Вимоги огірка до умов вирощування

Огірок – досить примхлива тепло- і вологолюбна культура. Це обумовлено його тропічним походженням. Вимоги огірка до умов вирощування досить високі. Їх Ігнорування часто спричиняє незадовільні результати.

Тепло. Рослини огірка зовсім не переносять заморозки та тривале зниження температури повітря і ґрунту. Насіння огірка проростає вже при 12 °C, але сходи при цьому з’являються пізно, через 2 тижні. Крім того, при низьких температурах, насіння може взагалі загинути, а проростки страждатимуть від кореневих гнилей. Оптимальна температура ґрунту для насіння огірка знаходиться в діапазоні 20-28 °C. При цьому сходи з’являються вже на 5-7 день.

Навіть легкий заморозок повністю знищує посіви. При температурах до 15 °C рослини гальмують свій ріст та розвиток. Запилення можливе лише при 25-30 °C. Ефективна всмоктувальна здатність кореневої системи спостерігається при температурах ґрунту вище 20 °C. Надмірно високими для огірка вважаються 40-45 °C. У поєднанні з низькою вологістю ґрунту та повітря, високі температури призводять до в’янення рослин, поганого запилення, обпадання зав’язі, потворної форми плодів, появі в них гіркоти та порожнеч. При 25-32 °C огірок добре росте та розвивається.

Вода. Огірок належить до групи рослин надзвичайно вимогливих до наявності води. Причому вологими повинен бути як ґрунт, так приземне повітря. Недостатнє вологозабезпечення призводить до пригнічення рослин, припинення їх росту і розвитку. Плоди при цьому зав’язуються погано, мають низькі споживчі якості: вигнуту форму, порожнечі, гіркоту.

Вимоги огірка до умов вирощування
Якісні плоди огірка виходять лише при достатньому забезпеченні посівів вологою

Світло. Огірок – рослина короткого дня. Він краще росте, розвивається та плодоносить при 12-годинному світловому дні. Довший світловий день, як і висока інтенсивність сонячного світла, призводить до прискореного старіння рослин. Розтягнути період вегетації та плодоношення дозволяє вирощування в міжряддях огірка високорослих культур, наприклад, кукурудзи.

Проте надмірне затінення призводить до витягування та ослаблення рослин, зниження врожаю. Тому огірок не вирощують у місцях, які хоча б 5-6 годин протягом дня не освітлюються прямими сонячними променями.

Повітря. Огірок позитивно реагує на підвищений вміст СО2 в атмосферному та ґрунтовому повітрі. Це досягається внесенням органічних добрив, які при розкладанні виділяють вуглекислий газ. Крім того, коренева система огірка потребує хорошого газообміну між ґрунтом та атмосферою. Тому ґрунт на огіркових грядках необхідно регулярно і часто розпушувати, не допускаючи його ущільнення після частих поливів.

Ґрунт. Найбільш придатними для огірка є пухкі повітропроникні, багаті на органіку ґрунти з нейтральною та слабокислою реакцією. Структуру важких, холодних, глинистих ґрунтів покращують внесенням розпушувачів – торфу, піску, тирси, агроперліту. Піщані ґрунти збагачують органікою – гноєм, сапропелем (мулом).

Живлення. Незважаючи на потужну кореневу систему, огірок вибагливий до наявності в ґрунті легкодоступних водорозчинних елементів живлення. Проте висока концентрація ґрунтового розчину, що спостерігається у разі разового внесення великих норм мінеральних добрив, пригнічує рослини. Тому оптимальним у системі добрива огірка є поетапне внесення добрив шляхом підживлення, разом із поливами. При удобренні огірка широко використовують органічні добрива – гній, перегній, пташиний послід. При розкладанні органіки виділяється вуглекислий газ. А це сприяє розвитку рослин та допомагає отримати високий урожай.

Висновки

У відкритому ґрунті, за дотримання технології вирощування, ґрунтово-кліматичні умови України дозволяють отримати доволі високі врожаї огірка. Однак максимально задовольнити основні вимоги огірка до умов вирощування дозволяє використання споруд захищеного ґрунту. В теплицях, парниках, плівкових укриттях легше створити оптимальний температурний, світловий, повітряно-газовий режим, забезпечити високу вологість ґрунту та повітря. У таких умовах огірок гарантовано добре росте, розвивається, рясно плодоносить, менше уражується хворобами. Крім того, тимчасові та постійні укриття незамінні для отримання ранньої продукції.

Споруди захищеного ґрунту здатні максимально задовольнити вимоги огірка до умов вирощування
Споруди захищеного ґрунту здатні максимально задовольнити вимоги огірка до умов вирощування