Гербіциди на моркві. Рекомендації з використання
Гербіциди на моркві значно спростять працю городника. Особливо це актуально для великих ділянок та за умов сильної засміченості шкідливою рослинністю.
Гербіциди – це хімічні препарати, що знищують рослинність. Зазвичай вони застосовуються шляхом розпилення розчину препарату безпосередньо на бур’яни чи поверхню ґрунту за допомогою обприскувача. Роботи проводять у безвітряну погоду, аби не зашкодити сусіднім рослинам. Щоб зберегти власне здоров’я, використовують засоби індивідуального захисту: рукавички, окуляри, респіратори.
Бувають гербіциди суцільної (неселективної) та вибіркової (селективної) дії. Перші знищують всю рослинність без розбору. Їх застосування по вегетуючій культурі не допускається. Друга група гербіцидів діє лише на певну групу рослин і не шкодить іншим. Наприклад, знищує злакові рослини у посівах дводольних культур. Або знищує чи пригнічує широкий спектр бур’янів, не впливаючи на конкретний вид культури. Зокрема, такі препарати є і для моркви. Слід зазначити, що гербіциди на моркві повинні застосовуватись у визначені строки та з дотриманням рекомендацій. Від цього залежить ефективність та безпека їх використання.
Використання гербіцидів суцільної дії на моркві
Восени, з метою знищення одно- та багаторічних бур’янів, застосовують гербіциди суцільної дії. Як правило, це похідні гліфосату: Раундап, Ураган, Гліфос Дакар, Напалм Форте. Препарати цієї групи застосовуються по бур’янах, що вегетують. Тобто, по листу. Найкраща ефективність досягається при обробці ділянки після ранньої оранки, по бур’янах, що активно відростають. Якщо ділянку переорюють пізно восени, або весною – обробку гербіцидами проти багаторічних бур’янів проводять за 3-4 тижні до оранки або до настання приморозків.
На ранньовесняних посівах, обробку неселективними гербіцидами проводять вже після висіву моркви, але до появи її сходів. Гліфосат діє лише через листя. У ґрунті він швидко розкладається і не зашкодить моркві. Таку обробку проводять через 7-10 днів після посіву, малими дозами препарату.
На пізніх посівах, гербіциди на моркві вносять ще до її висіву. Роблять це однократно, при появі масових сходів шкідливої рослинності.
Гербіциди на моркві під час вегетації
Існують спеціалізовані гербіциди вибіркової дії, які можна застосовувати навіть після появи сходів культури. Їх ще називають страхові гербіциди. Препарати Гезагард, Пермаклін Ліквід, Перун, Антисапа Ліквід знищують однорічні і пригнічують багаторічні бур’яни, але не шкодять сходам моркви. Ці гербіциди допомагають тривалий час (до 30-40 днів) зберігати посіви моркви чистими від бур’янів. До того ж їхня дія поширюється не тільки на сходи бур’янів, але й на проростки, що ще не з’явилися. Перелічені гербіциди утворюють на поверхні ґрунту специфічну мембрану, бар’єр, торкаючись якого проростки бур’янів гинуть.
Страхові гербіциди на моркві можна застосовувати в такі строки:
- до посіву моркви
- до появи її сходів
- у фазу двох справжніх листків моркви (Гезагард, Перун)
- при товщині коренеплоду моркви близькою до товщини олівця (Зенкор).
За сезон допускається одна обробка одним препаратом. Необхідними умовами успішного застосування гербіцидів цієї групи є: дотримання термінів і норм внесення. Ділянка повинна бути старанно підготовлена: вирівняна поверхня, без великих грудок землі. Препарати будуть значно ефективніші, на вологому, але не перезволоженому ґрунті. Не бажано проводити обробку по ослаблених сходах моркви, а також у спекотні дні.
Щоб захисний бар’єр тривалий час зберігався, важливо стежити за погодою. При можливих сильних зливах найближчими днями краще відмовитися від обприскування. Після обробки мінімум два тижні не слід проводити міжрядні розпушування та поливи.
Протягом вегетації моркву можна обробляти протизлаковими гербіцидами. В присадибному господарстві дозволено використовувати Антипирій, Тарга Супер, Харума, Фюзілад Форте. Ці препарати не шкодять культурі, але й знищують більшість однодольних бур’янів: пирій, куряче просо, вівсюг, мишій, тощо.
На посівах моркви, призначених для отримання ранньої пучкової продукції, від застосування гербіцидів під час вегетації культури слід утриматися.
Зрозуміло, на своїй ділянці варто прагнути вирощування чистої продукції, без використання хімії. Однак ручні прополювання моркви дуже виснажливі та трудомісткі. Особливо це стосується прополювань на початку вегетації моркви, коли в городника і так гаряча пора. Використання гербіцидів для боротьби з бур’янами у посівах моркви дозволяє заощадити час та сили. Максимальна ефективність обробки та безпека продукції досягається при відповідальному підході та неухильному дотриманні інструкцій виробника препарату.