Як приготувати робочий розчин пестициду

Грамотне використання пестицидів є запорукою регулярного отримання щедрих врожаїв. Частину з потрібних знань уважний читач вже отримав із відповідних статей на нашому сайті. Залишилось обговорити практичні питання: як приготувати робочий розчин пестициду, як приготувати суміш декількох препаратів, як зберегти власне здоров’я та екологію місцевості.

Щоб приготувати робочий розчин, окрім обприскувача, нам потрібно мати:

  • пестицид (один або декілька) та/або добриво для позакореневого підживлення, ад’ювант, регулятор росту, тощо
  • вода,
  • захисний одяг (мінімум рукавички з латексу, а краще – плюс захисні окуляри і респіратор),
  • ємності для приготування маточних розчинів (краще прозорі, наприклад, літрові банки),
  • палички для розмішування,
  • ножиці для відкриття пакетів з пестицидом
Як приготувати робочий розчин пестициду

Якщо препарат у великій тарі, то додатково не завадять:

  • шприц або мірний стаканчик для відмірювання точного об’єму препарату рідкій формі та
  • маленькі ваги, з точністю вимірювання 0,1 г для сухих сипучих препаратів.

Пестицид краще обирати в спеціалізованих магазинах, які цінують свою репутацію. Препарати найкращих виробників коштують дорого. Отже, якщо вам трапляється такий самий препарат з підозріло низькою ціною – це означає, що перед вами підробка. В кращому випадку в пакеті буде генерик, тобто препарат з такою ж діючою речовиною, тільки виготовлений іншим (найчастіше китайським) виробником. В гіршому – там буде все, що завгодно.

Генерики фасуються і вітчизняними виробниками засобів захисту рослин. Але такі препарати мають оригінальну упаковку, виробляються і випускаються на ринок під контролем якості.  Вони коштують дешевше аналогів провідних світових виробників, хоч іноді мають трохи нижчу якість, дію і грішать неточною вагою.

Препарат має відповідати шкідливому організму, з яким повинен боротися, і культурі, що обробляється. Зверніть увагу на термін придатності. Прострочені пестициди можуть втрачати свою ефективність.

Перед тим, як ставати до роботи, необхідно визначитись з потрібним об’ємом робочого розчину, розрахувати потрібну кількість води і препарату, Для приготування розчину знадобиться потрібна чиста вода. Найкраще – з водопроводу чи свердловини. Колодязну воду проціджують через сито від сміття. Жорстку воду не обов’язково, але бажано обробити спеціальними підкислювачами. Або додати на 10 л води 2-5 г лимонної кислоти чи 10-20 г сульфату амонію і ретельно розчинити.

Якщо пестицид добре розчиняється – то для приготування робочого розчину достатньо набрати приблизно половину потрібного об’єму води в бак обприскувача, додати препарат, перемішати і влити остаток води.

У разі використання пестицидів, що важко розчиняються (змочувальні порошки, водорозчинні гранули, суспензії), добрив, деяких регуляторів росту – доцільно зробити маточний розчин. Тобто пестицид спочатку повністю розчиняють в невеликому об’ємі води. Для цього бажано брати прозору тару – так зручніше контролювати готовність суміші. Обприскувач частково заповнюють водою, додають маточний розчин, перемішують. Потім доливають воду до потрібного об’єму і перемішують ще раз. Маточний розчин слід вливати через спеціальне сито, що йде в комплекті до обприскувача.

Так само готують розчин добрива для позакореневого підживлення рослин. Добриво може використовуватися як окремо, так і в суміші з іншими добривами або пестицидами (якщо це дозволяє виробник). В такому випадку річ йде про бакові суміші для обприскування рослин. Особливості їх приготування ми розглянемо нижче.

Як приготувати робочий розчин з декількох препаратів

Можна змішувати в обприскувачі декілька препаратів і за один раз обробляти рослини різними засобами. Таким чином економиться час та сили. Суміші декількох пестицидів, або пестицидів і добрив, регуляторів росту називають баковими сумішами. Ефективними можуть бути такі бакові суміші препаратів: інсектицид + фунгіцид, фунгіцид + мікродобрива, фунгіцид + фунгіцид, інсектицид + мікродобрива, тощо. 

Радимо подивитись коротке відео по приготуванню бакової суміші від компанії Syngenta. А нижче ми опублікували  власні пояснення, а також додаткові рекомендації та зауваження.

Під час приготування бакових сумішей, виробники радять попередньо перевіряти препарати на сумісність. Але на практиці цю рекомендацію реалізувати доволі складно. Явними ознаками несумісності препаратів може бути випадання осаду, утворення пластівців, зміна кольору, виділення газу, зміна температури. Така бурхлива реакція трапляється дуже рідко. Без хімічних аналізів реакцію між препаратами в їх слабкому розчині помітити важко. Універсальна порада тут така: препарати неорганічного походження краще використовувати окремо, а не в сумішах. Особливо це стосується залізного і мідного купоросу, та й взагалі, препаратів на основі міді.

Існує рекомендація додавати препарати до бакової суміші в певній послідовності, залежно від їх препаративної форми. Як правило, ця послідовність така: спочатку додають засоби, що виготовляються у формі водорозчинного порошку (ВП), потім – водорозчинні (РГ) чи вододисперсні (ВГ) гранули, за ними концентрати суспензії (КС) → концентрати емульсії (КЕ) → водорозчинні концентрати (РК) → мікродобрива → ад’юванти. Тобто, закономірність приблизно така – першими додають важкорозчинні препарати, а потім – швидкорозчинні. Це має сенс при приготуванні розчину для великих площ, коли всі інгредієнти  додають у великий бак, де вони механічно перемішуються. Чим довше розмішується засіб – тим краще він розчиниться. У присадибному господарстві зручніше робити маточні розчини окремо кожного препарату, контролювати їх готовність, а потім вливати в бак обприскувача в будь-якій черговості. Головне не забувати пропускати розчин через тонке сито.

При приготуванні бакових сумішей слід дотримуватися також і інших правил:

  • Не змішувати більше двох-трьох препаратів для одного обприскування.
  • По-можливості змішувати препарати одного виробника.
  • Добрива у сумішах використовувати тільки ті, інструкціями до яких це передбачено.

Знешкодження тари з-під пестицидів

Виробники рекомендують здавати тару з-під пестицидів у спеціалізовані компанії, які займаються її знешкодженням і утилізацією. Щоправда, ці організації співпрацюють не з громадянами, а з юридичними особами.

Організації з прийому тари з-під пестицидів не співпрацюють з приватними особами
Організації з прийому тари з-під пестицидів не співпрацюють з приватними особами

Що ж робити власнику невеликої присадибної ділянки? Ще під час приготування робочого розчину використану тару слід декілька разів промити водою. З пляшками, як правило, проблем не виникає, а от з фольгованими пакетиками чи ампулами доведеться постаратися.  Використану для промивання воду додають до робочого розчину в бак обприскувача. А потім тару спалюють в спеціально відведеному місці на ділянці, або викидають у звичайне побутове сміття. І все на даний момент. Можливо, в майбутньому ситуація покращиться, і використану тару з-під пестицидів почнуть приймати і у населення.

У деяких країнах Європи тричі промита тара вважається безпечною.