Основні шкідники черешні та боротьба з ними

Деревам можуть загрожувати різноманітні представники тваринного світу: від мікроскопічних кліщів до зайців та кіз. Проте до найбільших втрат призводять такі шкідники черешні: попелиці, вишнева муха, слизовий трач. Ці комахи уражують також вишню та вишнево-черешневі гібриди – дюки, а іноді й інші плодові та декоративні культури.

Вишнева попелиця

Вишнева попелиця шкодить деревам вишні та черешні по всій території України. Комаха мешкає доволі великими колоніями біля верхівок пагонів, з нижнього боку молодого листя. Вишнева попелиця харчується соком дерева. Через нестачу поживних речовин пагони з часом припиняють ріст, а листки деформуються та засихають. Внаслідок відсутності приросту, зменшення фотосинтетичної площі листового покриву та виснаження дерев, спостерігається зниження продуктивності – як цьогорічної, так і врожаю наступного року.

Пагін черешні з колоніями вишневої попелиці
Пагін черешні з колоніями вишневої попелиці

Вишнева попелиця – комаха невеликого розміру, 1 – 2,5 мм, грушоподібної форми, чорного або коричневого кольору. Зимує у вигляді яєць, відкладених біля основи бруньок. Відродження личинок починається дуже рано – при набряканні бруньок. Навесні та на початку літа відроджуються безкрилі комахи. При несприятливих умовах – сухій спекотній погоді, уповільненню росту пагонів, погрубішанню листя – з’являються крилаті самки, що заселяють нові місця. Часто проміжною ланкою при розселенні попелиць служать бур’яни. За вегетаційний період може народжуватись 10-12 поколінь шкідника.

Шкідники черешні. Вишнева попелиця
Вишнева попелиця

Знизити розповсюдження попелиць дозволяють такі заходи:

  • Регулярне обрізування з видаленням жирових пагонів (вовчків) і прикореневої порості, що є улюбленими місцями для розселення попелиць. До того ж при обрізуванні механічно видаляється частина гілок з зимуючими яйцями.
  • Знищення бур’янів, утримання пристовбурних кіл під чорним паром, скошування трави в міжряддях саду.
  • Обприскування дерев до розпускання бруньок. В цей період доцільно використовувати Препарат 30В, Препарат 30Д або Чистий стовбур.

Але найбільш ефективним є використання інсектицидів. Проти вишневої попелиці можна застосовувати препарати Актара, Конфідор, Енжіо, Актеллік, Твікс, Альфа Супер, Турбо Престо та більшість засобів, призначених для боротьби з колорадським жуком. Обприскування проводять з початку розпускання бруньок, регулярно – через 10-14 днів, або при потребі. Влітку інтенсивність обробок можна знизити або припинити. Під час цвітіння та за 20-30 днів до збору врожаю обприскування не проводять.

Вишнева муха

Личинки вишневої мухи – найбільш небезпечні шкідники вишні та черешні. Шкідник зимує у вигляді лялечки у ґрунті на глибині до 5 см. В травні – на початку червня дорослі мухи вилуплюються та виходять на поверхню. А через 2 тижні самки відкладають яйця під шкірку зелених, дозріваючих або стиглих плодів. Одна самка може відкладати до 150 яєць, зазвичай по 1 – 2 на один плід. Личинки білі, 6 мм довжиною. Вони роблять хід у напрямку кісточки, де і харчуються м’якушем плоду. При цьому товарність пошкоджених плодів значно знижується – а кому смакують червиві черешні? Плоди згодом загнивають та обпадають на землю. З них виходять личинки, занурюються в ґрунт та утворюють лялечку. Найбільше страждають солодкі пізні сорти. В меншій мірі вишнева муха пошкоджує власне вишні та ранні сорти черешні.

Небезпечний шкідник черешні - вишнева муха
Небезпечний шкідник черешні – вишнева муха

Проти вишневої мухи застосовують обробки дерев інсектицидами: Актеллік, Проклейм, Каліпсо та іншими препаратами. Бажано надавати перевагу інсектицидам з коротким періодом очікування.

Перше обприскування проводять на початку масової появи мух, тобто у кінці травня. Окрім крони дерев, можна обробити пристовбурні кола. Друге обприскування проводять через 10 – 12 днів (звісно, за умови дотримання періоду очікування). Ранні сорти черешні, що дозрівають вже на початку червня – не обробляють.

Знизити популяцію вишневої мухи дозволяє своєчасне прибирання обпалих плодів, глибоке осіннє перекопування міжрядь саду, пристовбурних кіл. Слід також пам’ятати, що ранні сорти черешні слабо пошкоджуються вишневою мухою або й зовсім уникають ураження.

Вишневий слизистий трач (пильщик)

Окрім черешні, вишневий слизистий трач пошкоджує вишню, сливу, айву, яблуню та грушу. Личинки поїдають м’які тканини листків. Фотосинтетична площа листової поверхні скорочується. Це призводить до недоотримання деревом поживних речовин і, внаслідок цього, до втрат врожаю у майбутньому сезоні.

Зимують личинки в павутинних коконах в ґрунті на глибині біля 5 см. В квітні-травні личинка перетворюється на лялечку, з якої на початку червня вилуплюється доросла особина слизистого трача. Це крилата комаха чорного кольору 5 – 6 мм довжиною. Самки відкладають поодинокі яйця з нижнього боку листка. Через 10-14 днів з яєць вилуплюються личинки. Вони зелено-жовтого кольору, але вкриті чорним слизом. Передній край тіла личинки потовщений. Власним зовнішнім виглядом личинка вишневого слизистого трача нагадує пуголовка. Щоправда, дуже маленького, до 10 мм довжиною.

Вишневий слизистий трач
Вишневий слизистий трач

Личинки живуть на верхньому боці листової пластинки та харчуються її м’якими тканинами, залишаючи по собі жилки та прозору нижню плівку листка. Пошкоджені листки підсихають. При значному ураженні дерево має вигляд обпаленого полум’ям.

Інсектициди, що застосовуються проти вишневої мухи, будуть ефективними і проти слизистого трача. Обприскування теж проводять в ті ж самі терміни – кінець травня – початок червня. Але на відміну від вишневої мухи, трач на початку серпня може дати друге покоління личинок. Тому в цей час обприскування інсектицидами слід повторити. Проти зимуючих личинок пізно восени доцільно провести глибоке перекопування міжрядь.

Інші шкідники черешні

Потребують уваги садівника і деякі інші шкідники черешні. Личинки хруща часто під’їдають корені дерев. На дорослих деревах це майже не позначається, проте негативно впливає на розвиток молодих дерев та іноді призводить до загибелі саджанців. Проти личинок хруща дерева поливають 0,2% розчином препарату Актара, або засобом Антихрущ. Ефективним є також регулярне розпушування ґрунту в пристовбурних колах та міжряддях. Це відлякуватиме шкідників.

Кліщі зазвичай слабо шкодять черешні. Але іноді виникає необхідність боротись і з цими мікроскопічними організмами. Проти рослиноїдних кліщів застосовують спеціальні препарати – акарициди. Як приклад, це може бути Міральд, Вертімек. Акарицидну дію мають деякі засоби на основі сірки, що застосовуються проти борошнистої роси: Сірка колоїдна, Тіовіт Джет. Також ефективними будуть деякі препарати, що застосовуються проти попелиць чи вишневої мухи. Такі засоби називають інсекто-акарицидами. Найбільш відомий представник – Актеллік. Тобто, застосування цього препарату дозволяє знизити популяції багатьох шкідників черешні: кліщів, попелиць, вишневої мухи, тощо.

Більшість інсектицидів може змішуватись з засобами захисту черешні від хвороб. Це дозволяє проводити обприскування дерев сумішшю препаратів. До того ж співпадають і терміни проведення обробок. Якщо до використання хімічних методів боротьби додати агротехнічні прийоми захисту – то у шкідників і хвороб взагалі не буде шансу! Тому добре продуманий комплекс заходів по захисту черешні не тільки дозволяє більш ефективно боротись з шкідниками та хворобами черешні,  але й економить час, знижує затрати на пестициди та сприяє отриманню безпечної якісної продукції. Приклад такого комплексного захисту буде незабаром опублікований.