Технологія вирощування часнику

Технологія вирощування часнику не надто складна. Ключовими моментами є правильний вибір ділянки та попередника, оптимальні терміни висадки, добрива і догляд за посівами.

Кращі попередники часнику і підготовка ділянки

Найкращими попередниками для часнику вважаються ранні сорти капусти, рання картопля, зелені, горох, спаржева квасоля, огірок.  Ці культури рано звільняють ділянку, що дозволяє підготувати її до посадки озимого часнику.  Не слід розміщувати часник після цибулі всіх видів – ці культури пошкоджуються одними й тими ж хворобами і шкідниками.

Підготовку грядки під часник починають з прибирання рослинних залишків попередника і видалення бур’янів. Потім на ділянку вносять осіннє добриво і перекопують. Перекопану землю одразу ж розрівнюють граблями. Якщо дозволяють терміни, до посадки часнику проводять 1-2 боронування ґрунту, знищуючи проростки бур’янів.  На великих площах, при сильній засміченості ґрунту багаторічними кореневищними і коренепаростковими бур’янами, застосовують гербіциди суцільної дії – Раундап, Ураган, Гліфос.

Важливо не висаджувати часник на тільки-но перекопаній ділянці. Під час осінніх дощів ґрунт осяде, і зубки можуть опинитися на поверхні. Це суттєво знижує зимостійкість і негативно впливає на темпи росту часнику.  Після оранки має пройти 10-14 днів, бажано з опадами.  В крайньому випадку, ґрунт перекопують, розрівнюють і злегка утрамбовують за допомогою спеціальних котків або звичайної дошки. І тільки після цього – висаджують часник.

Внесення добрив під часник

З органічних добрив під перекопування вносять перегній – 2-3 кг/м2Формула мінерального добрива ярого часнику на 10 м2 площі – N60P60K60;  озимого – N90P60K90. Це відповідає приблизно 170-250 г аміачної селітри, 300 г суперфосфату і 120-200 г сульфату калію на 10 м2 площі грядки за весь вегетаційний період вирощування часнику.

50% фосфорно-калійних добрив вносять восени, 25% – навесні, 25% – при підживленні рослин в період активного росту.  Азотні добрива вносять 50% – навесні, по мерзлоталому ґрунту, 50% – при підживленні в першу половину вегетації.  Під часник не застосовують калійні мінеральні добрива, що містять хлор;  краще використовувати сульфат калію, калімаг, деревний або соняшниковий попіл.

Схема посадки і терміни висадки зубків

Найкраще переносять зиму добре вкорінені зубки, які не встигли дати сходи.  Тому озимі сорти часнику висаджують у другій половині жовтня – на початку листопада.  Схема посадки – стрічка, що складається з 2-3-4 рядків, з відстанню між ними 20-25 см. Відстань між стрічками – 50 см. В ряду зубки озимого часнику розташовують через 8-10 см. Глибина посадки – 5-7 см.  зубки при посадці орієнтують денцем вниз.

У разі якщо озимий часник зійшов, його проростки вкривають соломою, листям, торфом.  Те ж саме проробляють в суворі, але безсніжні зими.

Технологія вирощування часнику - висадка зубків
Технологія вирощування часнику – висадка зубків

Ярий часник висаджують також стрічкою з 4 рядів, по схемі 50 + 20 + 20 + 20 + 20;  з відстанню між зубками в ряду – 6-8 см, на глибину 4-6 см. Строки посадки – максимально ранні, як тільки дозволить погода.

На 1м2 грядки потрібно приблизно 50-80 г зубків в залежності від їх розміру.

Догляд за часником під час вегетації

Якщо грядку з часником на зиму укривали соломою чи листям – рано навесні це укриття знімають.  Після появи сходів часник обережно рихлять на невелику глибину і підживлюють добривами.  Надалі догляд полягає в прополках, розпушуваннях ґрунту після поливу або рясних опадів.  Часник поливають 3-4 рази за сезон, використовуючи 30-40 л води на 1м2.  Перед поливом часник можна підживити мінеральними добривами. В першу половину вегетації використовують переважно азотно-фосфорні, а під час формування цибулин – фосфорно-калійні добрива.

На посівах часнику, призначених для отримання товарної продукції, стрілки виламують або зрізають.  Це допомагає отримати великі і щільні цибулини, збільшити урожай.  Квітконоси виламують якомога раніше, при їх появі.  Видалені молоді стрілки можна тушкувати і маринувати, додавати їх в якості спеції при консервації і засолюванні огірків і томатів.Декілька квітконосів можна залишити на грядці до повного їх дозрівання. Роблять це для отримання повітряних цибулинок – доступного і оздоровленого посадкового матеріалу.

Догляд за часником
Догляд за часником

При несприятливих умовах, нестачі вологи, поживних речовин, листя часнику часто передчасно жовтіє, рослини слабо ростуть і розвиваються. Швидко ліквідувати дефіцит елементів живлення дозволяє позакореневе підживлення. Для цього краще використовувати готові спеціальні суміші або розчини добрив зі збалансованим складом, що включає макро- і мікроелементи.