Ефективні препарати проти колорадського жука

Як раніше зазначалось, колорадський жук швидко виробляє резистентність до отрут. Тому краще не покладатись на старі засоби, а використовувати сучасні ефективні препарати проти колорадського жука.

Давно минув час швидкодійних синтетичних піретроїдів. Хоч їх і продовжують розробляти, вигадувати нові сполуки та включати в склад сучасних препаратів проти колорадського жука – їх ефективність вже давно не та, що раніше. Препарати, що містять альфа-циперметрин, лямбда-цигалотрин, дельтаметрин, окремо, чи в суміші між собою, краще використовувати для більш уразливих комах.

Відходять у минуле неонікотиоїди. Препарати, що містять у якості діючої речовини імідаклоприд, клотіанідін, тіаклоприд, тіаметоксам – все ще пропонуються у якості ефективного засобу, але жук віднедавна мало реагує на них. Хоча, слід зазначити, що ці речовини відносно ефективні у якості протруйників посадкового матеріалу картоплі. Але в більшій мірі проти ґрунтових шкідників (дротяників, хрущів), ніж проти колорада.

Хімічні препарати проти колорадського жука, ефективні в 2022 році

Ампліго

В сезоні 2021 року та на початку 2022 року свою високу ефективність довів препарат Ампліго від компанії Syngenta. Повний опис препарату, регламент його застосування наведено на відповідній сторінці компанії-виробника. Підкреслимо головне.

Ефективні препарати проти колорадського жука - Ампліго
Вигляд оригінальної упаковки препарату Ампліго. Фото з сайту компанії Сингента https://www.syngenta.ua

Препарат Ампліго має дві діючі речовини хлорантраніліпрол та лямбда-цигалотрин. Останній, що є представником синтетичних піретроїдів, залишимо на миттєву загибель різним попелицям, совкам та плодожеркам. Вбивче враження на колорадського жука справляє перший компонент – хлорантраніліпрол. Стійкості проти цієї речовини жук ще не набув. Тому є надія на ефективність препарату Ампліго протягом нинішнього сезону (2022 рік) та ще декількох наступних років.

Препарат має овіцидну дію (вбиває ембріони). Може застосовуватись в широкому діапазоні температур. Має подовжену захисну дію (до 3 тижнів). Стійкий до змивання опадами.

Перше обприскування картоплі препаратом Ампліго проводять під час масової яйцекладки жука або при появі перших личинок. Робочий розчин готують з розрахунку 4 мл препарату на 10 л води. До розчину можна додавати фунгіциди та добрива. Але краще не робити цього – в деяких випадках сторонні речовини можуть знизити ефективність інсектициду.

Заявлена швидка дія препарату стосується інших комах. Загибель колорадського жука спостерігається не одразу, а через 1-3 доби. На оброблених площах, по мірі виходу з зимівлі, з’являються нові комахи. Проте вони теж гинуть. Захисна дія препарату спостерігається на протязі до 3 тижнів. Потім обприскування слід повторити. Максимальна кількість обробок препаратом Апмліго на картоплі – 2. Термін очікування – 20 днів. Ігнорування цих вимог веде до виникнення у колорадського жука резистентності до компонентів препарату, отриманню небезпечної продукції.

Загибель колорадського жука на 4 день після обприскування картоплі препаратом Ампліго. 2022 рік
Загибель колорадського жука на 4 день після обприскування картоплі препаратом Ампліго. 2022 рік

Кораген

Кораген – сучасний інсектицид компанії Du Pont. Діюча речовина – хлорантраніліпрол. По ефективності дії трохи поступається препарату Ампліго. Можливо, через менше дозування. Обприскування Корагеном проводять, розчиняючи 2 мл препарату у 10 л води. Цю суміш витрачають на 2 сотки картоплі. Максимальна кількість обробок за сезон – 2. Термін очікування – 20 днів.

Слід зауважити, що максимальна кількість обробок стосується не препарату, а діючої речовини. Тобто, не можна проводити два обприскування Ампліго та два обприскування Корагеном. Вони містять одну діючу речовину – хлорантраніліпрол – тому за сезон можна провести лише два обприскування Ампліго, або два – Корагеном, або по одному застосуванню кожного препарату.

Колібріс

В 2021 році проти колорадського жука на картоплі ефективним був препарат Колібріс від компанії Укравіт. Препарат містить тіаклоприд та новалурон. На 10 л води витрачають приблизно 10 мл препарату Колібріс. Максимальна кількість обприскувань за сезон – 2. Термін очікування – 20 днів. Препарат захищає картоплю на протязі 2 тижнів.

Препарати проти колорадського жука - Колібріс
Препарат Колібріс в оригінальній упаковці. Фото з сайту виробника https://ukravit.com.ua/privat-kolibris/

Біологічні препарати проти колорадського жука

На диво, доволі високу ефективність демонструють деякі біологічні препарати проти колорадського жука. Зокрема це: Актофіт, Актарофіт, Актоверм. З недоліків слід відзначити, що дієвість цих засобів спостерігається при високих концентраціях робочого розчину. Відповідно, це задоволення не з дешевих. Крім цього, період захисної дії досить нетривалий. Проте це екологічно безпечні речовини. А короткий період очікування дозволяє проводити обприскування безпосередньо перед збором урожаю.


Не слід довіряти міфу, що достатньо однієї обробки картоплі за сезон. Навіть сучасні ефективні препарати проти колорадського жука забезпечують захист лише на протязі 2-3 тижнів. Зазвичай за сезон проводять від 2 до 4 обприскувань проти жука. Менша їх кількість призведе до того, що жук повністю знищить картоплю під час формування бульб, отримає резистентність до препарату та піде на зимівлю у великій кількості.

Аби не витрати кошти та сили дарма, інсектициди слід купувати у офіційних представників чи перевірених продавців.


Стаття написана не в рекламних цілях, а на основі власного та стороннього досвіду. Частково використані матеріали компаній-виробників та декларантів препаратів. У разі виникнення у представників компаній бажання заборонити повне чи часткове використання цих матеріалів на нашому сайті, або внести правки чи корективи – зв’яжіться, будь-ласка з адміністрацією за цією адресою support@agroschool.com.ua