Протруйники, регулятори росту, ад’юванти

В промисловому рослинництві широко застосовують і інші препарати: протруйники посадкового матеріалу, регулятори росту рослин, допоміжні речовини – ад’юванти. Поступово вони проникають і в аматорське садівництво та городництво.

Протруйники насіння та посадкового матеріалу

Як зрозуміло із назви, препарати цієї групи використовуються ще до посіву (посадки) культур, переважно для обробки посадкового матеріалу.

Протруйники можуть містити:

Найчастіше протруйники використовуються безпосередньо перед посівом, або за декілька днів перед ним. Втім, деякі можна застосовувати задовго до весни. Наприклад, імпортне насіння обробляється одразу після збирання та сортування на фракції. Деякі протруйники бульб картоплі дозволяється застосовувати перед закладкою посадкового матеріалу на зберігання. У будь-якому випадку, для досягнення кращих результатів, слід дотримуватись інструкції по використанню препаратів.

Регулятори росту рослин

Останнім часом в промисловому рослинництві регулятори росту рослин набувають все більшого значення. І не дивно: при низьких затратах на препарати і їх внесення, вдається отримати пристойний результат.

Регулятори росту рослин – це речовини, що в невеликих кількостях значно впливають на ріст рослин, плодоутворення чи дозрівання. В основному, в якості регуляторів росту використовують фітогормони або аналогічні їм синтетичні речовини.

Найбільш відомі регулятори росту можна поєднати в такі групи:

  • Гібереліни – пришвидшують ріст рослин за рахунок збільшення розміру клітин у довжину, покращують схожість насіння.
  • Ауксини – стимулюють поділ клітин, збільшують їх розмір і, відповідно, органи рослин (стебла, листки), сприяють утворенню коренів; остання їх особливість використовується для обробки зелених та здерев’янілих живців при вегетативному розмноженні рослин.
  • Цитокініни – прискорюють поділ клітин, покращують схожість насіння; використовуються для стимулювання проростання сплячих бруньок; підвищують імунітет рослин проти патогенів.
  • Абсцизини – являються антагоністом попередніх стимуляторів росту, тобто уповільнює ріст і розвиток рослин, зменшує витягування пагонів; за деякими даними обробка посівів абсцизиновою кислотою дозволяє їм без втрат пережити посуху; абсцизинова кислота зменшує проростання бульб і коренеплодів при їх зберіганні.
  • Етилен – газ, що прискорює дозрівання плодів (наприклад, томатів, яблук), запобігає витягуванню рослин, в тому числі, через погане освітлення.
Цитокінінова паста (мазь) використовується для пробудження сплячих бруньок
Цитокінінова паста (мазь) використовується для пробудження сплячих бруньок

Регулятори росту головним чином використовуються для обробки насіння, бульб, цибулин, коренів розсади, саджанців, живців. Їх можна додавати в бакові суміші при обприскуванні рослин пестицидами,  добривами або використовувати самостійно. Цитокінінова паста наносіться на сплячі бруньки чи стебла. Етилен подають в герметичний пакет з плодами. Для цього не треба балончик з газом – достатньо покласти в пакет декілька стиглих томатів, перців, яблук або бананів. Регулятори росту рослин широко використовуються в органічному землеробстві.

Ад’юванти

Ад’юванти – це допоміжні речовини, які додають в робочий розчин для покращення його властивостей чи підвищення ефективності пестициду. В сільському господарстві використовують  різноманітні добавки. А от у приватному слід звернути на:

Пом’якшувачі (підкислювачі) води. Жорстка вода може впливати на діючу речовину пестицидів, знижувати розчинність деяких мікродобрив. Це дещо знижує ефективність проведення обприскувань. Для оптимізації pH води можна використовувати ад’юванти-підкислювачі. Це можуть бути спеціальні препарати, що останнім часом з’явилися в спеціалізованих магазинах. А можна додавати в воду підкислюючі добрива – сульфат амонію (20 г на 10 л води), залізний купорос (20-30 г на 10 л). При цьому може утворюватися осад – слідкуйте, щоб він не забив сопла обприскувача.

Підкислювач робочого розчину Айворі Плюс
Підкислювач робочого розчину Айворі Плюс

Прилипачі. Це речовини, що зменшують поверхневий натяг води або розчиняють захисний восковий шар на листках. Така дія сприяє кращому прилипанню робочого розчину до рослин, що підвищує ефективність обробки, зменшує змивання препарату з рослин дощем. Особливо прилипачі необхідні при обприскуванні часнику, цибулі, капусти, кукурудзи.  В якості прилипача можна використовувати слабкий розчин звичайного господарського мила або засобу для миття посуду. Але краще надати перевагу спеціальним препаратам від виробників засобів захисту рослин.

Прилипач Тандем
Прилипач Тандем

Протруйники, регулятори росту рослин та ад’юванти вимагають такого ж обережного і зваженого відношення, як і інші пестициди. Для уникнення помилок або небажаного ефекту вартує детально вивчати інструкції до препаратів, що застосовуються. Під час приготування розчину не слід захоплюватись одночасним використанням багатьох препаратів. Це може викликати стрес та опіки у рослин. Краще робити розчин з 1-2 препаратів плюс регулятор росту, мікродобриво чи ад’ювант. При необхідності можна зменшити інтервал між обприскуваннями. Обов’язковим є дотримання заходів безпеки.