Фактори отримання високого врожаю малини
У статті ми розглянемо фактори, що сприятимуть отриманню високого врожаю малини. Також ми дізнаємося, як створити для найбільш сприятливі умови, що забезпечать потужний ріст та рясне плодоношення цієї культури.
Раніше ми вже ознайомилися з особливостями плодоношення малини: воно відбувається на бічних гілочках, що відростають від минулорічних пагонів. Спостерігається проста залежність: більше бічних гілочок – більше врожай.
Найбільше бічних гілочок відростає на високих сильних пагонах. Такі пагони несуть велику кількість листя, у пазухах якого закладаються бруньки. З цих бруньок на наступний рік і виростають бічні гілочки. Однак деревина сильнорослих сортів не завжди встигає визріти до холодів. Це призводить до часткового або повного підмерзання пагонів. Тому перевагу слід віддавати районованим сортам. Нехай навіть вони і не будуть дуже високорослими, великоплідними та врожайними. Вибір для своєї ділянки районованих сортів, підв’язка їх до шпалери та високий рівень агротехніки – першорядні фактори отримання високого врожаю малини.
Повністю відмовлятися від вирощування перспективних чи цікавих сортів теж не варто. Навіть невитривалі сорти можна успішно вирощувати, застосовуючи додаткові заходи захисту від морозів. Пригинання та укриття пагонів на зиму, сильне осіннє обрізування, додатковий захист кореневої системи сприяють кращому збереженню кущів малини.
Морози можуть пошкоджувати не лише пагони, а й бруньки. При пошкодженні основної бруньки, бічні гілочки можуть відростати з додаткових. Але такі гілочки будуть слабкими, тоненькими та короткими. Вони не зможуть сформувати гарного врожаю. Щоб не виснажувати рослину, слабкі гілочки видаляють при обрізанні.
Сильні гілочки, які і формують високий урожай, відростають з бруньок, що добре сформувалися. Такі бруньки утворюються у середній частині пагонів. Як вже було зазначено, верхівки пагонів не встигають сформуватися до холодів. А внизу, біля основи пагонів листя передчасно опадає і бруньки не формуються. Відбувається це через надмірне затінення, викликане великою густотою стояння рослин. Крім того, в умовах недостатнього освітлення пагони витягуються, тоншають. На одиницю довжини пагону утворюється менша кількість бруньок. У загущених посадках створюються сприятливі умови для розвитку грибкових захворювань, розмноження шкідників. Догляд за непрохідними малиновими джунглями стає надто затратним. Також важко і збирати урожай. Тому правильний вибір добре освітленої ділянки, вирощування малини окремими кущами або рядами, ретельне обрізування та формування густоти стояння рослин – це ті фактори отримання високого врожаю малини, якими не можна нехтувати в жодному разі.
Поверхневе залягання кореневої системи призводить до того, що рослини страждають від посухи влітку та морозів узимку. Ретельна підготовка ділянки створює передумови високої продуктивності і довговічності насаджень малини.
З часом кущі малини старіють, пагонів заміщення утворюється дедалі менше, коренева система стає більш поверхневою. Малина страждає від нестачі вологи та поживних речовин. Сила зростання пагонів значно знижується, критично знижується врожайність, дрібнішають плоди. Для продовження ефективного використання плантації проводять омолодження кущів малини.