Розмноження малини. Найбільш поширені методи

Розмноження малини здійснюють вегетативним шляхом: кореневими паростками, кореневими живцями, здерев’янілими і зеленими живцями, а також поділом куща. Нижче ми детально розглянемо особливості перерахованих способів.

Кореневі паростки – це пагони, які відростають від товстого придаткового коріння куща малини (позиція 4 на малюнку). Відростання відбувається протягом літа. Зазвичай заготовляють здерев’янілі кореневі паростки. Пізно восени або навесні їх викопують разом з грудкою землі і пересаджують на постійне місце. Влітку можна пересаджувати і зелені, нездерев’янілі паростки. За умови поливу такі саджанці також добре приживаються. Слаборозвинені кореневі паростки краще дорощувати окремо від основної плантації, на спеціальних ділянках – розплідниках. Кореневі паростки можна заготовляти під час обробки (перекопування, прополювання) міжрядь малини.

Будова куща малини

Будова куща малини:

  1. Дворічний пагін
  2. Плодові гілочки
  3. Однорічні здерев’янілі пагони заміщення
  4. Здерев’янілий кореневий паросток
  5. Етіольовані (підземні) кореневі паростки
  6. Товсте придаткове коріння
  7. Зародкові бруньки на корінні
  8. Кореневище

Кореневі живці являють собою порівняно товсте (товщиною приблизно з олівець) придаткове коріння, нарізане на відрізки довжиною близько 10 см. Заготовляють їх восени. Роблять це зазвичай при осінньому перекопуванні міжрядь малинника. Бажано, якщо живці матимуть видимі бруньки або підземні паростки. Живці можна одразу висадити в розпліднику. Але вихід саджанців буде значно більшим, якщо живці спочатку посадити в ящики, заповнені вологим піском. Ящики на зиму помістити у льох. Рано навесні кореневі живці висадити в розплідник на глибину 10 см. Для збереження вологи грядку вкрити мульчою або прозорою плівкою.

Розмноження малини. Кореневі живці
Заготівля кореневих живців малини

Здерев’янілі живці заготовляють пізно восени або на початку зими. Для цього зрізають кілька сильних пагонів, ділять їх на відрізки завдовжки 20 см. Кожен живець повинен мати 2-3 бруньки. Живці пучками по 10-20 шт. загортають у газетний папір чи марлю і прикопують у ящики з вологим піском. Ящики на зиму ховають льох. За його відсутності, пучки живців загортають у вологий папір чи тканину, пакують у поліетиленові пакети і зберігають у холодильнику.

На початку березня живці розпаковують та оглядають. Висохлі – відбраковують. Живці, які випустили коріння – висаджують у парник, теплицю чи розсадні ящики. На інших живцях оновлюють зріз (нижній зріз можна робити під кутом 45°, верхній перпендикулярно). Живці на 10 годин занурюють у розчин гетероауксину або іншого стимулятора коренеутворення. Потім їх вертикально ставлять у ємності з водою або слабким розчином добрив. Живці занурюють у воду на 1/3 – 1/2 їх висоти. Ємності вкривають плівкою і ставлять у тепле місце (15-20°С. Приблизно через місяць з’явиться коріння і навіть зелені пагони. Після цього живці висаджують у парник або теплицю.

Розмноження малини. Здерев’янілі живці
Здеревянілі живці малини

Розмноження малини зеленими живцями проводять влітку. Для цього беруть сильні зелені пагони. Їх ділять на відрізки завдовжки 15-20 см. На кожному живцю має бути 3-4 листки. Нижні 1-2 листки потрібно видалити. Верхній зріз роблять перпендикулярним, нижній – косим. Живці зв’язують у пучки, занурюють на день у розчин гетероауксину. При цьому розчин повинен покривати лише нижні косі зрізи живців.

Потім живці висаджують у парник чи теплицю. Ґрунтосуміш повинна бути легкою (мати у складі торф або перепрілу тирсу). Живці заглиблюють у ґрунт на 1/3 – 1/2 їх висоти. Схема посадки – 20-30 см між рядами і 10-15 см – між рослинами в ряду.

Уважно стежать, щоб ґрунт у парнику був завжди вологим. Температуру бажано тримати лише на рівні 22-25°С. Через місяць живці укореняться і їх можна буде висадити на дорощування в розплідник або на товарну плантацію.

Сорти малини, які утворюють мало порослі, розмножують поділом куща. Для цього кущ малини обережно викопують. Секатором від старого кореневища відокремлюють ті пагони заміщення, які мають власну, добре розвинену кореневу систему. Відокремлені пагони одразу ж висаджують. Маточний кущ повертають на старе місце, де він ріс. Висаджені рослини добре поливають.

Висновки

Розмноження малини кореневими живцями показує хороші результати, але потребує виділення окремого розплідника для вирощування саджанців. Здерев’янілим живцям для укорінення необхідний погріб або холодильник. Зелені – укорінюють у парнику чи теплиці, стежачи за високою вологістю повітря. Укорінені живці також дорощують до повноцінних саджанців на окремій ділянці. 

Найбільшого ж поширення у любителів набуло розмноження малини кореневими паростками. Цей спосіб нескладний, дає хороший вихід саджанців і не вимагає якихось додаткових умов.