Врожай томата. Збирання та зберігання плодів
В нагороду за довгу кропітку працю приходить довгоочікувана пора збирати урожай томата. Ранні низькорослі сорти, особливо зарубіжної селекції, дозрівають одночасно. Більш пізні, а також високорослі сорти, мають розтягнутий у часі період плодоношення. Часто вже сформовані, але зелені плоди потрапляють під заморозки та гинуть. У цій статті йтиметься про те, як максимально продуктивно використати врожай томата, продовжити період споживання свіжих плодів, зберегти та переробити продукцію.
Біологічна та технічна стиглість плодів.
Розрізняють біологічну та технічну стиглість томата. Біологічну стиглість мають плоди, що набули характерного для сорту червоного, рожевого або жовтого кольору. Технічна або знімна стиглість – повністю сформовані плоди зеленого, молочного, бланжевого (кремового) або бурого кольору. Для транспортування та зберігання знімають плоди на стадії бурої та бланжевої стиглості. Слід зазначити також, що збирання плодів у технічній стиглості хоч і не прискорить дозрівання томатів, що залишилися на кущі, але пришвидшує їх ріст до розмірів, притаманних сорту.
До збирання придатні томати всіх груп стиглості. При загрозі заморозків допускається збирання повністю сформованих, але ще зелених плодів. Хворі плоди відбраковують, потріскані – негайно переробляють. Для транспортування чи зберігання вони непридатні. Дрібні плоди збирати марно: при зберіганні вони в’януть і стають малопридатними в їжу. Для того, щоб плоди, що зав’язалися, до заморозків змогли досягти потрібних розмірів, на початку серпня, під час формування кущів томата, видаляють всі квітки і прищипують точки росту пагонів. Прискорити дозрівання плодів дозволяє також застосування з середини липня підживлення переважно фосфорно-калійними добривами, без використання азоту.
Врожай томата без втрат
Плоди збирають з плодоніжкою і без неї. Для транспортування краще використовувати томати без плодоніжки – знижується ризик пошкодження шкірки сусідніх плодів. Якщо на китиці плоди дозріли одночасно – їх можна знімати разом з китицею.
Помідори, що повністю не дозріли, можна переробляти: солити або квасити. Але краще їх дозарювати. Дозарювання – це процес, у якому зібрані сформовані плоди самостійно досягають біологічної стиглості. Прискорити цей процес можна, помістивши недозрілі плоди разом із повністю дозрілими в нещільно зав’язаний поліетиленовий пакет. Стиглі томати виділятимуть етилен, який прискорить дозрівання зелених плодів. Відповідно, якщо плоди, що набули стиглості, своєчасно видаляти з пакета – загальне дозрівання сповільниться і розтягнеться в часі. Таким чином, можна регулювати швидкість дозарювання плодів. У деяких випадках, наприклад, при загрозі заморозків, кущ томата повністю, разом з плодами, викопують і підвішують догори корінням на горищі або в сараї. У такому разі, поживні речовини зі стебла та листя томата зможуть перейти у плоди, збільшивши їхню масу та покращивши якість.
Зберігання та переробка плодів томата
Зібрані томати до одного місяця можна зберігати свіжими в холодильнику. За кімнатної температури томати зберігаються менше – до 2 тижнів. Для споживання взимку плоди томата піддають консервації та кулінарній обробці: їх квасять, солять, маринують, переробляють на томатний сік та пасту. Для консервації, квашення та маринування більше підходять сорти з невеликими (до 100 г) круглими, сливовидними або перцеподібними плодами. Для приготування томатного соку, пасти, різних консервованих овочевих сумішей та салатів (аджика, лечо) придатні стиглі м’ясисті помідори великоплідних сортів.
Іноді квасять і солять навіть зелені плоди. Така обробка допускається. Але є застереження. Зелені плоди томата містять соланін – токсичний глікоалкалоїд, що спричиняє отруєння. При переробці концентрація соланіну у плодах значно знижується. До важких наслідків споживання солоних зелених плодів томата, скоріш за все, не призведе. Але, про всяк випадок, його слід обмежити.
А ще, порізані на шматочки стиглі плоди томата можна заморожувати, в’ялити та сушити.
Прибирання ділянки після вирощування томата
Після того, як урожай томата зібрано, з ділянки видаляють усі рослинні рештки. Раніше, з метою знищення збудників хвороб, висохле бадилля томата рекомендували спалювати прямо на ділянці. Наразі такий неекологічний та шкідливий захід прямо забороняється. Тому рослинні залишки подрібнюють і компостують, укладаючи їх почергово з шарами гною або курячого посліду. Мікрофлора та температура компостної купи вб’є шкідливі патогени. Також можна закопувати залишки в землю на значну (30-50 см) глибину. В крайньому випадку, висохле бадилля спалюють у печі.
Чисту від залишків ділянку можна готувати під наступну в сівозміні культуру: вносити добрива, проводити оранку. Після томата небажано розміщувати картоплю, перець, баклажан. Краще вирощувати цибулю, часник, коренеплоди, капусту, огірок та інші гарбузові.