Як формують плоску крону черешні
У сучасних інтенсивних садах зазвичай формують плоску крону черешні по типу вільна пальмета. Такий спосіб вирощування черешні буде цікавий і любителям, оскільки має низку переваг. На одиниці площі саду можна розмістити більше дерев різних сортів. За ними набагато легше доглядати, збирати врожай. Крони дерев краще провітрюються та освітлюються сонцем.
Формують плоску крону черешні найчастіше на шпалері. До неї підв’язують скелетні гілки та центральний провідник дерев. Для формування пальмети більше підходять слаборослі сорти черешні на клоновій підщепі.
Шпалеру роблять потужну, капітальну, розраховану на довгий термін використання. Висота шпалери – 2,2-2,5 м. З метою недопущення провисання дроту використовують механізми його натягу. Стовпи – бетонні, армовані сталевими прутами, або залізні. Вкопують їх глибоко, додатково бетонують. Для запобігання нахилу стовпів – передбачають розтяжки.
Черешні висаджують на відстані 2,5 – 3,5 метра в ряду. Міжряддя – 4,5 – 5,0 метрів.
У перші кілька років формування плоскої крони черешні проводиться дуже ретельно. Його можна здійснювати за декількома найбільш поширеними системами:
- Вільна пальмета з центральним провідником та 4-5 скелетними гілками, розташованими рівномірно, через 30-40 см. На висоті 2,0-2,2 м центральний провідник переводять на бічний пагін.
- Пальмета без центрального провідника із двома основними гілками. У цьому випадку крону черешні утворюють дві потужні скелетні гілки, що розходяться в протилежних напрямках у площині ряду. Центральний провідник видаляють.
Формують дерева, починаючи з другого року після посадки. Для формування скелетних гілок беруть пагони, що відростають вздовж площини ряду. Вибрані пагони відгинають для отримання менш гострого кута відходу від центрального провідника і підв’язують до шпалери. Решту гілок видаляють. Наступного року продовжують формувати скелетні гілки верхніх ярусів.
Слідкують за тим, щоб основна маса гілок розташовувалась у площині ряду. Цього правила треба неухильно дотримуватися для скелетних гілок і частково для гілок другого порядку. Гілки третього та наступних порядків можуть спрямовуватись і всередину міжрядь. Однак сила їх росту повинна обмежуватись.
Надалі обрізка плоских крон здійснюється з метою збільшення галуження. Для цього проводять регулярне слабке укорочування торішніх пагонів. Також обмежують ріст крони, як вертикальний, так і спрямований з площини ряду до центру міжрядь. Проводять проріджування пагонів усередині крони. Видаляють слабкі гілки або ті, що дають забагато тіні.
Через деякий час, при уповільненні росту, виконують відновлювальне або омолоджувальне обрізування черешні.