Омолодження малини. Як і коли його проводити?

Вирощування малини на одному місці можливе протягом 6-8 років. Для більш тривалого продуктивного використання ділянки необхідно провести омолодження малини.

Причини старіння плантації малини

Особливістю малини є те, що відростання нових пагонів походить від бруньок відновлення на підземній частині куща. Відповідно пагони, що відростають, називаються пагонами заміщення. Крім того, коренева система теж може утворювати пагони. Їх називають кореневими паростками і розміщені вони на деякій відстані від центру куща. А сила їх росту прямо залежить від цієї відстані – що далі, то ріст слабше.

Висаджений саджанець згодом формує кущ малини. Сильний молодий кущ, що плодоносить, на четвертий рік після посадки складається з:

  • 5-6 дворічних пагонів,
  • 10-12 пагонів заміщення,
  • до 20 кореневих паростків
Кущ малини
Відростання пагонів заміщення

Найбільшу цінність мають пагони заміщення – вони мають високу силу росту і дають найбільший урожай. Кореневі паростки, особливо, ті, що знаходяться далеко від материнського куща, видаляють. Такі пагони лише надмірно загущують посадки, викликають заростання міжрядь і ускладнюють догляд.

З часом підземні бруньки закладаються все вище. Нові пагони формують більш поверхневу кореневу систему. Кущ починає страждати від посухи, нестачі поживних елементів. Взимку коріння може підмерзати. У результаті страждає весь кущ: знижується сила росту, падає врожайність, дрібнішають ягоди. З’являється все менше пагонів заміщення: якщо в 4-річному віці від кожного дворічного пагону відростає два-три відростки, то вже у 6 років – тільки один слабкий пагін. А ось кореневої порослі може відростати більше. В результаті плантація малини сильно знижує врожайність, заростає слаборослою, але численною порослю.

Омолодження малини

Тривалість продуктивного використання кущів малини залежить від багатьох факторів, але зазвичай обмежується 6-8 роками. Більш тривале утримання малинника стає недоцільним. Зазвичай, такий малинник викорчовують і закладають молоду плантацію на новому місці.

Однак омолодження малини дозволяє продовжити експлуатацію малинника до 10-12 років. Проводять його восени, у вересні. Старі виснажені кущі викопують, обрубуючи лопатою чи обрізаючи секатором коріння. З кореневих паростків залишають найсильніші – вони дадуть початок новим сильним молодим кущам. Решту порослі вирізають на рівні ґрунту або викопують. При необхідності, кореневі паростки пересаджують, заповнюючи прогалини в ряду.

Омолодження малини
При омолодженні викопують старі кущі і вирізують слабку поросль, залишаючи лише найсильніші пагони в ряду

У міжряддя вносять добрива та перекопують. Ряди малини по можливості звільняють від бур’янів, обережно рихлять і мульчують тирсою, стружкою, солом’яною січкою, хвоєю, торфом або компостом.

Перед настанням морозів у пагонів, що залишилися, видаляють верхню третину. Ремонтантні сорти зрізають лише на рівні ґрунту. На наступний рік малинник потребуватиме більш пильного догляду: регулярних поливів, прополок та формування густоти стояння рослин.

Так проводять омолодження малини на тих ділянках, за якими здійснювався ретельний догляд на протязі їх використання. Але буває так, що малинник є джунглями, де бур’яни вищі за людський зріст, а ряди малини не можливо визначити. Такі ягідники просто займають місце на ділянці: вони малопродуктивні і є джерелом хвороб і шкідників. Найчастіше їх простіше викорчувати та закласти плантацію малини на новому місці.

Омолодження заростей малини
Зарості малини

Однак і ці зарості можна облагородити та омолодити. З цією метою з двох протилежних сторін малинника, один навпроти одного, вбивають кілочки. Між ними натягують міцну мотузку, розмічаючи майбутні ряди та міжряддя. Ширина ряду – 0,5 м, відстань між рядами – 1,5-2,0 м. Спочатку повністю скошують пагони у міжряддях. Потім вирізають сухі, слабкі та пошкоджені пагони в рядах. Наступні операції – як із звичайному омолоджуванні малинника: вносять добрива, перекопують, мульчують. При перекопуванні міжрядь обрубують і вибирають із ґрунту поверхневі корені малини.

Але навіть ретельне омолодження малини не може безкінечно продовжувати продуктивне використання ділянки. Виснаження ґрунту, накопичення бур’янів, шкідників та хвороб, самосів малини рано чи пізно призводять до необхідності перенесення малинника на інше місце. Перед закладкою нової плантації малини необхідно серйозно поставитися до вибору ділянки, а також оновити сортовий склад.