Як обрати обприскувач для присадибної ділянки

Захист рослин за допомогою пестицидів проводиться, в основному, шляхом розпилення робочої рідини за допомогою обприскувачів. В продажу зустрічаються апарати різної конструкції та принципу роботи. Ця стаття допоможе обрати потрібний обприскувач, що максимально задовольнить ваші потреби.

Види обприскувачів для невеликої площі

Обприскувачі розрізняються конструктивно, за об’ємом, способом носіння, тощо. Знання цих відмінностей допоможе обрати саме потрібний апарат і не припуститися помилок. Розглянемо основні типи обприскувачів, принципи їх роботи та інші особливості.

Пульверизатори. Об’єм таких пристроїв невеликий –  0,5 – 1,0 л. Розпилення відбувається за допомогою курка, що натискається пальцями. Натискати потрібно постійно.

Підходять для обприскування сходів на маленькій площі, розсади, окремих невеликих рослин,  кімнатних квітів, а також для обробки посадкового матеріалу протруйниками.

Помпові обприскувачі Надлишковий тиск повітря, що створюється ручним насосом, витісняє рідину з обприскувача через розпилювач. Помпові обприскувачі можуть мати різний об’єм:

  • Малооб’ємні 1-2 л
  • Середні 3-5 л
  • Великі 8-13 л

Останні 2 типи комплектуються плечовим ременем, штангою з  клапаном подачі і розпилювачем, шлангом, що з’єднує штангу і бак обприскувача.

Ручний помповий обприскувач великого об'єму
Ручний помповий обприскувач великого об’єму

Помпові обприскувачі не потребують постійного підкачування. Єдине, що слід зауважити: на початку роботи, коли бак повний, а об’єм повітря, що стискається – малий – то робочий тиск створюється швидко, буквально за декілька натискань. Так само швидко він і спадає. Поступово рівень рідини знижується. Відповідно збільшується об’єм повітря, що стискається,. Тож для досягнення робочого тиску потрібно качати помпу довше. Але тиск падає значно повільніше.

Управляти (вмикати/зупиняти) подачею робочого розчину можна за допомогою клапану подачі. У малооб’ємних обприскувачах він знаходиться на тримачі. У середніх та великих – на штанзі. Додатково він може бути обладнаний кнопкою, що фіксує його у відкритому положенні.

Важільні ранцеві обприскувачі. Це, як правило, великооб’ємні (до 16 л) обприскувачі, обладнані двома плечовими ременями для носіння на спині, подібно до ранцю. За допомогою натискання на важіль створюється надлишковий тиск. Але це відбувається не у баку, як у помпових оприскувачів,  а у невеликій спеціальній камері (ресивері). При цьому тиск доволі швидко падає. І задля безперервної роботи важіль потрібно постійно натискати. Тому ручні ранцеві обприскувачі потребують доброї фізичної підготовки оператора.

Як і помпові обприскувачі, ранцеві обладнані шлангом і штангою з руків’ям.

Важільний ранцевий обприскувач
Важільний ранцевий обприскувач

Акумуляторні обприскувачі. Розприскування відбувається завдяки електричному насосу, який подає рідину з баку під тиском через шланг і штангу до розпилювача. Насос живиться від акумуляторної батареї. Зарядка відбувається за допомогою спеціального адаптера від мережі 220 В. У продажу акумуляторні обприскувачі  зустрічаються переважно ранцевого типу. Але трапляються і плечові, з одним ременем.

За рахунок акумулятора та насоса вони мають більшу вагу, порівняно з ранцевими обприскувачами важільного типу. Ціна також відносно висока. Але у всьому іншому – тільки переваги: не треба постійно, чи час від часу підкачувати насос, одна рука залишається вільною, акумулятора вистачає декілька повних заправок баку робочої рідиною.

Бензинові обприскувачі (мотообприскувачі). Працюють наступним чином: бензиновий двигун розкручує турбіну; та створює сильний потік повітря через направляючу трубу; на кінці труби стоїть форсунка, що подає робочий розчин. Повітря розбиває розчин на дуже дрібні, наче туман, краплі і виштовхує цю суміш на доволі велику дальність (до 12-15 м). В продажу поширені ранцеві мотообприскувачі. Для великих площ краще підійдуть апарати на колесах.

Бензиновий обприскувач (мотообприскувач)
Бензиновий обприскувач (мотообприскувач)

Бензинові обприскувачі дуже продуктивні (від 1,0-1,5 л робочого розчину за хвилину). Це дозволяє швидко обробляти великі площі. Також є можливість без особливих труднощів обприскувати дерева з високими і густими кронами. Основні недоліки: висока ціна, велика вага і складне обслуговування. Мотообприскувачі не можна використовувати в теплицях. А ще вони дуже гучно працюють

Існують бензинові обприскувачі з іншим принципом дії. Двигун не створює потоку повітря, а приводить у рух помпу, що подає робочий розчин до розпилювача. Конструктивно вони більш схожі на акумуляторні ранцеві апарати. Тільки привід помпи інший.

Як обрати обприскувач в залежності від задач

Якщо ви самостійно тримаєте кімнатні квіти, вирощуєте розсаду чи маєте невеличкий парник – то вам знадобиться пульверизатор. Його  можна не купувати спеціально. Достатньо буде ретельно промити пульверизатор від побутової хімії.

Проте більш зручним варіантом буде помповий обприскувач малого об’єму. Він дозволяє не підкачувати насос постійно. В більшості моделей, за допомогою форсунки можна регулювати факел розпилу робочого розчину. Задля безпеки обирайте обприскувачі, обладнані запобіжним клапаном, що дозволяє скинути надлишковий тиск.

Також малооб’ємні обприскувачі стануть у нагоді при потребі обробити якусь одну рослину. Наприклад, кущ троянд, на який напала попелиця. Або окремий бур’ян, що виріс на газоні чи доріжці і псує вигляд. Ними зручно протруювати бульби картоплі, обробляти поверхні від плісняви. Тож такий обприскувач обов’язково стане в нагоді. Особливо з огляду на невелику ціну.

Помповий малооб'ємний обприскувач
Помповий малооб’ємний обприскувач

Якщо ваша ділянка має площу до 10 соток – то знадобляться більш великі помпові обприскувачі. Якого об’єму, 5 чи 10 літрів обирати – треба виходити  з власних сил. Носити на плечі чи в руці доведеться, можливо, тривалий час. Але пам’ятайте: 5-літровий апарат обробляє за раз до 100 м2, а 10-літровий – до 200 м2.

Як варіант, можна розглянути ручний ранцевий обприскувач. Його зручніше і легше носити. Але необхідність постійно натискати важіль зводить ці плюси нанівець. Втім деякі садівники віддають перевагу саме таким апаратам.

Ідеальним для присадибної ділянки площею до 30 соток ми вважаємо акумуляторний ранцевий обприскувач. Він дозволяє обробляти невеликі площі майже без зусиль. Дещо вища ціна – це доволі розумна плата за значне полегшення праці. Порівняно велика вага компенсується за рахунок часткового заповнення баку.

При необхідності проводити обприскування швидко, а також на більш великих площах та у садах – варто звернути увагу на бензинові обприскувачі. Їх висока продуктивність дозволяє не витрачати на обприскування надто багато часу. А при формуванні навичок роботи з апаратом – підвищується якість обприскувань порівняно з ручними модифікаціями. Однак не забувайте і про недоліки мотообприскувачів.

На площах більше 0.5 га, у невеликих фермерських господарствах краще використовувати обприскувачі на колесах, візках, або причіпні агрегати до мотоблоків чи мінітракторів. Це можуть бути акумуляторні обприскувачі, бензинові або ті, що приводяться в дію від валу відбору потужності. Але іх огляд  вже виходить за рамки теми нашої статті.

На що звернути увагу при виборі обприскувача

Після визначення з типом обприскувача звертають увагу на виробника. Переважна більшість обприскувачів, що надходить у продаж в Україні – китайського походження. Незалежно від того, чия емблема намальована на корпусі.

Звичайно, топові бренди контролюють якість продукції і вона в них безумовно вища, ніж у дешевих марок. Але чи варто переплачувати?

На нашу думку, ні. Особливо початківцям. Можливо краще придбати недорогий китайський чи український апарат популярної марки. Вони доволі якісні і цілком задовольнять аматора.

Доцільніше звернути увагу не на емблему, а на наявність у продавця великого асортименту запчастин до обраного обприскувача. Це стане в нагоді при його ремонті. Також плюсом буде наявність додаткового обладнання:  розпилювачів з іншою формою факела, штанг різної довжини, шлангів. Повірте, багато з цього знадобиться після декількох сезонів.

Наприклад, стандартна штанга ручних та акумуляторних обприскувачів не дозволяє якісно обробити крони високих дерев. Тож рано чи пізно виникне потреба придбати подовжену штангу, або телескопічну вудку. Відповідно, знадобиться і  шланг потрібної довжини та діаметру. Цей діаметр повинен відповідати штуцеру на обприскувачі і мати потрібну товщину стінок. Для популярних обприскувачів пошук не займе багато часу. Для рідкісних, чи знятих зз виробництва – доведеться побігати.

Акумуляторний обприскувач з набором запчастин та додаткових розпилювачів
Акумуляторний обприскувач з набором запчастин та додаткових розпилювачів

Варто обрати обприскувач, що обладнаний запобіжним клапаном та/або регулятором тиску. Це стосується помпових обприскувачів, які може розірвати при створенні надмірного тиску. Для акумуляторних обприскувачів важливим буде індикатор заряду. Для бензинових не зайвим стане регулятор подачі рідини. Крім цього, через конструктивні особливості, деякі  мотообприскувачі не здатні подавати розпилений розчин вгору – від таких моделей краще відмовитись.

При обранні ранцевих обприскувачів варто звернути увагу не ремені. У дешевих моделей вони вузькі, жорсткі і врізаються в тіло, залишаючи болючі синці та подряпини. Широкі і м’які ремені набагато комфортніші. Особливо бажано, якщо вони матимуть регулювання по довжині.

Догляд за обприскувачем

Для довгої безвідмовної праці обприскувача потрібно дотримуватись певних правил.

Сам обприскувач не потрібно залишати надовго під прямими сонячними променями. Краще зберігати його в темному приміщенні, у недоступному для гризунів місці.

Не слід надовго залишати в обприскувачі робочий розчин чи воду. Перед зимою варто звільнити від вологи всі частини обприскувача (розібрати або продукти стисненим повітрям).

Акумуляторні батареї перед морозами краще занести в приміщення з плюсовою температурою. Це позитивно вплине на термін їх служби.

Всі резинові ущільнювачі, манжети насосів при можливості, час від часу, бажано змащувати силіконовим мастилом. Це позитивно впливає на їх еластичність та запобігає появі протікань.

Розпилювачі теж потребують догляду – при зміні факелу чи якості розпилення їх розбирають і чистять від бруду та відкладень.

Щоб рідше вдаватись до цієї операції, робочий розчин потрібно робити з використанням чистої води і фільтрувати перед заповненням баку обприскувача. Детальніше про приготування розчину пестицидів ми поговоримо найближчим часом.


Більшість фотографій взято з сайту https://alko-guru.com.ua. Вони не є рекламними, не використовуються з метою отримання прибутку, а являються ілюстративними матеріалами для покращення сприйняття матеріалу статті. Всі зауваження і пропозиції приймаються на скриньку support@agroschool.com.ua або іншим способом, зазначеним на сторінці Контакти.