Вирощування середніх та пізніх сортів капусти
Вирощування середніх та пізніх сортів білоголової капусти має свої особливості. Їхній вегетаційний період триває весь сезон – з ранньої весни до пізньої осені. При цьому з ґрунту виноситься багато поживних речовин. Отже, запорукою отримання хорошого врожаю капусти та відновлення родючості ґрунту є внесення великих норм добрив. Під середні та пізні сорти восени вносять 60-80 кг перегною або 80-100 кг свіжого гною на 10 м2. Крім цього, на 10 м2 вносять мінеральні добрива в нормі N120P90K160 (це відповідає 350 г селітри аміачної, 450 г суперфосфату, 300 г сульфату калію на 10 м2).
Такі високі дози мінеральних добрив можуть небезпечно підвищувати концентрацію ґрунтового розчину та пригнічувати рослини, особливо на ранніх етапах їхнього розвитку. Тому добрива краще вносити в кілька прийомів: восени, при весняному обробітку ґрунту, в лунки та влітку в якості підживлення. При підживленнях на початку вегетації використовують переважно азотні та фосфорні добрива. У період активного росту головок застосовують добрива, збалансовані по всіх макроелементах (азот, фосфор і калій). В останню третину вегетації (для середніх сортів – з початку липня, пізніх – із серпня), капусту підживлюють лише фосфором та калієм. Застосування азотовмісних добрив в цей період припиняють, щоб уникнути накопичення нітратів у продукції, підвищити стійкість головок до розтріскування та лежкість при зберіганні.
Способи вирощування середніх та пізніх сортів білоголової капусти
Вирощування середніх та пізніх сортів білоголової капусти може здійснюватися як розсадним, так і безрозсадним способом. У першому випадку 30-денну розсаду середніх сортів висаджують на ділянку на початку травня, середньопізніх та пізніх – наприкінці травня – на початку червня. Розсадний спосіб вирощування дозволяє економніше використовувати посівний матеріал, ціна якого може чутливо бити по гаманцю. Це особливо актуально для гібридів зарубіжної селекції.
При безрозсадному способі насіння висівають у полі. Важливим при цьому є достатні запаси вологи у ґрунті та ретельна підготовка ділянки до посіву (відсутність бур’янів, великих пересохлих грудок землі, ґрунтової кірки). Насіння висівають у середині квітня (середні сорти) або на початку травня (середньопізні та пізні), по 2-3 шт. у лунки, на глибину 2-3 см. Після утворення двох справжніх листків сходи проріджують, залишаючи по одній рослині на лунку. Зайві рослини можна акуратно, з грудкою землі, пересадити на інше місце або в лунки, де сходи не з’явилися.
Схема висадки розсади (висіву насіння при безрозсадному вирощуванні):
- середні сорти 70х50 см
- середньопізні 70х60-70 см
- пізні 60х50-60 см
Така схема посадки капусти, у поєднанні з відносно повільним зростанням на початкових етапах розвитку, дозволяє вирощувати в міжряддях капусти культури з невеликим (до 30-40 днів) вегетаційним періодом – редис, салат, цибуля на перо. При використанні ущільнювальних посівів слід пам’ятати, що ці рослини теж можуть накопичувати нітрати. Тому в цьому випадку основну дозу азотних добрив застосовують після збирання ущільнюючих культур.
Урожайність середніх та пізніх сортів капусти при достатньому удобренні, використанні поливів та високому рівні агротехніки досягає 10 кг/м2 і більше.