Старий плодовий сад. Викорчувати чи лишити?
У книгах з садівництва зазвичай розглядається вирощування саду «з нуля». А як бути, якщо ділянка використовується вже давно і на ній росте старий плодовий сад? Корчувати старі дерева чи залишити їх?
Перед власником ділянки, на якій росте старий плодовий сад, рано чи пізно постає питання заміни вікових дерев молодими. Для вірного вирішення цієї задачі необхідно врахувати багато факторів.
У чому полягають недоліки старого саду? Здебільшого дерева в ньому представлені старими сортами, давно знятими з районування. Ці сорти не відрізняються видатними споживчими властивостями, схильні до періодичності плодоношення і не завжди відповідають потребам нового власника. Дерева у старому саду часто занедбані, уражені цілим комплексом хвороб та шкідників.
Але є плюси. Зберегти життєдіяльність в таких умовах можуть лише екземпляри з високим потенціалом стійкості до несприятливих факторів. Крім того, селекція старих сортів тривала не роками, а десятиліттями та століттями. За цей час відбір здійснювався багатьма поколіннями садівників у всіх можливих несприятливих умовах. І будьте певні — старі сорти, попри всі свої недоліки, не підведуть.
Переважна більшість людей після купівлі квартири прагнуть одразу зробити в ній ремонт, переробити все під свої смаки та уподобання. Приблизно те ж відбувається і з земельним наділом – часто старий плодовий сад знищується. На його місці висаджуються молоді саджанці. Однак, у такому разі, очікувати урожаю доведеться мінімум 5 років. Тому більш зваженим рішенням може бути часткова, поступова заміна старих дерев молодими. В такому випадку старі дерева при належному догляді будуть плодоносити, до досягнення молодими продуктивного віку.
Тому спочатку оцініть старий сад та його потенціал. Відомості про минуле саду можна отримати від попереднього власника ділянки, сусідів, родичів. Бажано дізнатися вік саду, сортовий склад, його врожайність і регулярність плодоношення. Потім оцінюємо стан дерев – наполовину усохлі, хворі дерева, з тяжкими глибокими пошкодженнями кори та дуплами відбраковуються. Занадто високі дерева принесуть багато проблем при подальшому догляді за ними. Їх або видаляємо, або сильно обрізаємо крону.
Після корчування вибракуваних дерев, на місця, що звільнилися, можна висадити нові, молоді саджанці тих порід і сортів, яких нам не вистачає в старому саду. При цьому слід намагатись, щоб великі дерева не створювали саджанцям перешкод для нормального росту.
Поступова заміна старих дерев молодими має сенс, коли ділянка невелика, а без урожаю на тривалий час залишитися не хочеться. Якщо площа ділянки дозволяє – то простіше закласти молодий садок на новому місці. В такому випадку старий плодовий сад буде радувати урожаєм до того часу, поки нові дерева не вступлять у пору плодоношення.
При бажанні можна повністю відновити старий запущений плодовий сад і подарувати йому друге життя. Для цього знадобиться добре попрацювати, проявити терпіння та наполегливість. Омолоджувальна обрізка, регулярне удобрення виснаженого ґрунту саду, обробка дерев проти шкідників і хвороб – принесуть за 2-3 роки відчутний результат.