Підживлення томата в період вегетації
Підживлення томата влітку має дуже важливе значення у системі добрива цієї культури. Протягом тривалого вегетаційного періоду томат виносить із ґрунту багато поживних речовин, насамперед – легкодоступних. Поповнити ці втрати можна шляхом внесення великих доз добрив. Щоб висока концентрація мінеральних солей не пригнічувала рослини – добрива вносять у кілька прийомів. Варто відзначити важливість внесення добрив у період вегетації – так звані підживлення. Підживлення томата можуть бути:
- кореневими (добрива в сухому або розчиненому вигляді вносяться безпосередньо в ґрунт)
- та позакореневими (обприскування рослин розчином добрив).
Для проведення підживлень найбільш придатні легкорозчинні у воді мінеральні добрива, розчин або настій з органічних (свіжого коров’яку, сухого пташиного посліду).
Кореневі підживлення томата
Перше підживлення мінеральним добривом проводиться через два тижні після висадки розсади, на початку цвітіння першої кисті. У 10 л води розчиняють по чайній ложці (5 г) аміачної селітри (або карбаміду), амофосу (або подвійного суперфосфату), калійної селітри (або сульфату калію). Замість цих добрив можна використовувати нітроамофоску – 20 г на 10 л води. Літр розчину використовують на 1 кущ томата.
Друге підживлення проводять через місяць таким самим розчином, але в нормі 10 л на 1 м2.
При третьому підживленні, яке проводять на самому початку дозрівання перших плодів, аміачну селітру із суміші виключають. 10 л розчину використовують на 1 м2 грядки.
Якщо восени чи навесні перед посадкою ділянка не удобрювалася, зазначені дози кожного добрива збільшують удвічі.
Крім мінеральних добрив, підживлення томата можна здійснювати за допомогою витяжки з органічних добрив. Для цього 3 кг свіжого гною або літрову банку сухого пташиного посліду розчиняють у 10 літрах води. Отриманий розчин настоюють 3 дні, потім перемішують і поливають рослини. Норма – від 1 л розчину на рослину на початку вегетації до 10 л на 1м2 в подальшому.
При дефіциті води для поливів, кущі томата можна підживлювати добривами у сухій формі . Для цього по 5 г азотних, фосфорних і калійних добрив або одну літрову банку сухого пташиного посліду вносять на площу 1 м2 на глибину 10 см. Зробити це можна в борозенки, нарізані вздовж рядів томата. Або рівномірно розкидати добрива по поверхні ґрунту з наступним глибоким розпушуванням.
Ефективність такого підживлення зросте, якщо на протязі кількох днів після нього пройде рясний дощ.
Позакореневі підживлення томата
Для позакореневих підживлень можна застосовувати той же розчин, що і для підживлення під корінь. Тільки треба попередньо його профільтрувати через марлю або сито. Але краще використовувати спеціальні швидкорозчинні добрива, збагачені мікроелементами. Такі добрива широко представлені в роздрібній мережі. У разі їх використання – дотримуйтесь інструкції, що додається.
Позакореневі підживлення проводять за допомогою звичайного садового обприскувача. Їхня частота – раз на 14-30 днів. Можна поєднувати позакореневі підживлення з обприскуванням рослин проти хвороб. Усі пестициди, за винятком бордоської суміші та мідного купоросу, як правило, сумісні з добривами.