Обрізування плодоносних дерев черешні

Обрізування плодоносних дерев черешні починають після формування крони, тобто приблизно на 5-6 рік. Його здійснюють з метою запобігання надмірному загущенню крони. При цьому видаляють пошкоджені, усохлі та хворі гілки. Також укорочують надмірно довгі пагони.

Обрізування черешні краще проводити ранньою весною, під час набухання бруньок. У цей період крона дерева добре проглядається. Крім того, можна без зусиль визначити засохлі та підмерзлі гілки. Ще один плюс – рани від обрізки навесні заростають швидше і зазвичай не становлять небезпеки для дерева.

Коригувальне обрізування можна проводити і влітку. В цей час видаляють гілки, що були пропущені навесні, зламані при зборі врожаю. Також виламують зайві зелені пагони, що ростуть у неправильному напрямку, наприклад, всередину крони.

Восени дерева не обрізують. Отримані восени рани довго не заростають і погано підсихають. Холодна і вогка осіння погода сприяє проникненню та розвитку інфекції.

При обрізуванні необхідно намагатися дотримуватися принципу підпорядкування. Полягає він у тому, що пагони не повинні перевищувати по силі росту ту гілку, від якої вони відростають. Тобто, найдовша і найсильніша гілка – центральний провідник (за його наявності). Далі йдуть скелетні гілки першого ярусу. Трохи коротші і тонші – гілки другого ярусу. На скелетних гілках довшими залишають гілки другого порядку, розташовані ближче до центрального провідника. Чим вище порядок гілок і що далі вони від основи – тим вони мають бути коротшими. Принцип підпорядкування дозволяє отримати міцну, зручну для догляду та збирання врожаю крону, що добре освітлюється сонцем та гарно провітрюється.

Обрізування плодоносних дерев черешні. Принцип підпорядкування
Принцип підпорядкування на розріджено-ярусній крони черешні

Обрізування плодоносних дерев черешні починається з уважного огляду дерева. Насамперед, вирізають засохлі та хворі гілки. Видаляють гілки, що ростуть усередину крони. Якщо гілки труться одна об одну, вирізають одну з них. Потім, керуючись принципом підпорядкування, вкорочують гілки, відповідно до їх порядку та розташування. Також вкорочують або видаляють пагони, що залізли у простір сусідніх гілок. Наприкінці знову оглядають дерево з різних боків та видаляють (укорочують) пропущені пагони, а також ті, що були необережно зламані при роботі біля дерева. Зрізи великого діаметру обробляють садовим варом, або спеціальними садовими фарбами та замазками.

Обрізані гілки подрібнюють у спеціальному пристрої. Отриманою тріскою посипають доріжки, мульчують пристовбурні кола або закладають у компост. За відсутності подрібнювача гілки можна порубати на шматки довжиною 30-50 см. Потім висушити їх і використовувати для розпалювання печей, камінів, барбекю.

При уповільненні або припиненні зростання пагонів проводять омолоджувальне обрізування черешні.