Боротьба з бур’янами на моркві

Систематична боротьба з бур’янами на моркві є важливим і трудомістким заходом, що прямо впливає на успішність вирощування цієї культури. Починати її слід ще до посіву. Про це йшлося у дописі Підготовка ділянки під моркву. Але навіть при ретельній підготовці грядки, боротися з бур’янами все ж доведеться. І розпочинати цю боротьбу необхідно якомога раніше, ще до появи сходів моркви.

Боротьба з бур'янами на моркві. Розпушування міжрядь
Боротьба з бур’янами на моркві. Розпушування міжрядь

Для знищення проростків бур’янів та ґрунтової кірки проводять розпушування міжрядь. Позначити міжряддя моркви до появи сходів культури, можна, використовуючи при сівбі світлий пісок або чорний торф. Матеріал, яким засипають рядки повинен контрастувати по кольору з землею на ділянці. Так рядки буде краще помітно. Також при висіві до насіння моркви можна додавати невелику кількість насіння редиски або салату. Насіння цих культур швидко дасть сходи і позначить рядки. Про сівбу моркви читайте у відповідній статті.

А як бути, якщо міжряддя не видно? У такому випадку виконують суцільне досходове боронування моркви — приблизно через тиждень після посіву, у суху погоду одноразово і швидко проводять граблями у напрямку, перпендикулярному до рядків. Розпушування виконують на невелику глибину. Цей метод дуже ефективний проти ранніх бур’янів і майже не шкодить культурі. Насіння моркви сходить довго і через тиждень після посіву тільки набрякне. А ось бур’яни у верхньому шарі ґрунту вже почнуть активно проростати. У цю фазу, так звану “фазу ниточки”, проростки бур’янів дуже вразливі та чудово знищуються боронуванням. Додатково руйнується ґрунтова кірка. Це позитивно вплине на схожість насіння моркви. Але якщо сівба моркви проводилася намоченим, а тим більше, пророщеним насінням — досходове боронування не проводять, бо страждатиме культура. Недостатньо ефективним цей захід буде під час дощу, або безпосередньо перед ним. Набагато краще проводити суцільне досходове боронування в сонячну погоду, бажано зранку.

Боротьба з бур'янами на моркві - досходове боронування
Боротьба з бур’янами на моркві – досходове боронування

Боротьба з бур’янами у посівах моркви проводиться протягом усієї вегетації культури. За цей час здійснюють 3-4 прополки, поєднуючи їх з розпушування міжрядь за допомогою сапи, ручного культиватора або плоскоріза. Особливо ефективне розпушування міжрядь через 2-3 дні після рясного дощу або поливу – у такому разі, бур’яни знищуються ще на ранній стадії, у фазі “ниточки”.

Бур’яни у фазі ниточки, знищені при боронуванні
Бур’яни у фазі ниточки, знищені при боронуванні

Регулярна боротьба з бур’янами на моркві також сприяє збереженню вологи в нижньому, кореневмісному горизонті ґрунту. Розпушений верхній шар землі стає своєрідною мульчою і запобігає втраті вологи.

Значно полегшити працю землероба можна, використовуючи проти бур’янів на моркві хімічні сполуки – гербіциди. Особливо це актуально для великих ділянок та при нестачі часу. Детальніше про правильне і безпечне використання гербіцидів на моркві читайте у наступній статті.