Сіра гниль або ботритіс

Сіра гниль – поширена і небезпечна інфекційна хвороба багатьох плодових, ягідних, овочевих, декоративних та інших культур. Захворювання може уражувати всі органи рослини, але найбільш часто зустрічається на плодах, зав’язі, квітках та бутонах. Культури, що схильні до пошкодження сірою гниллю: суниця, полуниця, малина, виноград, деякі плодові та овочеві культури. У вологі роки хвороба може знищувати до 40% урожаю малини і до 60% – суниці. Інші назви хвороби – сіра цвіль, ботритіс, ботридіоз.

Симптоми сірої гнилі

Ззовні захворювання має характерні прояви. На уражених органах з’являється густий сірий або сіро-бурий наліт міцелію гриба. Ушкоджені тканини розм’якшуються, буріють, гниють або всихають. Плоди набувають неприємного присмаку цвілі. Збільшення цукристості плодів при їх дозріванні пришвидшує розвиток хвороби. Саме тому найчастіше сіру гниль можна виявити на стиглих та достигаючих солодких плодах суниці, малини та інших плодових і ягідних культур та винограду.

Сіра гниль може уражувати і інші органи рослин: листки, молоді пагони, стебла і підземні органи рослин. Шкодить вона не тільки у полі, а й при зберіганні плодів, ягід, бульб чи коренеплодів. Симптоми при цьому схожі – утворення бурих м’яких плям з наступною появою сірого, або сіро-бурого нальоту.

Сіра гниль. Розвиток хвороби

Збудник хвороби – гриб Botrytis cinerea. Зимує у вигляді склероцій на рослинних рештках: плодах, ягодах, гілках. Склероції являють собою 2-4 мм кулясті або видовжені чорні або темно-бурі утворення з щільно переплетеного міцелію. Ззовні вони нагадують насіння. Рано навесні,  при підвищенні температур до 12°С і відносній вологості повітря біля 95% починається спороношення гриба. Спори розносяться вітром. Для їх проростання необхідна крапельна волога.

Зараження плодів відбувається ще під час цвітіння. Але за несприятливих умов гриб може довго жити приховано. Під час дозрівання, а у вологих і прохолодних умовах – і раніше, ботритіс починає швидко розвиватися. Уражені тканини буріють та розм’якшуються. У вологу погоду на них з’являється характерний сірий наліт міцелію гриба. Сіра гниль може швидко перекидатися на сусідні плоди і рослини.  

За сезон грибок може давати 10-12 поколінь конідій.

Розвитку хвороби сприяють висока вологість, часті або затяжні опади, низькі температури, загущені посадки, погана циркуляція повітря, незбалансоване живлення з надлишком азотних добрив.

Заходи боротьби з сірою гниллю

Сіра гниль – доволі агресивне інфекційне захворювання, яке швидко охоплює нові рослини, часто інших видів, і призводить до значних втрат урожаю та падіння його якості. Боротьба з сірою гниллю має передбачати поєднання агротехнічних заходів та використання фунгіцидів.

Агротехнічні заходи

  1. Дотримання сівозміни. Не варто допускати розміщення суниці після культур, схильних до захворювання на сіру гниль: пасльонових, капусти, тощо.
  2. Забезпечення вільної циркуляції повітря, формування оптимальної густини стояння рослин.
  3. Мульчування поверхні ґрунту, підв’язування рослин до шпалери, встановлення підпор, вжиття інших заходів, щоб плоди не торкалися землі.
  4. При систематичних, з року в рік, епідеміях сірої гнилі – зменшення доз азотних добрив і збільшення фосфорно-калійних.
  5. Регулярні прополювання.
  6. Видалення з ділянки рослинних решток.

Використання фунгіцидів проти сірої гнилі

У зв’язку з тим, що хвороба часто пошкоджує плоди під час знімальної стиглості, коли застосування хімічних засобів вкрай обмежене, то використання фунгіцидів проти сірої гнилі має свою специфіку.

З ранньої весни можна використовувати хімічні препарати: Топсин М, Топаз, Хорус, Захисник, Фундазол (тільки маточники та декоративні культури), Скала, Серенада АСО, Луна Сенсейшн, Цілитель, Ридоміл Голд, Чарівник та іншими. Обприскування проводять регулярно, 2-3 рази на місяць. При цьому чергують препарати з різною діючою речовиною. Під час цвітіння обробки хімічними препаратами не проводять, щоб не нашкодити корисним комахам-запилювачам. Після цвітіння – обприскування переліченими вище препаратами поновлюють і припиняють їх за 20-30 днів від очікуваного терміну дозрівання плодів.

За 10-15 днів до збору врожаю можна проводити обприскування фунгіцидами Світч, Тельдор (Магнікур Гард), Кітч. Ці препарати мають короткий термін очікування та захищають плоди під час їх зберігання.

Безпосередньо в період збирання врожаю можна використовувати біопрепарати:  Бесткур, Фітоспорин, Фітоцид, Байкал.

Після того, як плоди зібрані можна повернутися до обприскувань хімічними препаратами. У суху спекотну погоду обробки проводять 1-2, а у вологу та прохолодну – 2-3 рази на місяць.

Регулярне застосування фунгіцидів, поєднання хімічних і агротехнічних заходів сприятиме захисту рослин не тільки від сірої гнилі, а від більшості грибкових хвороб. В тому числі, небезпечних, типу фітофторозу, пероноспорозу, парші, борошнистої роси, моніліозу.

Сіра гниль. Галерея зображень