Способи розмноження картоплі

У присадибних господарствах використовують вегетативні способи розмноження картоплі: цілими бульбами, їх частинами, окремими паростками та вкоріненими відводками. Розмноження картоплі насінням практикують переважно у селекційній роботі, оскільки сіянці, отримані з насіння однієї ягоди, можуть значно відрізнятися за морфологічними ознаками та не відповідати своєму сорту.

Найчастіше для розмноження картоплі використовують бульб цілі чи розрізані не декілька частин. Цілими висаджують невеликі бульби, розміром приблизно з куряче яйце. Більші – можна розрізати на 2-3 частини. Розріз при цьому роблять уздовж бульби, а не впоперек, щоб на кожній частині були присутні бруньки з верхньої і нижньої частини бульби. Сходи в такому випадку будуть більш рівномірними. Це важливо для зручності догляду за рослинами.

Способи розмноження картоплі - посадка окремими бульбами
Способи розмноження картоплі – посадка окремими бульбами

Іноді для посадки використовують тільки верхівки бульб, які містять велику кількість бруньок, а отже, дадуть багато пагонів. Нижню пуповинну частину бульби вживають у їжу чи корм.

Розрізають бульби за 2-3 тижні до посадки, щоб зріз підсох і зарубцювався. Зберігати такий посадковий матеріал краще у прохолодному світлому місці з помірною вологістю. Якщо ж необхідно розрізати бульби безпосередньо перед посадкою, зріз обробляють сухим деревним попелом або 1% розчином мідного купоросу.

Коли посадкового матеріалу мало, а розмножити його хочеться швидко, то використовують інші, більш трудомісткі, способи розмноження картоплі: окремими невкоріненими проростками або відводками з власною кореневою системою. Різниця між цими методами невелика. Перший спосіб дає більше посадкового матеріалу, другий – більш витратний. Але дозволяє виростити міцнішу та якіснішу розсаду.

Для отримання проростків, бульби картоплі ще взимку, у лютому, заносять у світле приміщення. Потім їх 20-30 днів пророщують. Проростки акуратно відокремлюють від бульб і відразу висаджують у підготовлений вологий субстрат для укорінення. Отриману розсаду, з власною кореневою системою, стеблами та листям, щойно дозволять погодні умови, висаджують на ділянку. Використані бульби повторно пророщують – нові проростки утворюються зі сплячих бруньок. З одної бульби можна таким чином отримати кілька «поколінь» проростків.

Розсада картоплі
Розсада картоплі

З метою отримання відводків бульби пророщують, а потім укладають у пластикові ящики на шар вологого субстрату (торфосуміші, тирси, піску). Зверху бульби також присипають субстратом. Коли проростки зійдуть на 5-10 см, шар субстрату обережно розгрібають. Проростки, що вкоренилися, акуратно відокремлюють від маточної бульби. Їх одразу висаджують на дорощування в парник, теплицю або відразу у відкритий ґрунт, якщо дозволяють погодні умови. Маточні бульби залишають для повторного пророщування або висаджують безпосередньо на ділянку. Зі сплячих бруньок відростуть нові пагони.

У лабораторіях використовують метод мікроклонування. Його суть полягає в тому, що для розмноження беруть окремі клітини з точки росту пагону. Їх поміщають їх на спеціальну поживну стерильну суміш в пробірки. Через деякий час з клітин виростають маленькі рослинки, які абсолютно не містять вірусів і є дуже цінним матеріалом для подальшого розмноження картоплі.

Одержання посадкового матеріалу картоплі у пробірках
Одержання посадкового матеріалу картоплі у пробірках