Посів моркви. Строки і способи

Залежно від мети вирощування, посів моркви здійснюють у кілька строків. Для отримання ранньої продукції та літнього збору врожаю практикують пізньоосінні, зимові та ранньовесняні посіви. Моркву, призначену для зберігання, сіють наприкінці травня – на початку червня. Отримані коренеплоди будуть краще і довше зберігатися.

Посів моркви. Оптимальні строки

Восени моркву сіють якомога пізніше, бажано безпосередньо перед настанням морозів. Це дозволяє уникнути передчасного проростання насіння.

Для зимових посівів ще восени, до промерзання ґрунту, нарізають борозенки для посіву. Насіння висівають під час відлиг або в безсніжний період і присипають заздалегідь заготовленим не промерзлим ґрунтом, торфом або піском.

Дуже часто навесні верхній шар ґрунту пересихає та утворює кірку, згубна для ніжних сходів. Тому зимові посіви моркви необхідно розпушувати. Пісок або торф допоможе зробити видимими рядки моркви до появи її сходів. Крім того, торф чи пісок не утворюють ґрунтової кірки.

Ранньовесняний посів моркви проводять після першого розпушування ґрунту, як тільки земля підсохне. Посіви до появи сходів можна вкривати плівкою або агроволокном. Це дозволяє зберегти вологу та отримати ранні та дружні сходи.

Пізньовесняний і літній посіви часто збігаються зі спекотним посушливим періодом. Тому їх намагаються проводити після дощу або поливу. Крім цього, часом виникає необхідність у досходовому зрошенні. Після поливів (а також після дощу) верхній шар ґрунту в посівах акуратно розпушують, запобігаючи утворенню кірки.

Для маркування рядків моркви при весняних посівах пісок і торф небажано застосовувати – вони швидко пересихають при нестачі вологи. Це призводить до поганої схожості насіння. Щоб намітити рядки моркви, до її насіння домішують невелику кількість насіння культур, що дають швидкі сходи. Частіше за все у цій якості використовують насіння редиски, редьки, салату.

Посів моркви. Найкращі способи

Орієнтовна норма висіву насіння моркви – 4,5-6 г на 10 м2. Її слід враховувати при розрахунку потреби у насінні.

Рядки моркви розташовують на відстані 30-40 см один від одного. Ранні сорти, призначені на пучкову продукцію, можна розташовувати густіше, залишаючи міжряддя в 20-25 см.

Дрібне насіння моркви сіють на невелику глибину – до 2 см. Борозенки нарізають безпосередньо перед посівом. Роблять це різними інструментами, наприклад кутом сапи, рубом дошки. При необхідності, у борозенки вносять мінеральні добрива і проводять полив. Беруть невелику кількість добрив – щоб не обпалити проростки. Це позитивно позначиться на схожості насіння та збільшить силу зростання сходів у початковий період вегетації.

Посів моркви здійснюють в борозенки невеликої глибини
Посів моркви здійснюють в борозенки невеликої глибини

Для того, щоб спростити працю при сівбі, можна використовувати ручні сівалки . Особливо це стосується порівняно великих площ.

На невеликих ділянках можна сіяти моркву, укладаючи в борозенках паперові стрічки з приклеєним до них насінням. Такі стрічки можна придбати в магазинах або виготовити самому. Для цього насіння за допомогою крохмального клейстеру приклеюють до звичайного туалетного паперу. Після висихання клею, смужки обережно згортають у рулончики та зберігають у коробках.

Дуже цікавим способом є посів моркви в гелевому носії . Як гель можна використовувати той же крохмаль. Після охолодження свіжий крохмальний клейстер заливають у пластикову пляшечку з “носиком” (від майонезу, кетчупу). Потім додають насіння моркви та ретельно розмішують. Отриманою сумішшю поливають борозенки. Роблять це суцільно або окремими краплями. Необхідна кількість клейстеру, його в’язкість і пропорція, в якій необхідно додавати насіння – суто індивідуальні. Орієнтовно, на 300 мл гелю беруть 3-5 г насіння. Цієї кількості має вистачити на ділянку площею 5-8 м2 . Таким способом можна висівати заздалегідь замочене і навіть пророщене насіння без попереднього підсушування. А до клейстеру можна додати розчин добрив та пестицидів.

Посів моркви. Ущільнення поверхні ґрунту після посіву
Посів моркви. Ущільнення поверхні ґрунту після посіву

Після висіву, насіння присипають землею. Поверхню грядки необхідно трохи ущільнити. Для цього використовують або спеціальні котки, або підручні матеріали. Наприклад, це може бути дерев’яна дошка, брус. Ущільнений ґрунт сприяє кращій схожості насіння.