Удобрення картоплі

Картопля виносить з урожаєм значну кількість поживних речовин ґрунту. Без компенсації їх втрат земля  втрачає родючість, знижується врожайність овочевих культур. Тому удобрення – важливий момент у вирощуванні картоплі.

З органічних добрив під картоплю вносять перегній, пташиний послід, попіл. Свіжий гній теж використовують, але тільки при осінньому внесенні. Попіл є цінним джерелом калію. Його вміст коливається від 10 (деревний попіл) до 40% (попіл соняшнику). Крім калію, зола містить фосфор (3-5%) та мікроелементи. Завдяки високому (до 30%) вмісту кальцію, зола знижує кислотність ґрунту. Однак на нейтральних та карбонатних ґрунтах її застосування слід обмежити — картопля не любить лужну реакцію ґрунтового розчину.

З мінеральних добрив під картоплю не можна вносити ті, що містять хлор (калійна сіль, хлорид калію). Хлор призводить до пригнічення рослин, потемнінню м’якоті бульб. Краще використовувати сульфат калію, калімагнезію, калійну селітру.

Найбільший ефект досягається при сумісному внесенні органічних та мінеральних добрив. Робити це слід регулярно, щороку. У такому разі, навіть на занедбаних ділянках, відчутний приріст урожаю спостерігатиметься максимум на другий сезон.

Удобрення картоплі перегноєм
Удобрення картоплі перегноєм

Орієнтовні річні норми внесення добрив під картоплю (на 10 м2)

  • ранні сорти – перегній 10-20 кг плюс N70P60K90 ( див. Примітку 1 ). Це означає, наприклад, що на 10 м2 ділянки треба внести 1,5 – 2,5 відра перегною і приблизно 500 – 550 г нітроамофоски. Або ж 1,5 – 2,5 відра перегною, 375 г нітроамофоски і 300 г деревної золи.
  • середні та пізні сорти – перегній 20-30 кг (або пташиний послід 10-20 кг), плюс N100P90 K120. Приклад норми внесення: 3-4 відра перегною 550 г нітроамофоски та 200-300 г деревної золи на 10 м2.

У наведених прикладах розрахунок здійснювався для одного з найпопулярніших добрив — нітроамофоски. Якщо ви використовуєте інші мінеральні добрива, то розрахунок норми їх внесення ведеться з урахуванням відсоткового вмісту елементів живлення ( див. Примітку 2 ). Якщо підрахунок викликає труднощі, можна звернутися за роз’ясненнями та допомогою до адміністрації сайту — див. Контакти.

За неможливості використання органічних добрив, норму мінеральних збільшують на 20%. Так можна вчинити і на зрошуваних ділянках.

Удобрення картоплі. Строки

До цвітіння картопля більше потребує азоту та фосфору. Потім, у період формування врожаю, фосфору та калію. Надмірне удобрення картоплі азотом під час активного росту бульб призводить до зниження врожаю та лежкості.

Тому розраховану річну дозу добрива по можливості розподіляють в такий спосіб.

  • 50%-75% фосфорно-калійних добрив вносять восени, під оранку.
  • 50%-75% азотних та 25% фосфорно-калійних – під весняне боронування.
  • Решту вносять безпосередньо в лунки при посадці або використовують при підживленні.

Важливу роль при вирощуванні картоплі відіграють і позакореневі підживлення. Вони дозволяють швидко забезпечити рослину мікроелементами, знизити стрес від використання пестицидів, досягти нормального розвитку рослин. За вегетацію проводять кілька обприскувань розчином мікродобрив – приблизно раз на 14 днів. Часто їх поєднують із обробками проти шкідників та хвороб.


Примітки

  1. Про те, що означає ця формула, можна почитати тут.
    Повернутись до читання ↩︎
  2. Відсотковий вміст елементів живлення в деяких добривах наведено в таблиціПовернутись до читання ↩︎