Хвороби капусти

Хвороби капусти мають різну природу. Ця культура може страждати від нестачі елементів живлення, світла, вологи. Знаючи вимоги капусти до умов вирощування, можна заздалегідь попередити подібні проблеми. А от від проникнення інфекцій повністю застрахуватися не можна. Навіть максимальне дотримання технології вирощування не гарантує 100% захисту культури.

У цій статті ми розглянемо інфекційні хвороби капусти та найефективніші методи боротьби з ними.

Хвороби капусти. Чорна ніжка

Грибкове захворювання, яке уражує сходи та молоді рослини капусти. Проявляється переважно в потемнінні та тоншанні стебла біля поверхні ґрунту. Рослини падають і гинуть. Більш детально про чорну ніжку можна прочитати тут.

Чорна ніжка
Чорна ніжка на сходах капусти

Заходи боротьбиҐрунтосуміш для вирощування розсади має бути легкою за складом. Не допускається перезволоження ґрунту. Слід уникати занадто густого посіву – рослини мають бути добре освітлені. Зменшити захворюваність на чорну ніжку дозволяє використання насіння, обробленого фунгіцидами. За кілька днів до посіву насіння та через тиждень після сходів, землю можна полити розчином Магнікур Енерджі (1,5 мл/1 л води).

Кила капусти

В Україні зустрічається досить рідко, переважно в північних областях країни. Спори збудника хвороби із зараженого ґрунту потрапляють у коріння рослини. Незабаром на коренях утворюються потворні кулясті або веретеноподібні нарости, які потім буріють і загнивають. Уражені рослини відстають у рості, в’януть, утворюють недорозвинені качани.

Кила капусти
Кила капусти. Фотографія: Gerald Holmes, Strawberry Center, Cal Poly San Luis Obispo, Bugwood.org

Заходи боротьби. Дотримання сівозміни, вирощування стійких сортів, полив лунок при висадці розсади 0,4-0,5%-м розчином колоїдної сірки або обприскування ґрунту розчином препарату Тіовіт Джет (100 г на 5 л води) за 1 день до висадки розсади або висіву насіння. Кила пошкоджує капусту в основному на кислих ґрунтах, важких за складом. Тому внесення вапна, поліпшення структури ґрунту знижують втрати від цього захворювання. Допомагає також і внесення в лунки при посадці жмені золи. Крім захисту кореневої системи від грибкових захворювань, зола є цінним джерелом калію, фосфору та мікроелементів.

Визначити кислотність ґрунту на конкретній ділянці можна за допомогою побутових аналізаторів. Почитати про них можна, клацнувши по банеру ↓ унизу ↓ цієї сторінки.

Судинний бактеріоз капусти

Бактеріальне захворювання капусти. Розповсюджено по всій території України. Збудник проникає в рослину через пори на поверхні листа. Як правило, спочатку пошкоджується край листової пластинки; тканина листа жовтіє, буріє, набуває пергаментного вигляду. Надалі бактерії поширюються рослиною через судинну систему. На поперечному зрізі черешка ясно видно почорнілі точки уражених судин. Хворі рослини відстають у розвитку, падає врожайність, знижується збереження продукції.

Судинний бактеріоз
Судинний бактеріоз капусти. Фотографія Gerald Holmes, Strawberry Center, Cal Poly San Luis Obispo, Bugwood.org

Заходи боротьби . Хімічні заходи боротьби проти бактеріальних захворювань є малоефективними. Зменшити втрати від бактеріозу дозволяє сівозміна, вирощування стійких сортів та гібридів, знищення бур’янів. Якщо вирощуються сидерати – то намагаються не висівати культури сімейства капустяні: редьку, гірчицю, ріпак. Ефективним є передпосівне прогрівання насіння. Для цього необроблене (незабарвлене) насіння на 20 хвилин занурюють у гарячу воду (48-50 0 С), потім кілька хвилин охолоджують, підсушують і висівають.

Судинний бактеріоз
Судинний бактеріоз капусти. Фотографія Gerald Holmes, Strawberry Center, Cal Poly San Luis Obispo, Bugwood.org

Проти судинного бактеріозу можна застосовувати фунгіциди біологічного походження ­­­- ПланрізСпоромаксФітоспоринФітоцид. Також можна обприскувати рослини препаратом Квадріс, чергуючи обробки з біофунгіцидами.

Пероноспороз (несправжня борошниста роса) капусти

Хвороба найбільш шкідлива для молодих рослин, які можуть загинути при сильному зараженні. Але вона небезпечна і наприкінці вегетації – оскільки знижує здатність головок капусти зберігатися тривалий час. Захворювання проявляється, в основному, на листі. Спочатку з’являються жовті або червонувато-жовті плями, які потім буріють у центрі. На звороті листя часто спостерігається білуватий наліт. Хвороба передається із зараженим насінням та післязбиральними рештками.

Пероноспороз (несправжня борошниста роса) капусти
Пероноспороз (несправжня борошниста роса) капусти. Фотографія Clemson University — USDA Cooperative Extension Slide Series, Bugwood.org

Заходи боротьби . Сівозміна, спалювання післязбиральних залишків, протруювання насіння або його прогрів у гарячій воді. Обприскування рослин у період вегетації препаратами міді (Бордоська сумішХлорокис мідіЧемпіонКупроксат). Дворазове обприскування (за 7 днів до висадки розсади та за 10 днів до збирання врожаю) препаратом Квадріс. Можна використовувати також фунгіциди біологічного походження (Триходермін, Фітоцид та ін.) Обприскування проводять раз на 2 тижні, чергуючи препарати (наприклад, синтетичні фунгіциди чергують з біологічними). Листя капусти вкрите восковим шаром, тому краплі розчину з нього скочуються. Це значно знижує ефективність обробок. Тому в робочий розчин додають спеціальні речовини – прилипачі.

Альтернаріоз (чорна плямистість) капусти

На листках утворюються досить великі бурі округлі плями з помітними концентричними колами. На плямах помітний чорний наліт спороношення гриба. Часто відмерла тканина в плямах викришується, утворюючи дірки. Сильно пошкоджене листя жовтіє і засихає.

Заходи боротьби . Ті ж, що і при пероноспорозі.

Альтернаріоз (чорна плямистість) капусти
Альтернаріоз (чорна плямистість) капусти. Фотографія Gerald Holmes, Strawberry Center, Cal Poly San Luis Obispo, Bugwood.org

Слід зазначити, що більшість із перелічених інфекцій пошкоджують не тільки всі види капусти, але й деякі інші споріднені з ними рослини родини капустяні: редиску, редьку, крес-салат, а також гірчицю, ріпак та інші.

Переносниками захворювань часто служать комахи. Тому боротьба із шкідниками капусти теж дуже важлива.