Використання гербіцидів на картоплі
Використання гербіцидів дозволяє значно полегшити працю городника та звести кількість прополок на картоплі до мінімуму.
Через тиждень після висадки картоплі, при появі великої кількості сходів бур’янів, можна провести обробку ділянки гербіцидами суцільної дії на основі гліфосату. Найбільш популярні такі: Раундап, Ураган Форте, Гліфос, Антібур’ян, Напалм Форте. Діюча речовина цих препаратів проникає в рослини через листя, блокує синтез ряду критично важливих сполук. Що призводить у підсумку до зупинки росту та загибелі рослини протягом 10-14 днів. Така обробка проводиться одноразово. Роблять її по масовим сходам бур’янів до висадки картоплі, чи після неї. Але важливо провести обприскування до появи проростків культури.
Особливістю гербіцидів на основі гліфосату є те, що вони діють тільки через листовий апарат. У ґрунті діюча речовина швидко втрачає фітотоксичну дію. Тому сходам картоплі, які з’являться за кілька днів після обробки, шкоди ці гербіциди вже не завдадуть.
Використання гербіцидів вибіркової дії на картоплі
Найбільш ефективним у боротьбі з бур’янами є гербіциди ґрунтової дії. Для застосування на картоплі рекомендовані Пермаклін Ліквід, Антісапа, Гезагард, Селефіт. За рахунок утворення своєрідного захисного екрану на поверхні ґрунту, ці препарати допомагають тривалий час (до 30-40 днів) зберігати ділянку чистою від бур’янів. Їх дія поширюється не тільки на сходи, що вже з’явилися, а й на бур’яни, що ще не зійшли. При цьому вони не мають значного негативного впливу на картоплю. Ґрунтові гербіциди можна застосовувати до появи сходів картоплі. Але найкраще їх використовувати через тиждень після підгортання, як тільки почнуть проростати бур’яни. Картоплі така обробка не зашкодить. А ось у прополках не виникне потреби тривалий час, практично до вилягання картоплі.
Післясходове використання гербіцидів на основі римсульфурону (Тітус, Рим) також показало високу ефективність на картоплі проти широкого спектру бур’янів. Такі препарати краще застосовувати у фазу сходів однорічних і висоти 10 см у багаторічних бур’янів.
Протягом усього періоду вегетації можна застосовувати протизлакові гербіциди Дуал Голд Фюзілад Форте, Харума, Антипирій, Тарга Макс. У своїй більшості вони ефективні проти однорічних та багаторічних злакових бур’янів, у тому числі пирію повзучого.
Орієнтовний план використання гербіцидів на картоплі може мати такий вигляд:
- Через тиждень після висадки картоплі за умови появи сходів бур’янів – обприскування ділянки гербіцидом суцільної дії на основі гліфосату.
- Через тиждень після підгортання використовують ґрунтові гербіциди – Гезагард, Пермаклін, і т.п.
Обприскування гербіцидами проводять у безвітряну погоду, дотримуючись заходів безпеки та використовуючи засоби індивідуального захисту. Більше інформації про гербіциди та їх класифікацію можна знайти тут.