Вирощування розсади томата у квартирі
Вирощування розсади томата у квартирі має свої особливості. Ми їх детально розглянемо у цій статті.
Розсаду вирощують переважно на підвіконнях, опалюваних засклених лоджіях, балконах з південного боку будинку. Північна сторона, куди не заглядає сонце – абсолютно непридатна.
Якщо вікна вашої квартири виходять на північ – краще утриматися від вирощування розсади у квартирі, а обладнати безпосередньо на дачній ділянці каркасне плівкове укриття. Вже в середині квітня під ним можна посіяти насіння томата. Або висадити двотижневі сіянці отримані в квартирі. Таким чином, вже до 15 травня можна отримати 30-40 денні загартовані рослини. Вони практично не поступатимуться 60-денній квартирній розсаді.
Для отримання розсади віком 90 днів підходять ємності об’ємом 400-500 мл (наприклад, великі стаканчики з-під сметани). Для 45-60-денних рослин придатні звичайні пластикові стаканчики в 200 мл або касети з коміркою 5х5х6 см. Для розсади віком в 30 діб достатньо касет 3х3 см та глибиною 5 см.

Зазвичай, насіння сіють не безпосередньо в касети і стаканчики, а в спеціальні пікірувальні ємності (їх називають “шкілки”). Тож варто потурбуватися їх наявністю. Для цієї мети придатні пластикові ємності глибиною близько 5 см і порівняно великою площею, наприклад, від сиру, маргарину тощо.
Терміни висіву насіння томата на розсаду
На більшій частині території України у відкритий ґрунт томати висаджують на початку-середині травня. Якщо планувати висадку на цей період, то для отримання 90-денної розсади, насіння висівають на початку лютого, 60- та 45-денної – на початку та середині березня відповідно, 30-денну розсаду висівають на початку квітня.
Вирощування розсади томата для споруд закритого ґрунту, зворотний відлік часу для визначення термінів посіву насіння на розсаду ведуть від кінця квітня (для сонячних парників та тимчасових плівкових укриттів) і від середини квітня – для скляних або полікарбонатних теплиць.
Висів насіння томата в шкілку
Насіння томата краще сіяти не безпосередньо в стаканчики, а в невеликі неглибокі ємності. Потім сіянці у віці 2-3 тижнів розсаджують по окремих індивідуальних комірках касет або стаканчиках. Такі ємності займають мало місця, їх легко переносити і досвічувати (на меншій площі можна розмістити більше рослин).
Перед посівом насіння попередньо можна замочувати, обробляти розчином мікродобрив і стимуляторів росту, протруювачами. Насіння закордонного виробництва зазвичай вже оброблене. Його висівають у ґрунт без попередньої підготовки.
На злегка ущільнену поверхню ґрунту викладають рядами або розсипом насіння томата. Насіння повинно бути на відстані 1,5-2 см один від одного. Потім його прикривають їх сантиметровим шаром вологого ґрунту. Верхній шар також ущільнюють. Ящик поміщають у поліетиленовий пакет, зав’язують його та ставлять у темне тепле місце. Наприклад, у верхні кухонні шафки.

Ящики з висіяним насінням регулярно перевіряють. Сходи з’являються на 4-7 день, після чого ящики виставляють на підвіконня. Поліетилен можна зняти одразу, при появі перших одиничних сходів. А ще краще зробити це через 1-2 дні – на стадії масових сходів.
Догляд за розсадою томата у квартирі
У перші дні вегетації важливо не допустити витягування проростків. Для цього рекомендують дещо знижувати температуру, особливо вночі, а також застосовувати штучне досвічування.
Досвічувати сіянці в перші дні вегетації можна цілодобово або, принаймні, 14 годин на добу. При цьому важливо не розривати світловий день на кілька відрізків. Якщо досвічують у вечірній час, то лампи включають ще до настання сутінків.

Поливають розсаду обережно. Треба уникати перезволоження ґрунту. При надмірних поливах сіянці томата часто гинуть від чорної ніжки . Якщо це захворювання все ж виявилося, то ґрунт у шкілці обережно розпушують, дають йому підсохнути. Потім проводять полив розчином препарату Магнікур Енерджі у рекомендованій виробником концентрації. Надалі ґрунт після кожного поливу розпушують.
Пересадка сіянців зі шкілки в стаканчики, касети або на грядку називається пікіруванням. Сіянці томата пікірують після утворення 1-2 справжніх листочків. У цю фазу рослини мають розгалужену кореневу систему та добре приживаються. Стаканчики з пересадженими сіянцями перші кілька днів укривають від попадання прямих сонячних променів. Надалі – навпаки – сприяють максимальному освітленню рослин сонцем.
При досягненні денної температури надворі +150С і вище – вдень розсаду краще виставляти на вулицю. Роблять це з метою усунути перешкоду для сонячного світла. Скло затримує частину променів, зокрема, ультрафіолету.
Неадаптована до ультрафіолету розсада, при висадці на грядку, може отримати сонячний опік. При цьому листя, а іноді і стебла рослин всихають. Така розсада довго приживається, відстає в розвитку. Якщо обставини склалися так, що адаптувати рослини до ультрафіолету не вдалося, то на городі її не висаджують одразу. На кілька днів ящики з розсадою розміщують у півтіні. А висаджену розсаду вкривають агроволокном на тиждень-два. Надалі укриття можна зняти.
Коли нічні температури перевищать +100С розсаду можна залишати на балконі цілодобово. Це сприяє кращій адаптації рослин до умов відкритого ґрунту.
За час вегетації, розсаду 2-3 рази підживлюють спеціальними розчинними мінеральними добривами. Підживлення здійснюють у такі терміни:
- перше підживлення – через тиждень після пікірування,
- друге – перед загартовуванням,
- третє – за тиждень до висадки розсади на грядку.
При поганому розвитку рослин, пожовтінні листя, його блідому вигляді – додатково проводять позакореневе підживлення. Для цього розсаду обприскують слабким розчином добрива згідно з інструкцією до нього.
Висадка розсади томата на грядку
Загартовану та адаптовану до сонця розсаду висаджують у відкритий ґрунт ввечері. У похмурий день це можна робити у будь-який час. Томат має властивість утворювати додаткове коріння. Тому його висаджують глибше, ніж він ріс у стаканчику. Витягнуті та перерослі рослини висаджують не вертикально, а під кутом. Навколо рослини роблять лунку і поливають не дуже холодною водою. Після вбирання вологи, лунку мульчують. Тобто присипають сухим перегноєм, торфом, тирсою або землею. Бажано захистити рослини від сильного вітру. При загрозі заморозків – томати вкривають агроволокном чи монтують над рослинами тимчасове плівкове укриття. Докладніше про висадку розсади томата у відкритий ґрунт можна буде прочитати у відповідній статті. Слідкуйте за оновленнями сайту.

Вирощування розсади томата в квартирі – клопітка але цікава та вдячна справа. Вона дозволяє отримати здорові та загартовані рослини потрібного сорту. А якісна розсада – запорука гарного та раннього врожаю. До того ж зелень на підвіконні скрасить сірі зимові місяці, наблизить теплі та сонячні дні. Це саме по собі важливо.