Дідімелла або пурпурова плямистість малини 

Дідімелла або пурпурова плямистість (рідше зустрічається назва опік пагонів) – небезпечне грибкове захворювання малини і ожини.  Останнім часом ця хвороба приносить все більше шкоди. В деякі роки відмічають значні спалахи захворювання. 

Дідімелла. Симптоми хвороби  

Дідімелла уражає стебла, бруньки, бічні відгалуження та листки. Первинне зараження відбувається наприкінці весни. А зовні хвороба проявляється у другій половині червня, на молодих однорічних пагонах у вигляді невеликих коричнево-пурпурових або фіолетових плям, розташованих переважно нижче місця прикріплення листка. Згодом плями збільшуються, зливаються і охоплюють стебло кільцем. У міру розростання (до 2 см і більше) плями стають темно-коричневими зі світлішою серединою. На них з’являються коричневі або чорні досить великі горбки пікнідального спороношення. За допомогою пікноспор відбувається поширення інфекції по плантації малини на протязі вегетаційного періоду. 

Окрім пагонів, захворювання проявляється також на листках у вигляді великих некротичних плям, на бокових гілочках та квітконосах. При кільцевому пошкодженні, гілочки та цілі пагони часто всихають вище місця ураження. З бруньок, розташованих нижче уражених ділянок стебла, іноді розвивається кілька нових пагонів у вигляді мітли. 

Зимує хвороба у вигляді грибниці на уражених пагонах малини. Наступного року, навесні, плями на пагонах стають білуватими. У великій кількості на них утворюються дрібні чорні цятки. Це – сумчасте плодоношення – весняна стадія розмноження грибка. Саме сумкоспорами відбувається первинне поширення хвороби. Під час спороношення поверхня кори уражених пагонів розтріскується, лущиться.

Дідімелла  відрізняється від білої плямистості пурпуровим забарвленням плям  навесні та протягом літа. Розвиток хвороби пов’язаний з ураженням малини стебловою галицею, що викликає ранки на стеблах. Через ці пошкодження інфекція проникає в тканини. 

Сорти, схильні до ураження пурпуровою плямистістю: Новокитаївська, Усанка, Глен Айла, Глен Клова, Рубін болгарський.

Більшою стійкістю відрізняються: Новость Кузьміна, Супутниця, Бальзам, Бригантина, Костінбродська, Вереснева, Джулія, Глен Моу.

Заходи боротьби з пурпуровою плямистістю. 

Для попередження спалаху хвороби слід створювати умови для гарного провітрювання та освітлення рослин. Важливо своєчасно знищувати рослинні рештки, не допускати надмірного загущення ділянки. У разі необхідності, застосовують пестициди.

Профілактичні заходи

Оптимальні умови для розвитку дідімелли малини типові для більшості грибкових захворювань: підвищена вологість, загущені посадки, погана циркуляція повітря. Ефективно запобігти поширенню хвороби допоможуть наступні агротехнічні прийоми:

  1. Вирощування  стійких сортів малини і ожини
  2. Використання шпалери
  3. Формування оптимальної густоти плантації: широкі міжряддя, своєчасне прорідження, видалення кореневої порослі, слабких і хворих пагонів.
  4. Мульчування ґрунту в рядах
  5. Використання рекомендованих норм добрив. Зменшення підживлення азотом у разі виявлення проявів хвороби.
  6. Поливи краще проводити під корінь, а не дощуванням. 
  7. Повне скошування пагонів ремонтантної малини після збирання врожаю.

Застосування хімічних препаратів проти дідімелли малини

Навесні до розпускання бруньок спеціалісти рекомендують провести обприскування рослин  3% Бордоською рідиною.  Проте цей препарат доволі важко  приготувати. Тому останнім часом від бордоської рідини майже відмовились. Замінити її можна 0,8-1% розчином Мідного купоросу. Або провести обприскування 7% розчином Карбаміду (сечовини)

На початку вегетації при відростанні молодих пагонів у висоту на 15-30 см, перед цвітінням, а також після збирання врожаю – обприскування 1% Бордоською рідиною або іншими препаратами на основі міді – Мідним купоросом (0,3 – 0,2% розчин), Хлорокисом міді, препаратами Купроксат, Чемпіон, Альфа-мідь, Медян Екстра

Фунгіциди, що вказані вище – контактні препарати профілактичної дії. У разі появи симптомів хвороби краще вдатись до застосування засобів з лікувальною дією: Топаз, Хорус, Топсин-М, Фундазол, Фундазим.

Через сприяння поширенню хвороби з боку деяких шкідників, зокрема малинової стеблової галиці,  не варто забувати про боротьбу з ними.

Біологічні фунгіциди проти дідімелли малини 

Проти дідімелли можна застосовувати біологічні фунгіциди широкого спектру дії: Фітодоктор, Триходермін, Фітоцид Р, Гаубсин Форте та інші. Обприскувати ними малину краще під час формування ягід та їх дозрівання, коли використання хімічних препаратів небажане. Але слід пам’ятати, що при сильному ураженні, препарати біологічного походження іноді не дають бажаного результату. Тому до цвітіння та після збирання врожаю краще віддати перевагу хімічним фунгіцидам. Такий захист, ще й у поєднанні з агротехнічними заходами, гарантовано вбереже малину і ожину не тільки від пурпурової плямистості, але й від багатьох інших хвороб.