Висадка малини. Строки та способи

Строки висадки малини в залежності від регіону

Висадка малини може здійснюватися як восени, так і рано навесні. Восени малину висаджують із третьої декади вересня по середину жовтня (Лісостеп України). У південних областях строки можуть бути дещо пізнішими – від початку жовтня до перших чисел листопада. Поліссю та східним областям України властиві досить ранні морози. Тут висаджувати малину слід з середини вересня по середину жовтня, щоб встигнути до серйозних заморозків.

Навесні малина починає відростати дуже рано. Затягування з висадкою призводить до тривалого періоду адаптації рослин. У результаті можна не досягти сильного росту пагонів у перший рік. Тому висадка малини у весняний період має починатися якомога раніше – щойно відтане ґрунт. Залежно від регіону та кліматичних особливостей року, весняну посадку починають із середини – кінця березня. Триває вона приблизно місяць.

Саджанець малини
Саджанець малини

Терміни висадки залежать і від посадкового матеріалу. Саджанці із ізольованою кореневою системою (у контейнерах, касетах) дозволяють розширити діапазон часу, сприятливий для посадки малини. Такі саджанці можна висаджувати навіть улітку.

Плюси і мінуси. Найзручніше висадку малини проводити восени. Зазвичай у цей час основні роботи на ділянці закінчено, врожай зібрано. Земля ще не перезволожена, легко обробляється та не липне до інструменту. Однак найкращий відсоток приживлюваності саджанців спостерігається при весняній посадці малини. Але копати мокру і холодну землю рано навесні досить важко. Зменшити до мінімуму земляні роботи дозволяє завчасна підготовка ділянки. Влітку зазвичай проводять лише невеликий ремонт плантації, заміну хворих чи загиблих рослин.

Схеми та способи висадки малини

Вибір способу і схеми висадки малини враховує як силу росту обраного сорту, так і індивідуальні уподобання садівника. Найбільшого поширення набули такі способи посадки: рядами, окремими кущами та групами кущів (куртинами). Визначитись із способом посадки та розмітити ділянку слід заздалегідь, ще на стадії підготовки ділянки.

Висадка малини суцільними рядами – найпоширеніший спосіб вирощування малини. Високорослі сорти, а також ті, що дають багато порослі, висаджують із широкими міжряддями (2,0 м). Слаборослі та ремонтантні сорти можна садити щільніше – 1,5 м між рядами. У ряду рослини розміщують на відстані від 0,3 м (слаборослі сорти) до 0,5 – 0,7 м (сильнорослі). При вирощуванні малини рядами доцільно копати не окремі посадкові ями, а траншею на всю довжину ряду.

Висадка малини рядами
Висадка малини рядами

Іноді малину висаджують стрічковим способом . Стрічка складається з двох рядів, відстань між якими становить 0,4 – 0,5 м. Дистанція між стрічками – 1,8-2,0 м. Інтервал між рослинами у ряді – 0,4-0,7 м. Така схема зручна при використанні крапельного поливу. Щоправда, прополка та видалення порослі між зближеними рядами дещо утруднені. Через це стрічка часто надмірно загущується рослинами.

Стрічковий спосіб посадки малини
Стрічковий спосіб посадки малини

Висадка малини окремими кущами . Цей спосіб можна використовувати як для вирощування малини на шпалері, так і при підв’язці рослин до кілків. За окремими кущами легше доглядати, збирати врожай і контролювати кількість порослі. Але загальна врожайність може бути нижчою, ніж при вирощуванні малини суцільними рядами. Схема посадки варіюється від 1,5 х 0,7 – 1,0 м (слаборослі сорти) до 2,0 х 0,7 м (сильнорослі).

Висадка малини групами кущів. Група кущів або куртина – декоративний спосіб посадки малини. Він добре впишеться у дизайн саду. Рослини висаджують не рядами, а максимально природно, вільно. Куртина складається з 4-6 кущів. Мінімальна відстань між ними – 1,0 – 1,5 м. У такий спосіб намагаються вирощувати низькорослі сорти малини, які не потребують підв’язки. При догляді ретельно лімітують кількість порослі, щоб куртина не перетворилася на непролазні джунглі.

Висадка малини на підготовленій ділянці

Для закладання нової плантації відбирають якісні саджанці. Зазвичай з власним посадковим матеріалом немає проблем. Короткий термін між копкою саджанців та їх висадкою сприяє хорошій приживаності. А ось покупні рослини бажано попередньо підготувати – замочити коріння у воді на кілька годин, потім – занурити їх у бовтанку з глини та гною (2 кг глини та 1 кг гною розмішують у відрі води).

Якщо ділянка була підготовлена заздалегідь, то вся операція зводиться до копання невеликих лунок, посадки в них саджанців та наступного поливу. Лунки роблять по центру підготовлених ям чи траншей. Розмір лунок має бути достатнім, щоб розмістити кореневу систему саджанця. Висаджують рослини на ту ж глибину, на якій вони росли в розсаднику. Після того, як коріння саджанця засиплють землею і утрамбують, рівень ґрунту в траншеї або ямі повинен бути на 5 см нижче, ніж загальний рівень ділянки. Таке заглиблення полегшить полив рослин, сприятиме довговічності куща. Після того, як вода вбереться, ґрунт бажано замульчувати тирсою, стружками, торфом, сухою землею або плівкою.

Висадка малини в заздалегідь підготовлену яму

Висадка малини

  1. Саджанець малини
  2. Ґрунт на ділянці
  3. Лунка, викопана безпосередньо перед посадкою
  4. Заздалегідь підготовлена ​​посадкова яма (траншея), заповнена сумішшю родючого ґрунту та добрив

Після посадки, якщо це не зробили раніше, пагін вкорочують на висоту 20-30 см від поверхні ґрунту. У весняний чи літній період проводять 3-5 поливів з інтервалом в тиждень. На 1 кущ витрачають 5-10 л води.