Збирання та зберігання врожаю капусти

Збирання врожаю капусти різних термінів дозрівання має особливості. Ранні сорти не варто перетримувати на грядці. Їх головки швидко розтріскуються та втрачають споживчі якості. При збиранні можна не виривати рослини з коренем, а обережно зрізати головки. На пеньках, що залишилися, через 1,5-2 місяці сформуються нові качани. Вони будуть невеликі за розміром і менш щільні, але цілком придатні в їжу. А для того, щоб підвищити їхню якість, на кожному пеньку залишають не більше одного-двох паростків, а решту – обламують.

Зберігаються ранні сорти погано. Найкращим місцем для їх зберігання є холодильник. У крайньому випадку можна використовувати холодний льох або підвал.

Середні та пізні сорти набагато стійкіші до розтріскування. Їх часто залишають на грядці до листопада. Білоголова капуста без втрат переносить перші приморозки і продовжує збільшувати масу качанів під час теплого бабиного літа. До того ж головки краще зберігаються при максимально пізньому їх збиранні. Однак на початку розтріскування окремих качанів або перед сильними морозами капусту краще зібрати. Щоб не допустити забруднення головок землею, їх акуратно зрізають, видаляють зайве листя і складають у ящики або мішки. Пеньки, що залишилися на ділянці, виривають, обтрушують з них землю і складають на компостну купу. Щоб здерев’янілі стебла капусти швидше розклалися, їх слід подрібнити.

Збирання врожаю капусти
Збирання врожаю капусти

Зберігають капусту в підвалах та льохах, насипом, у ящиках чи поліетиленових мішках. Оптимальна температура зберігання 0…+10С при відносній вологості 85-90%. При вищій температурі качани можуть втрачати вологу, тріскатись і відновлювати ріст або пошкоджуватися некрозами. Температуру регулюють провітрюванням сховища. При нестачі вологи качани капусти можуть в’янути. Щоб уникнути цього, стіни та підлогу приміщення зволожують. За відсутності підвальних приміщень, капусту можна зберігати в буртах і траншеях, подібно до картоплі та коренеплодів.

Капуста середніх сортів зберігається 2-3 місяці, середньопізніх – 3-4, пізніх – 6, а за належних умов – до 9-ти. На тривалість зберігання впливають також дотримання агротехніки при вирощуванні капусти, захист її від хвороб та шкідників.