди огірка мають переважно жіночий тип цвітіння, отже, вищу потенційну врожайність. Важливо й те, що товарна продукція гібридів більш якісна. Плоди гібридів мають вирівняні розміри, колір та форму. Порожнечі у плодах відсутні. Невеликий відсоток браку на виході. Часто плоди позбавлені гіркоти на генетичному рівні. Крім цього, гібриди більш стійкі до хвороб, шкідників та умов вирощування.

Сорт або гібрид огірка
Гібриди огірка більш врожайні

Переваг у сортів небагато, але вони є. Насіння сортів коштує дешевше, ніж насіння гібридів. Існує можливість самостійного насінництва та селекції.

Самостійно визначити, сорт або гібрид огірка перед вами, легко. У гібридів після назви обов’язково стоїть літеро-цифрове поєднання F1. Цифра після літери F означає порядковий номер покоління гібриду; у продажу представлені гібриди першого покоління.

Вибір за терміном дозрівання

Залежно від терміну дозрівання (у огірка це період від появи сходів до першого збору врожаю), сорти та гібриди огірка поділяють на ранні (до 45 днів), середньоранні (45-50 днів), середні (50-60 днів) та пізньостиглі (60 днів та більше).

Вочевидь, що з отримання ранньої продукції вибирають ранні і середньоранні сорти та гібриди. Проте такі рослини дуже швидко виснажуються, оскільки вступають у плодоношення в період, коли коренева система і надземна частина ще не сильно розвинені. Вони не можуть «прогодувати» плоди, що формуються. Продовжити період ефективного використання ранніх сортів можливо, видаляючи перші квітки та зав’язь. Але про ранній урожай у цьому випадку доведеться забути. 

Вийти зі становища можна, якщо придбати додатково 1-2 середньо- та/або пізньостиглих сорти (або гібриди). На відміну від ранніх, вони мають не тільки більш високу потенційну врожайність, а й розтягнутий у часі період плодоношення – аж до осені.

У зв’язку з тим, що у відкритому ґрунті посіви огірка часто повністю знищуються хворобами – краще вирощувати середньо- та пізньостиглі сорти у спорудах захищеного ґрунту. У відкритому ґрунті доведеться здійснювати комплекс заходів, спрямованих на збільшення періоду вегетації – регулярні поливи, підживлення, затінення рослин у полуденні години, боротьбу із хворобами.

Спосіб запилення

Існують бджолозапильні сорти огірка та партенокарпіки. Останні здатні утворювати плід без запилення. У відкритому полі вирощують обидва типи, а для вирощування у спорудах захищеного ґрунту більше підходять партенокарпіки. Особливо це актуально у зимово-весняних та осінньо-зимових опалюваних теплицях. А також при зимовому вирощуванні огірка у квартирі на підвіконні. У теплу пору року в захищеному ґрунті бджолозапильні сорти чудово плодоносять за рахунок запилення їх зав’язі мурахами та іншими комахами, які проникають у теплиці під час провітрювання.

Існують бджолозапильні та партенокарпічні (самоплідні) сорти та гібриди огірка
Існують бджолозапильні та партенокарпічні (самоплідні) сорти та гібриди огірка

Розмір плоду

Ми вже знаємо, що розмірами плоду огірки поділяють на довго- та короткоплідні. Перші призначені для споживання у свіжому вигляді: вони мають прекрасні смакові якості, тонку ніжну шкірку з малою кількістю шипів на ній. Короткоплідні огірки (корнішони) – більш універсальні: вони використовуються як у свіжому вигляді, так і для маринування, квашення та засолювання. Слід зазначити, що довгі огірки краще вирощувати на вертикальній шпалері в теплиці. Плоди при цьому виходять правильної витягнутої форми. Вони не вигинаються і не грубіють.

Сила росту

Для вирощування на вертикальних шпалерах у теплицях більш пристосовані сильнорослі сорти (гібриди) огірка з довгими пагонами. Короткоплетисті (кущові) сорти вирощують переважно у відкритому ґрунті. В теплицях вони неефективно використовують простір по вертикалі. Довжина їх пагонів рідко перевищує 1 м. Обидва типи огірків придатні для вирощування у відкритому ґрунті та парниках. Єдине, що слід зазначити – силу росту враховують при виборі схеми посіву. Короткоплетисті сорти сіють із міжряддями 50-70 см, довгоплетисті – до 70-90 см.

Для вирощування на вертикальних шпалерах більше підходять довгоплетисті сорти або гібриди огірка.
Для вирощування на вертикальних шпалерах більше підходять довгоплетисті сорти або гібриди огірка.

Висновки

Для невеликої дачі у відкритому ґрунті бажано придбати 1-2 ранні та 1-2 середні (пізні) короткоплідні сорти або гібриди огірка. У випадку, якщо передбачається вирощування огірка під плівковим укриттям або в теплиці, додатково можна додати 1-2 партенокарпіки. Наприклад, один з довгими плодами і один короткоплідний. 

Насіння огірка зберігає схожість тривалий період (до 6-7 років), тому невикористаний перший рік посівний матеріал стане в нагоді в майбутньому.