Хвороби плодових та ягідних культур

Хвороби плодових і ягідних культур завдають великої, а інколи – непоправної шкоди. Вони знижують урожай та якість продукції. А іноді призводять і до часткової чи повної загибелі дерев. Це зводить нанівець багаторічну працю садівника.

Сили та поживні речовини культурних рослин витрачаються переважно на формування врожаю. Це виснажує їх. Тому культурні форми менш стійкі до несприятливих зовнішніх факторів. У тому числі і до хвороб.

Селекція рослин спрямована на отримання більш стійких до захворювань форм та сортів. Але для садівників основними критеріями вибору сорту, як і раніше, залишаються врожайність, якість плодів, їх зовнішній вигляд. Рідко зустрінеш людину, яку насамперед цікавила б стійкість саджанця до борошнистої роси.

Дуже часто садівники скаржаться на те, що останнім часом дерева більш схильні до захворювань, ніж раніше. Зерно істини у цьому є. Крім великих спеціалізованих садівницьких підприємств, де боротьба із хворобами здійснюється продумано та на постійній основі, у нас багато приватних та присадибних господарств. У цих садах заходи щодо боротьби із захворюваннями здійснюється рідко та безсистемно. А часто взагалі не проводяться. Такі насадження частіше уражуються хворобами. Та ще й служать джерелом інфекції. Ситуацію погіршує наявність у нашій країні значних площ занедбаних садів колишніх колгоспів, великої кількості самосійних дикорослих плодових дерев. Все це призводить до збільшення частоти спалахів захворювань, розширення їхнього ареалу. А також сприяє появі нових агресивних та стійких до хімікатів штамів шкідливих мікроорганізмів.

Хвороби плодових та ягідних культур
Занедбані дерева служать інкубатором хвороб

Хвороби плодових та ягідних культур можуть бути:

  • неінфекційними
  • інфекційними

До неінфекційних захворювань відносять різні термічні ушкодження (опіки, морозобоїни), розтріскування кори, фізіологічні порушення, спричинені нестачею (надлишком) окремих елементів живлення.

Інфекційні хвороби плодових та ягідних культур викликані діяльністю живих мікроорганізмів. Вони можуть мати вірусну, бактеріальну та грибкову природу. Боротьба з бактеріальними та вірусними інфекціями у багаторічних насадженнях практично неможлива – хворі рослини вибраковують та знищують. На щастя, епідемії вірусних та бактеріальних захворювань трапляються дуже рідко. Грибкові захворювання більш агресивно уражують рослини. Але при цьому краще піддаються лікуванню.

Боротьба із хворобами у саду ефективна, коли здійснюється на регулярній основі. Вона полягає не стільки у обприскуванні дерев фунгіцидами, як у виборі стійких сортів, підтримці високого рівня агротехніки, вжитті заходів для запобігання поширенню інфекції. Хімічні методи боротьби мають здійснюватися з дотриманням рекомендацій виробників препаратів та заходів безпеки.