Омолоджувальне обрізування черешні

В саду, що використовується тривалий час, актуальним стає омолоджувальне обрізування черешні. Це спеціальний комплекс заходів, спрямований на поновлення сили росту дерев і дозволяє продовжити продуктивний період використання саду.

З плином часу черешня уповільнює ріст пагонів. Однорічний приріст стає все меншим. Також припиняється формування букетних гілочок та інших плодових утворень. При цьому, падає врожайність, спостерігається періодичність плодоношення. Рани та морозобоїни гірше заростають, дерево важче переносить хвороби.

Продовжити продуктивне використання дерева допомагає омолоджувальне обрізування черешні. Якщо штамб і основи скелетних гілок не мають глибоких ран, тріщин –його варто провести.

Існує два типи омолоджувального обрізування черешні:

  • Слабке, коли укорочування гілок проводять на 2-3-річну деревину. Таке обрізування ще називають відновлювальним .
  • Сильне. Гілки обрізають на 4-6-річну деревину.
Омолоджувальне обрізування черешні
Зліва – відновлювальне, праворуч – омолоджувальне обрізування

Відновлювальне обрізування проводять при уповільненні росту дерева та для посилення росту окремих відстаючих у розвитку гілок. При цьому пагони продовження скелетних гілок укорочують до 2-3-річної деревини. Зріз здійснюють над більш-менш сильним вертикальним відгалуженням. Інші бічні відгалуження на відстані 20-30 см від місця зрізу – видаляють. Те саме роблять на гілках другого порядку. Крім цього, освітлюють центральну частину крони. З цією метою сильно вкорочують центральний провідник, вирізають частину непродуктивних скелетних та напівскелетних гілок.

Сильне омолоджувальне обрізування черешні проводиться подібно до слабкого. Але гілки вкорочують сильніше – на 4-6-річну деревину. Видаляють деякі скелетні гілки, іноді цілі яруси, а також центральний провідник. Звісно, що насамперед вирізають слабкі, пошкоджені та оголені гілки. Частково видаляють плодові утворення, бічні відгалуження скелетних гілок.

Омолоджувальне обрізування скелетної гілки черешні
Омолоджувальне обрізування скелетної гілки черешні. Вгорі – до, внизу – після обрізування

Надалі стежать за відростанням пагонів. Якщо сильних пагонів достатньо – їх використовують для формування нової крони. А якщо приросту немає або він слабкий – покращують догляд за садом, проводять більш сильне та ретельніше обрізування.

Після проведення омолодження на деревах залишаються великі рани. У черешні вони погано заростають і є джерелом проникнення інфекції. Тому необхідно захистити великі зрізи за допомогою садового вару, спеціальної садової фарби. При потребі захист оновлюють. На ранах, що нормально заростають, вар можна замінити густою глиняною замазкою.