Цінність та використання картоплі

Картопля – багаторічна (у культурі – однорічна) рослина родини Пасльонові. Родом картопля з Південної Америки, де місцеві племена почали окультурювати її ще понад 10 тисяч років тому. До Європи цю рослину завезли у XVI столітті. Проте перші спроби її вирощування із продовольчою метою документовані лише XVIII століттям. Причому на шляху до завоювання європейських земель картопля зустріла запеклий опір народу. Але в результаті здоровий глузд узяв гору і картопля посіла почесне перше місце як на полі, так на столі.

Під картоплю виділяють значні площі
Під картоплю виділяють значні площі

Цінність картоплі

Цінність картоплі обумовлена наступними її особливостями.

По-перше, картопля дуже багата на поживні речовини – вуглеводи, білки, мікроелементи (калій, фосфор, кальцій, магній, залізо), вітаміни (бета-каротин, вітамін С, вітаміни групи В). Білки, що містяться в бульбах, мають максимальний для рослин набір амінокислот, включаючи незамінні. За цінністю білків картопля перевершує зернові культури та наближається до білків м’яса та яєць. Відомо, що можна досить тривалий час без шкоди для організму харчуватися виключно картоплею.

По-друге, картоплю можна готувати всіма можливими способами – варити, смажити, запікати. Вона не набридає, не приїдається. Вважається, що з картоплі можна приготувати понад 500 страв.

Цінність картоплі
Картоплю можна готувати всіма можливими способами – варити, смажити, запікати

По-третє, висока врожайність картоплі дозволяє повністю задовольнити потребу городника у цьому овочі навіть з невеликої площі. Крім цього, картопля є досить скоростиглою культурою – перші бульби можна збирати вже через 50-60 днів після появи сходів. А раннє звільнення площ, зайнятих під картоплею, можна використовувати для повторного посіву скоростиглих культур: зелених, редиски, висіву сидератів.

По-четверте, картопля чудово зберігається. За дотримання оптимальних температур і вологості, бульби зберігаються до нового врожаю без значних втрат якості.

Картопля використовується і в медицині. Сік із сирої картоплі допомагає при гастриті, виразках шлунку та дванадцятипалої кишки. Натертою кашкою з бульб лікують опіки. Високим вмістом вітаміну С обумовлена ​​висока цінність картоплі для боротьби з авітамінозом. За старих часів сирі бульби ефективно використовували для лікування цинги. Калій, що у великій кількості міститься в бульбах картоплі, має велике значення для активного обміну речовин в організмі.