Вирощування розсади білоголової капусти

Насіння капусти можна висівати безпосередньо на грядку. Однак такий метод вимагає більш високих витрат посівного матеріалу, додаткову ретельну підготовку ділянки, проріджування і пікірування сіянців. Крім того, про ранній урожай у такому разі доведеться забути. Тому городники часто обирають вирощування розсади білоголової капусти з наступною висадкою її на заздалегідь підготовлену ділянку.

Слід пам’ятати, що підвіконня – не найкраще місце для розсади капусти. Через слабке освітлення та відсутність ультрафіолету, розсада капусти в квартирі не вдається практично ніколи. Сіянці витягуються і гинуть ще у фазі сім’ядолей. Якщо інших можливостей для вирощування немає, то розсаду ранніх сортів краще придбати.

Найкращими для вирощування розсади капусти є парники на біо- або сонячному обігріві, теплиці, плівкові укриття, відкритий ґрунт. У міських умовах можна спробувати виростити розсаду на заскленому балконі з південного боку будинку.

Таблиця . Вирощування розсади білоголової капусти різних термінів дозрівання

Термін дозрівання та призначенняВисів насінняМісце вирощування розсадиВік розсадиВисадка розсади на ділянку
Ультраранні та ранні сорти для отримання надранньої продукціїКінець лютого чи ранішеОпалювальні теплиці, парники на біообігріві, засклені балкони та лоджії40-50 днів  Кінець березня – початок квітня. У парники, теплиці
Те саме для отримання ранньої продукціїПочаток березняТе саме, а також теплиці та парники на сонячному обігріві40-50 днівСередина-кінець квітня. У відкритий ґрунт або під тимчасові плівкові укриття
Ранні та середньоранні сорти для отримання конвеєра продукції вліткуКінець березня – початок квітняТеплиці та парники на сонячному обігріві30-40 днівПерша половина травня. Відкритий ґрунт
Середні сорти для отримання продукції наприкінці літа – на початку осені.Друга половина квітняВідкритий ґрунт, тимчасові плівкові укриття30-40 днівКінець травня. Відкритий ґрунт
Середньо-пізні та пізні сорти для зберіганняПочаток травняВідкритий ґрунт30-40 днівПочаток червня. Відкритий ґрунт

Для ліпшої приживлюваності рослин краще вирощувати горщикову або касетну розсаду капусти (з пікіруванням і без). Цілком припустимий висів насіння безпосередньо в ґрунт або великі ящики. При цьому важливо не загущувати рослини та знизити до мінімуму час від вибірки розсади до її висадки на постійне місце.

Вирощування розсади білоголової капусти - https://agroschool.com.ua/
Горщикова (касетна) розсада білоголової капусти приживається краще

Оптимальна площа живлення розсади залежить від віку розсади. 50-денну розсаду вирощують у касетах або горщиках 7х7 см, для 30-денної досить 4х4 см. У ґрунті розсаду вирощують за схемою 15х5 см.

Для запобігання захворюванню сходів капусти на чорну ніжку, ґрунтосуміш має бути легкою за складом, з нейтральною реакцією. Перед висівом насіння її поливають розчином фунгіциду Магнікур Енерджі для запобігання кореневим гнилям.

Насіння висівають у добре зволожений ґрунт на глибину 1,5-2 см. Для підвищення схожості, ґрунт додатково вкривають плівкою. Оптимальна температура для проростання насіння +15 … +18 °С – при цьому капуста сходить на 5-7 день. При масовій появі сходів, з метою запобігання їх витягуванню, температуру необхідно знизити до +12…+15 °С днем ​​та +6…+10 °С вночі. Через 7-10 днів температуру підвищують до +15…+18 °С днем ​​та +10…+12 °С вночі і у похмурі дні.

Сіянці поливають в міру. При цьому стежать за тим, аби вода не застоювалася, а образу всмоктувалася. Протягом вирощування рослини можна 1-2 рази підживити, використовуючи спеціальні водорозчинні добрива. Вони містять багато фосфору, необхідного для росту міцної кореневої системи, а також мікроелементи, без яких розсада може погано розвиватися та хворіти.

За тиждень до висадки розсаду загартовують. Для цього її виносять на вулицю, поступово привчаючи до прямих сонячних променів і різких перепадів денних і нічних температур. У теплицях та парниках залишають відкритими на ніч кватирки або рами.

На постійне місце розсаду висаджують в похмурий день або ввечері. При вибірці розсади намагаються зберегти її коріння разом із грудкою землі. Висаджують розсаду у вологу землю, заглиблюючи до сім’ядольного листя або глибше. В останньому випадку сім’ядолі акуратно відщипують. Після висадки капусту обов’язково поливають. Наступні поливи бажано проводити один раз на 2-4 дні протягом перших трьох тижнів. Це дозволить розсаді швидко адаптуватися та продовжити активний ріст.