Особливості вирощування розсади огірка
Для отримання надранньої продукції вдаються до вирощування розсади огірка. 30-денна розсада дозволяє почати збирання врожаю огірка на 2-3 тижні раніше, ніж при безпосередньому посіві насіння в ґрунт. Слід зазначити кілька важливих моментів для успішного вирощування огіркової розсади.
Ємності та ґрунтосуміш для вирощування розсади огірка
Огірок погано приживається при пересадці. Тому насіння висівають безпосередньо в горщики по 1-2 шт. Пікірування не застосовують. Зайві рослини вибраковують у фазу розгортання сім’ядолей. Таким чином в одній ємності залишається одна, найбільш здорова рослинка.
Ємності (горщики) для розсади повинні мати великий об’єм (8х8х8 або 10х10х10 см). Це можуть бути спеціальні одноразові горщики для квітів, пластикові стаканчики, ємності з-під кисломолочних продуктів, торфоперегнійні горщики. Для зручності перенесення та транспортування, ємності можна щільно поставити в ящики чи коробки.
Ґрунтосуміш для розсади повинна бути легкою і родючою. Городня земля, навіть у суміші з піском, підходить погано. Оптимально – придбати готові суміші на основі торфу із нейтральною кислотністю. Для боротьби з кореневими гнилями та чорною ніжкою ґрунт у горщиках перед посівом насіння можна полити розчином фунгіциду Магнікур Енерджі (стара назва – Превікур Енерджі).
Догляд за розсадою огірка
Розсада огірка, що переросла або витягнулася, приживається довго і не дає раннього та високого врожаю. Оптимальний вік розсади – 25-30 днів (від появи сходів до висадки). Тому висівають насіння за 30-35 днів до запланованої висадки на постійне місце. Для споруд захищеного ґрунту насіння на розсаду висівають у середині березня. А для відкритого ґрунту – на початку квітня.
Температурний режим також важливий. Після посіву до появи сходів температуру підтримують лише на рівні 25-28°С. Після появи сходів температуру на тиждень знижують до 18°С вдень і 15°С вночі. Цим прийомом запобігають витягуванню сходів. Надалі температуру підтримують на рівні 20-25°С сонячним днем або 18-20°С у похмуру погоду. Вночі залишають в межах 15-18°С.
Якщо є можливість, розсаду досвічують лампами денного світла або спеціальними фітолампами. Додаткове освітлення необхідне у похмурі дні, а також для доведення тривалості світлового дня до оптимальних 12-14 годин.
Розсаду регулярно поливають теплою (20-22°С) відстояною водою. Протягом періоду вирощування проводять 1-2 підживлення розчином комплексних мінеральних добрив з мікроелементами (наприклад, «Корневін» або «Розсада»).
В останній тиждень вирощування розсаду виносять на вулицю або балкон з південного боку будинку і загартовують. Таким чином, розсаду поступово привчають до низьких температур, їх коливань, а також до прямих сонячних променів. При цьому стежать за тим, щоб температура не падала нижче 10°С на тривалий час.
Висадка розсади огірка
Висаджувати розсаду на постійне місце бажано в похмуру погоду або ввечері. Рослини акуратно виймають із горщика, перевернувши його догори дном. Щоб земля не обсипалася – знизу підставляють долоню. Стебло рослини при цьому проходить між вказівним та середнім пальцем. Тягнути за стебло не варто. Корені огірка легко можуть обірватися при такому поводженні. Рослину разом з грудкою землі акуратно поміщають у підготовлені ямки на грядці. Ямку засипають ґрунтом, обов’язково поливають і мульчують. Розсаду не заглиблюють, а висаджують на тому самому рівні, на якому вона росла в горщику.