Строки та способи висадки картоплі

Городники традиційно сажають картоплю на початку травня. Однак такі строки висадки картоплі не завжди виправдані – і старт росту картоплі, і утворення бульб припадають на спекотну погоду, яка пригнічує рослини. У результаті це призводить до недобору врожаю. Крім того, до травня вичерпується зимовий запас вологи в ґрунті та рослини страждають від її нестачі. А це також негативно впливає на підсумковий результат.

Строки висадки картоплі
26 квітня. Картоплю посажено

Оптимальні строки для висадки картоплі у відкритий ґрунт:

  • для південних районів України – початок-середина квітня,
  • для Лісостепу – середина-кінець квітня,
  • для Полісся – кінець квітня .

У цей період температура ґрунту дозволяє добре проростати бульбам. А високий запас вологи дає можливість активно рости та розвиватися сходам навіть без застосування штучного зрошення.

Зрозуміло, при ранній посадці є високий ризик пошкодження рослин заморозками. Однак картопля швидко відростає. Навіть після повного знищення надземної частини пагонів низькими температурами. Зменшити ризик пошкодження сходів заморозками можна за допомогою різних методів.

Використання каркасного або безкаркасного плівкового укриття дозволяє здвинути строки висадки картоплі на один-два тижні раніше.

Пізні строки висадки картоплі

В тім, картоплю можна висаджувати і пізніше. Потреба в цьому виникає, наприклад, після повені, коли вода не сходить із ділянки до травня. Або у квітні не вистачає часу. Картопля, особливо ранні та середні її сорти можна висаджувати аж до початку, а то й середини червня.

Пізні строки висадки картоплі дозволяють ефективніше використовувати ділянку. До висадки картоплі можна отримати врожай ранніх овочів – зелені, редиски, виростити розсаду капусти та інших культур. А деякі талановиті городники примудряються отримати з однієї ділянки два врожаї картоплі за сезон. Зрозуміло, крім любові до своєї справи, знадобляться надранні сорти картоплі, плівкові укриття, поливи та ретельний догляд.

Така картопля не одразу наражається на напад колорадського жука, зайнятого сусідніми плантаціями. Однак, наприкінці вегетації, коли сусідський урожай вже доїдено, жук обов’язково зверне увагу ще зелені та соковиті рослини. Тому захист картоплі у цей період має вестись із подвоєною енергією.

Бульби пізно посадженої картоплі формуються наприкінці літа. Вони поступово охолоджуються разом із ґрунтом. Збирати врожай у цьому випадку краще максимально пізно: наприкінці вересня – жовтні. Однак бажано впоратися до початку сезону осінніх дощів. В такому випадку бульби чудово зберігатимуться, довго не проростатимуть і не в’януть.

Способи висадки картоплі

Бульби висаджують за схемою 60-70х30-40 см у борозни чи лунки. Розсаду, отриману з відростків картоплі, а також дрібні бульби розміщують частіше – через 20-30 см у рядку.

Початківцям порекомендуємо намічати ряди за допомогою кілочків з натягнутою між ними мотузкою або іншим способом. У такому разі, ряди вийдуть прямі та рівні. Крім естетичного вигляду, їх легко буде підгортати. Надалі, за кілька сезонів, коли наб’єте руку, від мотузки можна буде відмовитися.

Висадка картоплі в лунки
Висадка картоплі в лунки

Борозни нарізають за допомогою плуга або окучника. Лунки копають штиковою лопатою. При цьому землю з лунок кожного наступного ряду використовують для закопування бульб у лунках попереднього. На холодних, перезволожених, важких за механічним складом ґрунтах або ділянках з високим рівнем ґрунтових вод, картоплю висаджують на гребнях заввишки 10-15 см. На відміну від борозен та лунок, гребні краще робити заздалегідь, щоб вони прогрілися та підсохли.

Глибина висадки залежить від механічного складу ґрунту: на суглинистих ґрунтах картоплю висаджують на глибину 4-5 см, на легких супіщаних – на 6-8 см. При посадці вносять добрива – жменю перегною, золи та/або чайну ложку нітроамофоски на лунку або 30 см борозни. Якщо ґрунт пересушений, то борозни (лунки) бажано полити.

Бульби акуратно розкладають у заглиблення, а потім присипають вологим ґрунтом. Після посадки ділянку при можливості прикочують і боронують на невелику глибину.

На 100 м2 (одну сотку) витрата посадкового матеріалу становить 25-40 кг бульб, в залежності від їх розміру.