Догляд за морквою під час вегетації

Догляд за морквою полягає не лише у боротьбі з бур’янами. За тривалий вегетаційний період проводять розпушування міжрядь, підгортання рослин у рядах, підживлення посівів добривами. У посушливі періоди зовсім не зайвими будуть поливи. Але починати догляд за морквою слід з формування густоти насаджень – проріджування моркви.

Проріджування загущених посівів моркви

Важливий агротехнічний прийом – формування густини посівів. Відстань між рослинами в ряду повинна становити 5-7 см. Проріджуванням не варто нехтувати або відкладати його на більш пізній термін. Своєчасне виконання цього агроприйому допоможе знизити зараженість посівів шкідниками та хворобами, запобігти конкуренції між рослинами. А отже, підвищити врожай та його якість. Занадто пізнє проріджування призводить до пошкодження кореневої системи рослин, що залишилися, пересихання ґрунту, появі потворних вигнутих і розгалужених коренеплодів. Формування густоти посівів починають з фази 3-4 справжніх листків. І бажано, одразу на рекомендовану відстань.

Проріджування моркви
Проріджування моркви краще проводити у фазі 3-4 справжніх листків

Іноді прорідження відкладають більш пізній час. Логіка така: навіщо просто викидати прорвані рослини, якщо можна дочекатися утворення коренеплоду та використати їх на пучкову продукцію? Певний сенс у цьому є. Однак при вибірці моркви на пучок пошкоджуються сусідні рослини. На місці вирваних коренеплодів в землі залишаються глибокі отвори. Це призводить до втрат вологи. Після вибірки коренеплодів на пучок, слід провести полив грядки та підгортання рядів.

Але для моркви на пучкову продукцію краще виділити окрему грядку. Це пов’язано з відмінностями в технологіях вирощування ранньої моркви та моркви, що призначена для зберігання: термінами висіву, використанням гербіцидів.

Догляд за морквою. Поливи

При зрошенні моркви головне – стежити, щоб не було різких коливань вологості ґрунту. Особливо це важливо у період активного формування врожаю. Чергування посушливих періодів із сильними опадами призводить до розтріскування коренеплодів. Найбільш висока потреба моркви у ґрунтовій волозі спостерігається в період проростання насіння, а також інтенсивного зростання коренеплодів. Поступово вона знижується у міру наближення термінів збирання. Молоді рослини  поливають раз на тиждень невеликими нормами 20-30 л води на 1 м2 . Поступово норму поливу збільшують до 30-40 л, при одночасному зниженні інтенсивності – один полив на два тижні.

Поливи можна поєднувати з підживленням рослин. У такому разі полив проводять після внесення добрив у сухій або розчиненій формі. Через кілька днів після поливу ґрунт у міжряддях обов’язково рихлять.

За два-три тижні до запланованого збирання моркви поливи повністю припиняють.

Догляд за міжряддями моркви

Розпушування землі в міжряддях моркви дозволяє покращити структуру, повітряний та водний режим ґрунту. Під час розпушування знищується бур’яни. Усе це позитивно впливає стан посівів і дозволяє отримати гідний урожай моркви.

За час вегетації проводять 2-4 розпушування міжрядь. Часто їх поєднують із прополкою посівів. Але розпушуванням не варто нехтувати навіть на чистих від бур’янів грядках моркви.

Догляд за морквою. Обробка міжрядь
Догляд за морквою. Обробка міжрядь

Найкращий строк для обробки міжрядь – 1-2 дні після дощу чи поливу, коли прогнозується сонячна погода без опадів. Це дозволяє не тільки розпушити ущільнений після опадів ґрунт, а й сприяє:

  • знищення проростків бур’янів;
  • створення у верхньому шарі ґрунту несприятливих умов для подальшого проростання насіння бур’янів;
  • оберігає нижчі горизонти ґрунту від випаровування вологи.

 Розпушування можна поєднувати із внесенням добрив

Підгортання моркви

Особливістю деяких сортів моркви є те, що верхівка коренеплоду часто виглядає з-під землі. Це призводить до її позеленіння. На відміну від картоплі це не має негативних наслідків, але дещо знижує привабливість та смакові якості продукції. Щоб уникнути подібного ефекту, рекомендують проводити легке підгортання рядків моркви вологим ґрунтом із міжрядь.

Підгортання моркви
Щоб запобігти позеленінню верхівки коренеплоду, моркву підгортають

Крім того, підгортання моркви у комплексі з регулярними розпушуваннями знижує популяцію попелиці, пошкодження коренеплодів личинками морквяної мухи без використання хімічних засобів боротьби.

Підживлення моркви під час вегетації

Збалансована система удобрення моркви передбачає проведення кількох вегетаційних підживлень. Зазвичай після основного та весняного добрива залишається приблизно 25-50% від річної дози мінеральних добрив. В абсолютних величинах це приблизно по 20-30 г NPK на 10 м2 посівів. Їх можна використовувати для проведення кількох підживлень моркви.

У період вегетації добрива розсипають у міжряддях. Потім міжряддя розпушують і заробляють добрива в землю. Також можна рівномірно розкидати добрива по грядці. Робити це краще перед поливом чи дощем. Ефективні також позакореневі підживлення. Їх проводять, обприскуючи рослини розчином макро- та мікроелементів.

Для підживлення використовують легкорозчинні добрива. Азот застосовують переважно на початку вегетації. Ближче до осені підживлення азотом припиняють. Вносять фосфор, калій та мікроелементи. Це сприяє накопиченню в коренеплодах цукрів, що покращують їх збереження взимку.

Догляд за морквою
Ретельний догляд за морквою дозволяє отримати щедрий урожай

На закінчення

Догляд за морквою в процесі вегетації включає широкий ряд різноманітних заходів. Але якщо все добре продумати – догляд за морквою не забере багато часу і сил. Багато заходів можна об’єднати. Якщо не залишати посіви без уваги і не давати виростати великим бур’янам, то прополку можна поєднати з розпушуванням. Одночасно провести підгортання рядків. До цього можна ще й підживити рослини. Чотири заходи проводяться одночасно, практично за один прохід із сапою чи плоскорізом.