Гербіциди – засоби боротьби з бур’янами

Однією з найбільш важливих і важких  робіт в саду та на городі є боротьба з бур’янами. Як правило, вона виконується вручну і віднімає чимало часу і сил. Спеціальні засоби для боротьби з бур’янами – гербіциди – можуть значно прискорити і  полегшити працю садівника.

Через погану інформованість, упередженість або відсутність відповідної кваліфікації, в приватному секторі часто відмовляються від використання гербіцидів. Або навпаки, захоплюються невиправдано надмірним їх застосуванням. Ця стаття створена з метою формування в садівників певних базових знань з безпечного і ефективного використання гербіцидів.

Механізм дії гербіцидів

В залежності від хімічної групи і складу, гербіциди по різному діють на рослини. Перші гербіциди, що їх використовувало людство, викликали опіки листя, коренів. Через низьку ефективність і надмірну витрату діючої речовини від них давно відмовились. Сучасні гербіциди можуть порушувати обмін речовин, блокувати синтез певних амінокислот, білків, жирів, унеможливлювати фотосинтез, здійснювати гормональний вплив, руйнувати клітинні мембрани. Такий вплив призводить, зрештою, до загибелі бур’янів.

Класифікація гербіцидів

За механізмом проникнення в рослину гербіциди поділяються на:

  • Контактної дії. Діють на поверхні, куди потрапили. Такі препарати не дуже ефективні і зараз майже не застосовуються. Втім, деякі системні гербіциди відзначаються контактною дією.
  • Системної дії. Потрапляють всередину рослини через листя пагони або коріння і розносяться по її тканинах.

За спектром дії на рослини гербіциди поділяються на:

  • Суцільної (неселективної) дії. Знищують або пригнічують майже всю рослинність. Такі препарати застосовують на ділянках де в даний момент не вирощуються культурні рослини: восени після збору врожаю, навесні до посіву, для окультурення закинутих земель. В деяких випадках такі гербіциди можна використовувати в багаторічних насадженнях і міжряддях культурних рослин. Звісно, за умови їх захисту від потрапляння препарату на листя (наприклад, за допомогою плівки). Широко відомі гербіциди суцільної дії на основі солей гліфосату: Раундап, Ураган Форте, Гліфос, Напалм.
Ураган Форте - гербіцид суцільної (неселективної) дії
Ураган Форте – гербіцид суцільної (неселективної) дії
  • Вибіркової (селективної) дії. Такі препарати діють на декілька видів бур’янів (вузька дія) або на багато видів, родин, чи класів рослин (широка дія). Наприклад, ця особливість дозволяє за допомогою протизлакових гербіцидів боротися з однодольними (злаковими) бур’янами в посівах овочевих культур, більшість з яких відносяться до дводольних рослин. До речі, робити це можна навіть під час вегетації культури.

Вибірковість гербіциду може бути:

біохімічною – через особливості фізіологічних процесів в рослині гербіцид не може вплинути на обмін речовин, або такий вплив не критичний;

топографічною – гербіцид не може потрапити в рослину через особливості листової поверхні (восковий шар, опушеність); сюди ж можна віднести чагарники і дерева, листя яких не потрапляє під дію гербіциду при обробці міжрядь в безвітряну погоду; в деякій мірі гербіцид не діє на коренепаросткові і кореневищні рослини – надземна їх частина відмирає, але рослина відновлюється з глибокої і потужної кореневої системи (берізка польова, пирій, осот).

За способом внесення гербіциди поділяються на:

  • Листові – обприскування проводяться по вегетуючих бур’янах.
  • Кореневі – заробляються в ґрунт при його обробці; в рослину потрапляють через корені; в приватному господарстві не використовуються.
  • Ґрунтові – розприскуються по поверхні ґрунту, створюючи специфічну захисну мембрану; діють головним чином на проростки бур’янів.

Нарешті, за часом внесення, гербіциди класифікуються на:

  • Досходові – вносяться до появи сходів культури (восени попереднього року, навесні перед, або після посіву за тиждень до очікуваних сходів). Це вже згадані препарати – Ураган Форте, Напалм та подібні. Діюча речовина таких гербіцидів діє тільки на вегетуючі рослини і швидко розкладається в ґрунті. Сходи культурних рослин, що з’являються через тиждень після обробки, не потрапляють під вплив гербіциду.
  • Післясходові (страхові) – деякі гербіциди вибіркової дії можна використовувати і після появи сходів культури. Завдяки вибірковій дії правильно підібрані гербіциди, за умови дотримання технології їх внесення, знищують більшість бур’янів і не шкодять культурним рослинам. Або їх негативний вплив є мінімальним і культура швидко відновлюється. Прикладом таких гербіцидів можуть бути: Гезагард і Зенкор ЛІквід, що можна використовувати на картоплі та моркві, Гоал 2Е, який застосовується в посівах часнику і цибулі, протизлакові гербіциди на посівах дводольних овочевих і садових культур.  
Гезагард - селективний  страховий гербіцид широкого спектру дії для захисту моркви і картоплі від бур'янів
Гезагард – селективний страховий гербіцид широкого спектру дії для захисту моркви і картоплі від бур’янів

Безпечне та ефективне використання гербіцидів

Застосування гербіцидів потребує відповідального відношення. В противному випадку воно може призвести до негативних наслідків: відсутність бажаного результату, пошкодження або загибель культурних рослин, забруднення довкілля.

Безпечне та ефективне використання гербіцидів можливе при суворому дотриманні інструкцій до препаратів: використання рекомендованої концентрації робочого розчину, проведенні обприскувань у вразливу фазу розвитку бур’янів, обробка тільки дозволених культур, стійких до дії препарату. Обприскування краще проводити у безвітряну погоду, щоб робочий розчин не зносило на культурні рослини.

Важливо дотримуватись температурного режиму. При занадто низьких або високих температурах гербіцид може знижувати свою ефективність проти бур’янів. Це трапляється з гербіцидами на основі гліфосату за температур, нижче 10°С. Або, навпаки, може спостерігатись токсичність проти начебто стійких культур. Таке явище відмічається при обробці сходів моркви препаратом Гезагард за температур, вищих +25°С. Найбільш ефективний температурний діапазон для застосування гербіцидів – від 15 до 25°С, якщо інше не вказано в інструкції по застосуванню.

Гербіциди на моркві під час вегетації
Посіви моркви до (ліворуч) та після (праворуч) правильного застосування гербіциду Гезагард

Обприскування ґрунтовими гербіцидами краще проводити по вологій (але не мокрій) ретельно розрівняній поверхні ґрунту. При таких умовах досягається найбільша ефективність препарату. Після внесення деякий час (2-3 тижні) не проводять поливи і не здійснюють механічний обробіток ґрунту, щоб не знищити захисну мембрану на поверхні землі.

Діючі речовини певних гербіцидів мають довгий період розкладу і частково зберігають свою дію навіть на наступний рік. Це потрібно врахувати у сівозміні і бажано не вирощувати наступного сезону культури, чутливі до препарату. До гербіцидів з довгим періодом розкладу відносяться препарати на основі метрибузину (Зенкор), прометрину (Гезагард). Після їх використання наступного року можна вирощувати картоплю, моркву, томати, горох, квасолю, висаджувати розсаду пізньої капусти. А от під ранню капусту, редиску, салат краще обрати інші ділянки.

Ну і звичайно, при використанні гербіцидів не слід нехтувати загальними правилами безпеки: використанням засобів індивідуального захисту, знешкодженням тари, дотриманням термінів очікування, тощо.

Більш детальні інструкції по використанню гербіцидів наведено в статтях, присвячених технологіям вирощування відповідних культур. Наприклад, тут можна дізнатися, як за допомогою гербіцидів отримати посіви моркви, чисті від бур’янів протягом всього сезону.