Обробіток ґрунту та його цілі

Одним з найважливіших агротехнічних прийомів є обробіток ґрунту – механічний вплив на верхній родючий шар землі.

У сучасному сільському господарстві обробіток ґрунту являє собою цілу систему заходів, що здійснюються в певні терміни, з досить жорсткою послідовністю операцій і вимогами до якості.  Для різних ґрунтово-кліматичних зон, під різні культури застосовують свою, особливу систему обробітку ґрунту.

Обробіток ґрунту
 Обробіток ґрунту
 Мета обробітку ґрунту:
  • заробка дернини, рослинних залишків, насіння і вегетативних органів розмноження бур’янів, спор шкідливих мікроорганізмів у ґрунт на значну глибину;
  • надання орному кореневмісному шару ґрунту оптимальної структури;
  • заробка і перемішування з землею добрив для забезпечення їх максимальної  ефективності;
  • створення сприятливого водного, повітряного, поживного і теплового режиму для коренів рослин;
  • активізація мікробіологічних процесів в ґрунті;
  • створення оптимальних умов для посіву сільськогосподарських культур, забезпечення максимальної схожості насіння;
  • боротьба з шкідниками та бур’янами, в тому числі і період вегетації культурних рослин;
  • попередження і захист ґрунту від вітрової та водної ерозії.

Як бачимо, метою обробітку є не тільки розпушування ґрунту і його підготовка до посіву сільськогосподарських культур. Сукупність методів обробітку ґрунту дозволяє значно знизити засміченість ділянки бур’янами. Відповідно зменшується застосування гербіцидів.  На добре окультурених полях спостерігається зниження популяцій ґрунтових шкідників та їх личинок. Застосуванням різних методів обробітку можна регулювати повітряний, водний і мінеральний баланс ґрунту. Наприклад, весняна оранка зменшує вміст вологи в ґрунті, прискорює його дозрівання. Це має важливе значення для підготовки до сівби важких, холодних, запливаючих ґрунтів.  І навпаки, боронування верхнього шару ґрунту руйнує ґрунтові капіляри, по яких вода піднімається вгору, до поверхні. Таким чином в кореневмісному горизонті зберігається волога.

На великих площах сільськогосподарських підприємств застосовують механізований обробіток ґрунту з використанням різноманітного навісного обладнання – плугів, фрез, лущильників, культиваторів, борін.  У присадибному господарстві вибір інструменту і спектру робіт, що виконуються, обмежений декількома операціями.  Це перекопування, боронування і розпушування міжрядь з підрізуванням бур’янів.  Для підвищення ефективності ці операції повинні проводитися системно, сплановано, по черзі і вписуватися в загальну агротехніку вирощування культур.

В овочівництві виділяють чотири основні комплекси заходів з обробітку ґрунту:

Про їх мету, окремі операції і поєднання з іншими агротехнічними прийомами поговоримо згодом у відповідних статтях.