Вимоги картоплі до умов вирощування

Знати вимоги картоплі до умов середовища необхідно для успішного вирощування культури: правильного підбору ділянки, вибору і своєчасного застосування найбільш ефективних агротехнічних прийомів.

Вимоги картоплі до тепла – помірні. Оптимальні температури для її росту та розвитку знаходяться в діапазоні +20…+250С. При цьому температура ґрунту для нормального функціонування кореневої системи та утворення бульб становить +16…+200С. Надземна частина не переносить приморозки і пошкоджується вже при – 1…-20С. Однак рослини швидко відновлюються з неушкодженої морозами підземної частини пагонів, а також сплячих бруньок бульб. Температури вище +300С призводять до прискореного старіння рослин, деформації бульб.

Вимоги картоплі до умов вирощування
Вимоги картоплі до умов вирощування – помірні та підвищені

Картопля погано переносить затінення. В тіні пагони витягуються, тоншають, бульби залишаються дрібними. Тому культуру розміщують на ділянках, які добре освітлені сонцем на протязі всього дня.

Вимоги картоплі до родючості ґрунту – досить високі. Для одержання гарного врожаю необхідно вносити підвищені норми органічних та мінеральних добрив. Картопля віддає перевагу слабокислим і нейтральним ґрунтам. Карбонатні і солонцюваті землі пригнічують розвиток рослин. Бульби при цьому дрібнішають, стають уразливими для хвороб, наприклад, парші. Картопля добре вдається на супісках, легких суглинках, торфовищах. Структуру важких ґрунтів попередньо покращують внесенням торфу, тирси, перегною, піску. Як самостійно визначити тип ґрунту на ділянці – можна дізнатися з цієї статті.

Ставлення до вологи – помірне, нерівномірне на різних фазах розвитку рослини. Максимальна потреба у воді спостерігається у період цвітіння, зав’язування бульб. Погано реагує картопля на перезволоження. Надлишок вологи на початку вегетації веде до пригнічення рослин, а в період дозрівання коренеплодів – до їх розтріскування та загнивання.