Вирощування цибулі з розсади за один рік
Відомо, що цибулю-ріпку певних сортів можна виростити за один рік лише в південній частині України. До того ж, щоб урожай був багатим, потрібно дотримуватись високого рівня агротехніки. У північних регіонах цибулю вирощують два роки. В перший рік з насіння отримують невеличкі цибулинки – сіянку (сівок). На другий рік з сіянки вирощують товарну цибулю. Такий спосіб надійний і перевірений сторіччями, але має певні недоліки. Вирощування цибулі ріпчастої з розсади дозволяє отримати чудовий урожай якісних і лежких цибулин з насіння за один сезон у будь-якій кліматичній зоні України. Цей метод має цілий ряд переваг:
- урожай можна отримати за один рік
- не треба вирощувати чи купляти сіянку
- економія насіння
- деякі види цибулі (цибуля-порей) взагалі може дати пристойний урожай виключно при вирощуванні через розсаду
Як виростити розсаду цибулі в квартирі?
По-перше, нам знадобиться гарно освітлене підвіконня на південному боці будинку. Не зайвим буде додаткове освітлення.
По-друге, насіння цибулі зручніше висівати у великі ящики. Пластикові балконні ящики для квітів підходять ідеально.
По-третє – субстрат має бути нейтральний за реакцією, пухкий. Добре підходять універсальні суміші для розсади, що продаються у кожному супермаркеті.
Строки і способи сівби.
Сіють цибулю на розсаду можна з початку лютого (якщо є можливість додаткового досвічування) по початок березня. Перед посівом бажано впевнитись в якості насіння. Для цього за 2 тижні перед посівом (або під час нього) невелику кількість насіння пророщують на вологій серветці. Через 10 днів підраховують кількість пророслого насіння. Бажано, щоб процент схожості був не нижче 80%. Насіння зі здатністю до проростання нижче 50% краще вибракувати.
Ящики, що призначені для вирощування розсади цибулі заповнюють ґрунтом майже до верху. По його поверхні рівномірно розсипають насіння. На ящик площею 10х40 см вистачить приблизно 2 г насіння цибулі. Насіння можна присипати невеликим шаром (0,5 – 1,0 см) ґрунту. Поверхню злегка ущільнюють долонею та зволожують із пульверизатора чи лійки.
Потім ящики вкривають плівкою і ставлять в тепле місце (20-25 градусів).
Догляд за розсадою
При появі масових сходів – петельок – ящики виставляють на підвіконня. В подальшому, догляд стандартний: поливи, видалення загиблих рослин. Можливо доведеться досіяти насіння. Сходи бажано досвічувати, щоб світловий день тривав 12-14 годин.
В теплі дні рослини виставляють на сонце (на вулицю, балкон). Це сприятиме отриманню більш міцних і стійких рослин. Згодом, при настанні сталих плюсових температур – розсаду цибулі залишають на вулиці цілодобово. Не треба лякатися зниження температури до нуля – цибулі це не зашкодить.
Якщо на ділянці є теплиця, або плівкове укриття – краще вивезти розсаду туди якомога раніш, як тільки дозволить погода.
Такі заходи сприятимуть отриманню міцної, здорової розсади цибулі з товстими, вкритими восковим нальотом листками. Але якщо ви виростили кволі рослинки, з тонким блідим листям – розчаровуватись не треба. Поступово загартуйте їх на ділянці і висадіть – цибуля швидко почне рости і теж сформує пристойний урожай.
Висадка і подальше вирощування цибулі ріпчастої з розсади
Висаджувати розсаду цибулі можна вже в середині квітня. Спочатку готують грядку, добре розрівнюють її поверхню. Потім, через 20-30 см нарізають борозенки. Їх заповнюють водою. Цибулю за допомогою лопатки пучками викопують з ящика. Пучки розділяють на окремі рослинки. Не хвилюйтесь, що земля обсипається з коріння. Головне, щоб коріння не обірвалося. Потім розсаду висаджують у зволожені борозенки, подібно до того, як висаджують розсаду риса на рисових полях, тобто обережно вдавлюють в мул. Якщо води замало, то коріння розсади присипають ґрунтом, а потім поливають і мульчують.
Відстань між рослинами в рядку – приблизно 7-10 см Глибина висадки розсади – трохи глибше, ніж вона росла у ящику. Не треба надто заглиблювати рослини – це зупинить їх ріст.
Висадку розсади краще проводити напередодні дощу або похмурої погоди. Це сприятиме кращому приживленню рослин. Якщо дощу немає – проведіть декілька поливів невеликою нормою.
Подальший догляд – як за звичайними рослинами – поливи, прополювання, боротьба з шкідниками та хворобами. Дозріває цибуля з розсади приблизно в той самий час, що і цибуля з сіянки.