Найкраще місце для вирощування редиски

Місце для вирощування редиски слід обирати з урахуванням попередника, освітленості сонцем, та ефективного використання площі ділянки.

Попередники і місце для вирощування редиски

Попередниками для редиски можуть бути будь-які культури, крім всіх видів капусти, редьки, листової гірчиці, що відносяться до однієї з редискою родини Капустяних. Вони мають спільних шкідників і збудників хвороб. Найкращими попередниками вважаються культури, під які вносилися збільшені дози органічних добрив (огірок, кабачок, томат, картопля) і сидерати (крім гірчиці).

При виборі ділянки під редиску враховують біологічні особливості цієї культури. Місце, відведене для вирощування редиски має бути добре освітлене сонцем протягом усього дня. Затінення призводить до недобору врожаю, затримці розвитку редису, занадто раннього стрілкування. В умовах часткового затінення допускається вирощування тіньовитривалих сортів і гібридів, призначених для захищеного ґрунту.

Місце для вирощування редиски
Місце, відведене для вирощування редиски має бути добре освітлене

Ефективне використання землі

Як правило, окрему грядку під редис не виділяють. Ранньою весною редиску висівають в якості попередника для теплолюбних культур (огірка, томату, перцю, кукурудзи). Більш пізні весняні посіви проводять безпосередньо в широких міжряддях культур, що повільно зростають. Восени редис сіють після збирання ранніх овочів.

Наприклад, грядку, призначену для вирощування томатів, перцю або огірків, спершу засівають редискою. Після збирання редису (через 30-45 днів після сходів) висаджують розсаду основної культури, в міжряддях якої знову висівають редис. Після збирання огірка або ранніх томатів, в середині серпня можна ще раз посіяти редиску. Таким чином можна отримати 2, 3, або навіть 4 врожаї овочів з однієї грядки за один сезон. При цьому ефективно використовується ділянка, добрива, поливна вода, час та сили городника.

Редиска добре вдається в міжряддях лука, моркви, петрушки, при широкорядному способі вирощування цих культур. В кінці літа – на початку осені, редис висівають після збирання ранніх і середньостиглих овочів – гороху, часнику, цибулі, ранніх томатів, картоплі.