Шкідники капусти та боротьба з ними

Найбільш небезпечні шкідники капусти – попелицігусінь капустяного білана. Останнім часом культуру тероризує білокрилка. В окремі роки сильну шкоду завдають совкиблішки та деякі інші комахи. Їх короткий опис та ефективні методи боротьби ви знайдете у цій статті.

Шкідники капусти – хрестоцвіті блішки

Дрібні стрибаючі жучки чорного кольору з жовтою смужкою вздовж кожного з надкрил (хвиляста блішка), або без неї (чорна блішка). Зимують дорослі жуки. Вони досить рано прокидаються від сплячки, залишають місця зимівлі та починають харчуватися молодою зеленню культур та бур’янів родини капустяні. Виявити блішок складно – вони досить дрібні, 2,0 – 2,5 мм завдовжки. Крім цього, при наближенні небезпеки вони миттєво стрибають убік (звідси і назва – блішки). Жуки виїдають невеликі отвори в листових пластинках. При цьому листя набуває перфорованого вигляду. Сильно пошкоджені рослини гинуть. При незначному ушкодженні відзначається затримка росту. В основному жуки харчуються молодим ніжним листям, більш старим рослинам з товстим жорстким листям блішки не такі страшні.

Шкідники капусти - хрестоцвіті блішки
Хрестоцвіті блішки: Хвиляста блішка (1a) та її личинка (1b); Чорна блішка (2a). Пошкоджений блішками лист капусти (1c)

Заходи боротьби . Вирощування розсади під укриттями із плівки або агроволокна, обпилення молодих рослин попелом, тютюновим пилом або їх сумішшю, обприскування розсади та молодих рослин інсектицидами. Для підвищення ефективності обробки до розчину додають прилипач.

Капустяна муха

Дрібна комаха довжиною приблизно 6 мм. Самки навесні відкладають яйця на поверхню ґрунту чи стебла рослин. Личинки, що вилупилися, харчуються дрібними корінцями, а потім проникають в стебла рослин. Нижнє листя жовтіє або червоніє, а потім засихає. Рослини відстають у розвитку, і за сильного ураження – гинуть. За сезон зазвичай відзначається дві хвилі зараження: на початку травня та наприкінці червня.

Заходи боротьби. Дотримання сівозміни, знищення бур’янів, обпилення рослин та міжрядь деревним попелом у суміші з тютюновим пилом. Перед висаджуванням коріння розсади замочують у розчині інсектициду Актара . Для цього один пакетик (1,4 г) препарату розчиняють у 0,7 л води та занурюють в отриману суспензію коріння розсади на 2 години безпосередньо перед висаджуванням. Подібна обробка ефективна не тільки проти капустяної мухи, але й проти блішокпопелиціґрунтових шкідників та захищає рослини протягом 20-30 днів. Якщо розсада не оброблялася, то капусту обприскують інсектицидами системної дії (Енжіо , Актара, тощо) приблизно через тиждень після висадки в поле, коли рослини адаптуються і відновлять ріст.

Капустяна попелиця

Капустяна попелиця – один із найнебезпечніших шкідників капусти. Поширена на всій території країни. Дрібна комаха, вкрита біло-сірим восковим пилом, що відштовхує воду (у тому числі й розчини пестицидів). Живе численними колоніями. Селиться на зовнішній, рідше – внутрішній частині листа. Харчується соком рослин. Листки, заселені попелицею, страждають від нестачі поживних речовин, набувають рожевий або сизий відтінок, деформуються. Рослина слабо розвивається. Головки дрібні, пухкі, низької якості. Іноді вони не формуються зовсім. Протягом року може відроджуватися до 16 поколінь капустяної попелиці.

Капустяна попелиця
Колонія капустяної попелиці. Фото Alton N. Sparks, Jr., University of Georgia, Bugwood.org

Заходи боротьби.  Попелиць відлякує обпилення капусти деревним попелом.  Також можна спробувати обприскування розчином господарського мила (1 шматок мила на 10 л води), або процідженим мильно-зольним розчином (1 кг попелу залити 5 л гарячої води, 1 шматок мила розчинити в 5 л води, потім обидва розчини змішати та процідити). При значному заселенні – використовують інсектициди (ЕнжіоАктараКаліпсоДецис та ін). До розчину обов’язково додають прилипач.

Капустяна совка

Один із найпоширеніших і найнебезпечніших шкідників капусти. Метелик капустяної совки коричнево-сірий, досить великий – розмах крил – 5 см. Гусениці зелені або коричневі з жовтою смугою з боків, довжиною до 50 мм; харчуються листям капусти, буряків, салату, призводячи до значних втрат урожаю.

Капустяна совка
Імаго капустяної совки. Фото Hanna Royals, Screening Aids, USDA APHIS PPQ, Bugwood.org

Заходи боротьби . Глибока оранка ділянки восени знищує зимуючі лялечки шкідника. Боротьба з бур’янами. При незначному розмноженні шкідника – ручне збирання гусениць. Використання інсектицидів синтетичного (МатчПроклеймДецис та ін) та біологічного (ЛепідоцидАктофіт) походження в період появи гусениць з яєць.

Окрім капустяної, капусту можуть пошкоджувати й інші совки – озима, городня. Заходи боротьби з ними – ті самі.

Капустяна міль

Невеликий метелик, довжиною до 9 мм, у розмаху крил – 15-17 мм. Передні крила – коричневі, з хвилястою смужкою вздовж заднього краю. Задні крила коротші за передні, темно-сірі, сірі або світло-сірі з довгою бахромою по задньому краю. Гусениці молі зелені або сірувато-зелені, 7-12 мм завдовжки. Метелики молі з’являються наприкінці квітня – на початку травня і відразу ж відкладають яйця на нижню сторону листя рослин родини Капустяні. Через 3-7 днів з’являються гусениці, які проникають у лист і живляться його м’якоттю, роблячи ходи – міни, не чіпаючи при цьому шкірку листа. Часто гусениці пошкоджують точку росту. Капустяна міль шкодить переважно молодим рослинам і розсаді. Однак у окремі роки, за значного розмноження комахи, відзначається значні втрати врожаю.

Заходи боротьби . Знищення бур’янів на ділянці. Обприскування рослин інсектицидами при появі шкідника. Ефективним є і використання біопрепаратів – БітоксибацилінуЛепідоциду.

Капустяний білан

Метелик білого кольору відомий усім під назвою капустянка. Самка відкладає жовті або помаранчеві яйця пляшко-подібної форми на листя капустяних рослин або бур’янів. Яйця розташовані групами від 15 до 200 штук. Гусениці сіро-зелені, із трьома жовтими смужками; харчуються листям; дуже ненажерливі і завдають непоправної шкоди.

Гусінь капустяного білану
Гусінь капустяного білану. Фото Mariusz Sobieski, Bugwood.org

Заходи боротьби. Ті ж, що й проти капустяної совки.

Капустяна білокрилка

Білокрилки – незважаючи на свій маленький розмір – дуже небезпечні шкідники капусти. Вони численні, плодовиті, дають кілька поколінь за сезон. Дорослі особини та личинки живляться соком рослин капусти та споріднених їй видів. При великій заселеності білокрилкою, капуста відстає у рості. Уражене листя викривляється. Головки дрібні або зовсім не зав’язуються. На виділеннях білокрилки часто селяться грибки, які теж псують продукцію.

Капустяна білокрилка
Капустяна білокрилка живиться соками капусти

Дорослі особини (імаго) білокрилки – дрібні, близько 2 мм комахи із двома парами білих крил. Живуть колоніями на нижній стороні листка. Якщо їх потривожити – розлітаються недалеко від рослини.

Шкідники капусти – білокрилка

Личинки першого віку мають 3 пари ніжок і можуть пересуватися поверхнею листка. Личинки 2-3 років – нерухомі.

Заходи боротьби . Захист капусти від білокрилки утруднюється через особливості цієї комахи. Білокрилка мешкає на нижній стороні листа, де її важко дістати струменем розчину з обприскувача. Тому перевагу слід віддавати системним інсектицидам. Тобто тим препаратам, які проникають всередину рослини, поширюються по ній, і з соками потрапляють в організм шкідника. Хороші результати показують такі інсектициди: Актара, Енжіо, Конфідор МаксіТурбо Престо та багато інших препаратів, призначених для боротьби з колорадським жуком.

Щоб у рослину потрапляло якнайбільше діючої речовини – в робочий розчин обов’язково додаємо прилипачі (ад’юванти): Тандем, Ліпосам, Мачо, Тренд. У крайньому випадку, як прилипач можна використовувати рідке мило або миючий засіб для посуду (одна чайна ложка на 10 л робочого розчину).

Якщо в попередні роки спостерігалося нашестя білокрилки – то обприскування починають одразу після висадки розсади капусти. Далі обробки проводять через 14 днів. З появою білокрилки – інтервал між обприскуваннями скорочують до 7 днів. У міру росту рослин, особливо після того, як зав’яжуться головки, період між обробками можна знову збільшити до 14 днів. Треба бути готовим до того, що боротися з білокрилкою доведеться до пізньої осені. Не слід перевищувати максимально допустиму кількість обробок кожним препаратом. Тому використовують різні інсектициди. За 20 днів до збирання врожаю обприскування припиняють.

Комахи можуть завдавати досить великої шкоди. Вона може бути прямою і непрямою: крім безпосереднього поїдання рослин, комахи часто розповсюджують хвороби. Саме тому боротьба із шкідниками посідає важливе місце в агротехніці вирощування капусти.