Особливості використання інсектицидів і акарицидів
Для захисту культурних рослин від шкідників в нагоді стануть спеціальні препарати – інсектициди та акарициди. В цій статті ми розглянемо коротку характеристику і класифікацію, а також особливості використання інсектицидів та акарицидів у сільському господарстві.
Інсектициди – це препарати, що використовуються для боротьби з шкідливими комахами. Вони дуже популярні в рослинництві, в тому числі і в приватному садівництві та городництві. Історія використання інсектицидів налічує тисячоліття. Від природних але малоефективних препаратів переважно рослинного походження, землероби поступово пройшли через період застосування дуже токсичних хімічних препаратів, з їх здатністю до накопичення в продукції та навколишньому середовищі, до більш безпечних сучасних препаратів, що швидко розкладаються і не накопичуються в продукції та ґрунті.
Дещо менш відомі акарициди – препарати для боротьби з рослиноїдними кліщами. І дарма, бо кліщі, хоч і майже непомітні, але наносять значну шкоду. Особливо небезпечний павутинний кліщ, що часто повністю знищує рослинність в спорудах захищеного ґрунту.
Класифікація інсектицидів
Інсектициди, подібно до фунгіцидів, використовуються для безпосереднього обприскування рослин, обробки насіння і посадкового матеріалу, дезінфекції приміщень, тощо. Вони класифікуються за походженням, хімічним складом, класом токсичності, хімічною групою та іншими ознаками. Але садівника-аматора, в першу чергу повинна цікавити дія інсектицидів на шкідника.
За механізмом дії інсектициди поділяють на такі групи:
- Контактної дії – знищують шкідників при потраплянні безпосередньо на поверхню їхнього тіла.
- Кишкової дії – отруюють шкідників при поїданні оброблених рослин.
- Фумігантної дії. Потрапляють до організму комах через дихальця. Це можуть являти собою аерозолі, димові шашки, препарати, що випаровуються, тощо.
- Системної дії. Такі препарати проникають всередину рослини, що обробляється, переміщуються по її тканинах.
Контактні препарати часто мають і кишкову дію. Тому на упаковці часто зустрічається назва «інсектицид контактно-кишкової дії». Препарати системної дії проникають всередину рослини і розносяться по її тканинах. Вони також здійснюють вплив на організм комах через поверхню тіла і шлунково-кишковий тракт. Але це відбувається не тільки через поїдання комахами частин рослин, на які безпосередньо потрапив робочий розчин, а і тих тканин, куди інсектицид потрапив шляхом переміщення по рослині. Така особливість системних препаратів дозволяє використовувати їх проти комах що мешкають приховано: попелиць листокруток, ґрунтових шкідників.
Фуміганти застосовуються, головним чином, в побуті, проти комарів, мух, молі, а також у сховищах. Тобто, для ефективної дії цим препаратам потрібне замкнене приміщення (будинок, льох, теплиця). На відкритому повітрі такі препарати значно менш ефективні.
Окремо зазначають овіцидну і ларвіцидну дію препарату: його здатність уражувати, відповідно, яйця або личинок комах. Така особливість може бути важливою для тих садоводів, що не мають змоги щоденно пильнувати за розвитком шкідників. Наприклад, як це часто і трапляється, спостерігається масова яйцекладка колорадського жука. А наступний раз на ділянку навідатись можливо лише через два тижні. Якщо своєчасно обробити картоплю інсектицидом з доведеною овіцидною дією, то можна бути спокійним за рослини – препарат знищить не тільки дорослих комах, але й значно знизить відродження личинок жука з відкладених яєць.
Інсектицид може мати своєму складі одну (простий інсектицид) або більше (комбінований) діючих речовин. У комбінованих інсектицидах перша речовина часто має контактно-кишкову а друга – системну дію. Таким чином досягається максимальний захист рослин.
Акарициди – препарати проти кліщів
Проти рослиноїдних кліщів звичайні інсектициди, як правило, не діють. Навіть навпаки, вони можуть збільшити їх популяцію через знищення комах-антагоністів. Для захисту рослин від рослиноїдних кліщів застосовують іншу групу пестицидів, яка має назву акарициди. Акарициди широко використовуються в сільському господарстві. А особлива потреба в них виникає в спорудах захищеного ґрунту, де павутинний кліщ наприкінці літа завдає великих втрат урожаю.
Окремі інсектициди, наприклад Актеллік, мають і акарицидну дію. Це зазначається на упаковці препарату.
Особливості використання інсектицидів і акарицидів
Інсектициди та акарициди можуть використовуватись весь вегетаційний період і навіть більше: для обеззараження ґрунту, обробки насіння та посадкового матеріалу, обприскування дерев і кущів у стані спокою, обпалого листя під ними.
Препарати проти комах і кліщів можуть використовуватися окремо, або спільно з фунгіцидами або регуляторами росту, для приготування сумішей для обприскування рослин / обробки насіння. Щоб запобігти негативному впливу надмірно концентрованих робочих розчинів, не слід змішувати більше 2-3 різних препаратів.
Інсектициди можуть використовуватись при масовій появі шкідників, або профілактично, при загрозі нашестя комах, виявленні масових яйцекладок.
Для найбільшої ефективності і запобігання звиканню комах до отрут, слід комбінувати препарати з різною діючою речовиною.
Проти попелиць, листокруток ти інших шкідників, що мешкають приховано, краще використовувати системні препарати.
Перед збором врожаю, перевагу надають інсектицидам біологічного походження або препаратам з коротким періодом очікування. Це дозволяє знизити вміст сторонніх речовин в продукції.
Деякі комахи, наприклад, колорадський жук, на диво швидко виробляють повну резистентність проти інсектицидів. Препарат, що минулого року показував свою високу ефективність, може виявитись безсилим в році поточному. Тому слідкуйте за новинками ринку і використовуйте переважно надсучасні засоби.
До слова, про інсектициди проти колорадського жука, що показували високу ефективність у 2021-2023 роках, можна прочитати тут.
Для досягнення максимального ефекту при використанні інсектицидів, обробки слід проводити регулярно, чергувати препарати з різною діючою речовиною, дотримуватись рекомендацій і використовувати засоби індивідуального захисту.