Вирощування часнику з повітряних цибулинок
Постійне вирощування одного і того ж сорту часнику з зубків призводить до виродження посадкового матеріалу, накопичення в ньому збудників хвороб і шкідників (нематод). Згодом врожайність такого часнику і його здатність до тривалого зберігання падає. Оздоровити та омолодити посадковий матеріал можна за допомогою вирощування часнику з повітряних цибулинок. Крім цього, цей спосіб дозволяє порівняно швидко розмножити часник. Тоді як одна цибулина формує лише від 2-4 до 20 зубків, придатних до посадки, кількість повітряних цибулинок на одній рослині коливається від декількох десятків до декількох сотень. Недоліком цього способу розмноження часнику є його тривалість. Товарний часник з повітряних цибулинок отримують тільки через 2, а то і 3 роки.
Для отримання повітряних цибулинок відбирають найбільш розвинені і потужні рослини. Зазвичай дозрівання повітряних цибулинок відбувається середині-кінці липня. Збирають квітконоси з рослиною, трохи пізніше, ніж основний урожай. Однак роблять це ще до того, як цибулинки почнуть обсипатися. Відібрані рослини сушать окремо від товарного часнику, на тканині або плівці, щоб легше було зібрати цибулинки, що обсипалися. Після просушування, цибулинки обережно знімають з квітконосу, очищають від сміття. Потім їх зсипають в картонні коробки або мішечки з тканини.
Повітряні цибулинки дрібні, можуть висихати при зберіганні. Тому для весняної висадки на наступний рік їх зберігають в холодильнику або холодному погребі, підвалі. Але краще висаджувати повітряні цибулинки восени того ж року. Для осінньої висадки цибулини можна зберігати в помірно теплому місці.
Особливості вирощування часнику з повітряних цибулинок
Існує два способи вирощування часнику з повітряних цибулинок: розсадний і безрозсадний.
При розсадному способі цибулинки висаджують восени або рано навесні (в ті ж терміни, що і зубки). В перший рік отримують сівок – однозубку (невеликі цибулинки, що складаються з одного зубка); на другий рік з однозубки отримують товарний часник.
При безрозсадному способі вирощування повітряні цибулинки зберігають майже рік і висаджують в перших числах липня. Під зиму такі рослини йдуть добре сформованими, висотою до 50 см, з 4-6 листками і розвиненою кореневою системою. Цибулини не викопують, а залишають зимувати на грядці. На другий рік рослини формують досить пристойний товарний урожай – до 1,2-1,4 кг / м 2 . Цей спосіб має істотний недолік – зберегти повітряні цибулинки протягом довгих 11 місяців без суттєвих втрат досить проблематично. Проте відпадають трудомісткі операції по прибиранню однозубки і її подальшої висадки.
Повітряні цибулинки висівають стрічковим способом. Схема посіву залежить від способу вирощування. При безрозсадному способі вона така ж, як і при вирощуванні часнику із зубків, 50 + 20 + 20 + 20 + 20. При розсадному вирощуванні ряди в стрічці розташовують ближче – через 10-15 см. Цибулинки в ряду розміщують через 2-5 см. Загущені сходи потім проріджують на відстань 5 см при розсадному і 10 см при безрозсадному вирощуванні. Глибина загортання – 3-5 см.
Догляд за посівами приблизно такий самий, що і при вирощуванні товарного часнику із зубків. Особливу увагу слід приділити боротьбі з бур’янами, щоб вони не пригнічували тендітні проростки часнику. Розпушування проводять обережно, на невелику глибину.
При розсадному способі вирощування однозубку (сівок)прибирають на початку вилягання рослин. Зволікати з прибиранням не можна – при повному висиханні рослин цибулини важко знайти в ґрунті. Урожайність однозубки – 0,3-0,5 кг / м 2 .
Однозубку просушують і зберігають в таких же умовах, що і товарний часник. Висаджують сівок восени або навесні за тією ж схемою, що і при вирощуванні часнику із зубків.