Визначення потреби в обприскуванні
На великих агропідприємствах план захисту рослин складається, зазвичай, заздалегідь. Цей графік включає культуру, фазу її розвитку, назву пестициду (іноді його замінник), норму його витрати, склад бакових сумішей у разі, якщо застосовується декілька препаратів або додаються добрива чи регулятори росту. Згідно цього плану і визначається потреба у проведенні обприскувань. У виняткових випадках в план вносяться корективи.
Необхідність проведення заходів хімічного захисту рослин постає при загрозі масового поширення хвороб та шкідників. У більшості випадків, така ситуація виникає в певний період часу. Наприклад, такий шкідник вишні та черешні, як вишнева муха небезпечний лише на початку червня, коли відкладає яйця. А вишнева попелиця шкодить весь період активного росту пагонів. Відповідно, проти мухи проводять одне-два обприскування в кінці травня – на початку червня. А з попелицею борються регулярно, з ранньої весни до середини літа. Те саме характерне і для поширення певних хвороб. Досвідчений агроном знає, в який час і фазу розвитку рослин доцільно проводити обприскування, тому скласти план проведення обприскувань йому не дуже важко.
Визначення потреби в обприскуванні на присадибних ділянках
Але садівник-аматор, ще й початківець без досвіду, навряд чи зможе правильно скласти такий план. Та в цьому немає особливої необхідності. В більшості випадків, на присадибних ділянках визначення потреби в обприскуванні відбувається вже після виявлення ознак хвороби чи появи шкідника. Це не зовсім правильно, бо на визначення патогену, вибір і пошук необхідного препарату піде певний час. За який хвороба чи шкідник можуть масово поширитися ділянкою і призвести до значних втрат. Але з досвідом, поступово, садівник вже буде знати найбільш шкодочинні об’єкти на своїй ділянці, час їх появи, матиме запас ефективних засобів боротьби і широко використовуватиме профілактичні обприскування.
До речі, деякі виробники ЗЗР публікують орієнтовні плани захисту деяких плодових, овочевих та декоративних культур спеціально для любительського садівництва. Знайти їх можна на сторінці компанії-виробника в інтернеті. На сайті АГРОШКОЛА ви також знайдете поради з захисту рослин. В них детально розписано, якими препаратами і коли обробляти культури. Наприклад, тут можна ознайомитися з планом комплексного захисту вишні та черешні від шкідників та хвороб. І порівняти його з аналогічним планом від провідного виробника засобів захисту рослин, наведеним нижче:
Після визначення потреби в обприскуванні, розраховують необхідну кількість робочого розчину і, відповідно, кількість пестициду.