Вибір та підготовка посадкового матеріалу картоплі

Ретельний вибір та попередня підготовка посадкового матеріалу картоплі відіграють важливу роль для успішного вирощування цієї культури.

Вибір та підготовка посадкового матеріалу картоплі

Як отримати здоровий посадковий матеріал

З попередньої статті ми довідалися, що картопля розмножується переважно вегетативно. Згодом це призводить до накопичення в рослинах вірусних, бактеріальних та грибкових захворювань. А тривале вирощування культури в одних і тих же ґрунтово-кліматичних умовах – до її виродження. Тобто до значного зниження продуктивності.

Щоб уникнути виродження, необхідно регулярно, раз на 3-4 роки, оновлювати посадковий матеріал. Найкраще купувати його у спеціалізованих науково-дослідних установах чи насінницьких господарствах. У такому разі ви отримаєте насіннєві бульби картоплі, які гарантовано будуть чистими від збудників хвороб та відповідатимуть сортовим характеристикам. Що в підсумку дасть надалі хороший результат, окупивши витрати та винагородивши овочівника за його працю. Природно, що перевагу слід надавати районованим у вашій кліматичній зоні сортам.

Непогані результати можна отримати, навіть, якщо просто завезти насіння з іншої області. У ґрунтово-кліматичних умовах, що змінилися, один і той же сорт може раптово «прокинутися» і дати значну прибавку в урожайності. Щоправда, такий ефект спостерігатиметься лише у перші 1-2 сезони. Надалі продуктивність швидко знижуватиметься. Тому такий посадковий матеріал потребує більш частого оновлення.

Хороше насіння картоплі можна виростити і самостійно. Якщо докласти додаткових зусиль, отримані бульби мало поступатимуться якістю придбаним.

Зазвичай посадковий матеріал картоплі відбирають у процесі сортування врожаю на фракції за розміром. Як правило, для посадки відкладають середні бульби вагою 50-80 г (приблизно, як куряче яйце). Такий спосіб простий, але часто веде до потрапляння в посадковий матеріал бульб менш продуктивних і хворих рослин, а отже, до зниження врожайності та виродження сорту.

Більш ретельна підготовка власного посадкового матеріалу картоплі починається ще на стадії вирощування культури. У цей період відзначають найрозвиненіші кущі, що відповідають сортовим ознакам. Роблять це за допомогою тканинної стрічки, кілочків або іншим способом. Надалі, при збиранні врожаю, якщо під відміченим кущем виявиться багато великих та здорових бульб, їх складають окремо від продовольчої картоплі. Вони і будуть призначені для висадки картоплі наступного року. Це дещо трудомісткіший спосіб штучного відбору потомства найбільш продуктивних рослин. Але він дозволяє уповільнити процеси виродження сорту, знизити витрати на придбання посадкового матеріалу.

Підготовка посадкового матеріалу картоплі

Відібрані на посадку бульби озеленяють, витримуючи їх на світлі протягом 1-3 тижнів. При цьому слід уникати потрапляння прямих сонячних променів – вони можуть спричинити опіки. За цей час у бульбах значно збільшиться вміст соланіну, що сприятиме їхньому збереженню. Бульби кілька разів перевертають, щоб рівномірно озеленилася вся їхня поверхня.

Зберігають посадковий матеріал окремо від продовольчої картоплі. Однак умови (температура, вологість) – ті самі. Кожен сорт зберігають в окремій тарі, з табличкою з назвою сорту.

Кожен сорт зберігають окремо, забезпечивши етикеткою з його назвою
Кожен сорт зберігають окремо, забезпечивши етикеткою з його назвою

Пророщування бульб

У лютому-березні приступають до пророщування картоплі на світлі. Ця процедура в подальшому дозволяє досягти більш рівномірних сходів, отримати ранню продукцію, підвищити врожай. Проростки картоплі, отримані на світлі – більш короткі і менш ламкі, порівняно з тими, що виросли в темряві.

Для пророщування бульби картоплі розкладають у 1-2 шари у світлому прохолодному приміщенні. Підходять засклені балкони, лоджії, теплиці. При пророщуванні стежать, щоб бульби не в’янули і періодично зволожують їх із побутового пульверизатора. Ранні сорти картоплі пророщують 40-50 днів, середні та пізні – 20-30.

З метою отримання надранньої продукції, бульби починають пророщувати на початку лютого. Приблизно через місяць пророщені бульби укладають у пластмасові ящики або індивідуальні ємності, вазони, і засипають їх вологою тирсою, торфом або піском. Отриману розсаду на початку-середині квітня висаджують під тимчасові плівкові укриття. Приблизно через 30-40 днів, у середині травня – на початку червня, вже можна збирати перші бульби молодої картоплі.

Обробка бульб пестицидами

Безпосередньо перед висадкою або за кілька днів до неї бульби картоплі можна обробити розчином добрив, стимуляторів росту, а також пестицидами. Ця нескладна процедура дасть вагоме збільшення врожаю, дозволить реалізувати сортовий потенціал, захистить рослини від шкідників та хвороб на ранніх стадіях розвитку.

Максим - протруйник для бульб картоплі
Максим – протруйник для бульб картоплі

Засоби для передпосадкової обробки бульб і насіння називають протруйниками. Найчастіше у продажу зустрічаються такі протруйники посадкового матеріалу картоплі:

  • Селест Топ, Престиж, Атака – від шкідників та хвороб;
  • Антихрущ, Матадор, Чистожук – від шкідників;
  • Максим – від хвороб;
  • АС Селектив + Добриво Авангард Картопля – від шкідників, хвороб + підживлення на початкових стадіях розвитку;
  • Потейтін, Вимпел 2, Бурштинова кислота – стимулятори росту.

Для максимальної ефективності обробку бульб картоплі перед посадкою слід проводити ретельно, дотримуючись інструкції по застосуванню препарату та заходів з індивідуального захисту.