Посадка черешні. Кращі терміни і способи

Своєчасна та правильна посадка черешні має важливе значення для подальшої довготривалої експлуатації насаджень.

Ділянку під черешню вибирають з урахування потреб культури. Вона повинна бути простора, добре освітлена сонцем. По можливості ділянка має бути захищена від північного та північно-східного вітру. Для черешні краще підходить легкий за механічним складом ґрунт. Він може бути не обов’язково родючим. Залягання ґрунтових вод не повинне бути ближче ніж 2 м від поверхні. Для вирощування черешні на ділянках з неоптимальними ґрунтовими умовами використовують саджанці на відповідних підщепах.

Посадка черешні. Терміни

На всій території нашої країни черешню можна висаджувати як восени, так і навесні. Однак в умовах безсніжної морозної зими саджанці черешні, що слабо вкоренилися, можуть вимерзати. Тому для північних і східних областей України ранньовесняна посадка черешні – краща..

Восени черешню висаджують з таким розрахунком, щоб до морозів залишався приблизно місяць. За цей час саджанці встигають укорінитися і підготуватися до зими. В середньому по країні, осінній термін висадки черешні припадає на жовтень.

Навесні черешню починають висаджувати з середини березня до кінця квітня. А при використанні саджанців із закритою кореневою системою (у горщиках та контейнерах), висадку можна здійснювати до початку літа. У пізніші терміни посадку черешні не проводять: саджанці не встигають повністю сформуватися та підготуватися до зими.

Посадка черешні може здійснюватись як восени так і навесні
Посадка черешні може здійснюватись як восени так і навесні

Оптимальні схеми посадки саджанців черешні

Черешня – дуже велике дерево. Особливо це стосується саджанців на високорослих сіянцевих підщепах. Для дотримання оптимальної освітленості такі дерева розміщують не ближче 5 м від інших дерев або будівель. У черешневому саду саджанці на високорослих підщепах висаджують рядами через 5-6 метрів. При цьому відстань між деревами в ряду становить 4-5 м.

Однак такі насадження неефективно використовують площу ділянки, за ними дуже важко доглядати. Тому садівники вважають за краще купувати саджанці черешні на слаборослих клонових підщепах. Такі дерева компактніші. Це дозволяє розмістити на одній ділянці більше різних сортів, що відрізняються термінами дозрівання, кольором плодів.

Схема посадки черешні на слаборослих підщепах 5х4, 4х4 м. Якщо вирощувати черешню на шпалері, з формуванням плоских крон у вигляді живоплоту, то дерева в ряду можна ущільнити до 2,5-3 м.

Посадкові ями та внесення добрив

Ями розміщують згідно з обраною схемою посадки. Оптимальний розмір посадкових ям для черешні – 100 см у діаметрі та стільки ж у глибину. На одну яму використовують добрива: 2-3 відра перегною, 200-300 г простого суперфосфату та близько 80 г сульфату калію. Мінеральні добрива можна замінити літровою банкою сухого деревного золи. Добрива перемішують з вибраною при копанні родючою землею і висипають на дно ями. Ґрунт, що залишився, насипають зверху.

Копку посадкових ям слід здійснювати заздалегідь. Для весняної посадки дерев, ями краще підготувати ще з осені, внести добрива та повністю закопати. В такому випадку безпосередньо перед посадкою достатньо буде викопати невелику ямку, лише для вільного розміщення коренів саджанця, і провести висадку. Більш докладну інформацію про підготовку посадкових ям можна отримати з цього допису.

Посадка черешні та первинна обрізка саджанців

Посадка саджанців черешні не відрізняється від технології посадки інших фруктових дерев. При цьому стежать, щоб коренева шийка була розташована на рівні ґрунту. Для кращого відростання коріння проводять післяпосадковий полив. На один саджанець використовують 3-4 відра води. Щоб вітер не заважав деревам вкорінятися, саджанці підв’язують до кілків.

Обрізка однорічного саджанця черешні після висадки
Обрізка однорічного саджанця черешні після висадки

Одразу після посадки саджанці обрізають. Однорічки вкорочують на висоті 80-100 см. У дворічних саджанців залишають центральний провідник і 4-5 найбільш розвинених бічних гілок. Обрізанням добиваються висоти бічних гілочок на 20 см нижче за центральний провідник.

Обрізка дворічного саджанця черешні після висадки

Обрізка дворічного саджанця черешні після висадки

Післяпосадкова обрізка призначена для забезпечення кращого балансу між надземною частиною рослини та пошкодженою при пересадці кореневою системою. До формування крони приступають пізніше, наступного року, коли рослина повністю приживеться і відновить нормальний ріст.