Біологічні особливості черешні

Розглянемо основні біологічні особливості черешні, переваги та споживчі властивості цієї поширеної плодової культури.

Черешня – деревна рослина родини Трояндові (Розові), роду Слива. За виробничо-біологічними характеристиками черешню відносять до групи Кісточкові.

Дика черешня у сприятливих умовах досягає столітнього віку та виростає до 25 м у висоту. Культурні щеплені сорти не відрізняються подібною довговічністю та висотою. Незважаючи на це, черешня відноситься до досить високорослих дерев і може зростати до 7 м і навіть вище.

Крона черешні пірамідальна з чітко вираженим центральним провідником, рідше – сферична або овальна, широкорозлога, розріджена. Черешня рідко формує загущену крону. Скелетні гілки першого порядку розміщені чіткими ярусами.

Листова пластинка велика, довжиною 12-15 см, шириною – 5-7 см, видовжено-яйцеподібна, загострена на кінці.

Коренева система залежить від підщепи. Але можна відзначити, що коріння не сильно мичкувате, проникає на досить велику глибину. Основна маса коренів розташована в горизонті до глибини 1,5 м. Черешня погано переносить перезволоження та залягання ґрунтових вод ближче 2 м від поверхні.

Черешня плодоносить переважно біля основи довгих пагонів, по всій довжині пагонів середньої довжини і на букетних гілочках. Плід – кістянка. Колір шкірки плода може бути кремовим, жовтим, з рум’янцем і без, червоним, темно-червоним, майже чорним. Колір м’якуша теж відрізняється від кремового до темно-червоного.

Біологічні особливості черешні. Плоди
Біологічні особливості черешні. Плоди

Плоди містять у середньому 12-15% цукрів (глюкоза та фруктоза), 0,25-1,0% кислот (яблучна та лимонна), вітаміни C, A, PP, B1, B2. Мікроелементи: калій, кальцій, магній, натрій, залізо. Нижчий, у порівнянні з вишнею, вміст кислот дозволяє використовувати свіжі плоди черешні у дієтичному та дитячому харчуванні.

Ще одна перевага черешні – її ранньостиглість. Ранні сорти дозрівають наприкінці травня. Проте найсмачнішими та найціннішими є середні та пізні сорти.

Урожайність черешні порівняно висока. З одного дерева одержують у середньому 20-60 кг плодів. Це повністю задовольняє потреби середньої сім’ї.